Konferencje

Czy dzięki  smart home Polacy czują się bezpieczniej?

Aż 64% respondentów uważa, że zamontowanie urządzeń smart home w systemie alarmowym zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników. Jest to ważny czynnik, ponieważ ponad połowa Polaków czuje zaniepokojenie o swój dom podczas nieobecności. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla firmy Netatmo, jednego z liderów w dziedzinie smart home, aż 76% respondentów obawia się włamania.

Wśród respondentów pojawiają się wyraźne obawy dotyczące bezpieczeństwa mieszkań. Pomimo tego tylko 30% Polaków decyduje się na zainstalowanie systemu alarmowego lub antywłamaniowego. Osoby, które podjęły taką decyzję, w większości przypadków (86%), są przekonane, że ich mieszkanie jest odpowiednio chronione.

Polacy coraz częściej sięgają po inteligentne rozwiązania z kategorii bezpieczeństwa. W 60% zainstalowanych systemów alarmowych i przeciwwłamaniowych co najmniej jedno urządzenie jest inteligentne. Wskaźnik ten  wzrósł o 5% w porównaniu z 2022 rokiem. Prawie połowa Polaków – niezależnie od tego czy posiada już jakiś system alarmowy, czy nie – w przyszłości chce wyposażyć dom w nowe inteligentne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo.

Inteligentne urządzenia sposobem na spokojniejszy sen?

Badanie firmy Netatmo wykazało, że o swoje mieszkania Polacy obawiają się głównie podczas wakacji (67%). Głównym źródłem niepokoju dla 76% respondentów jest ryzyko włamania. Na drugim miejscu znajduje się ryzyko pożaru, które martwi 49% badanych.

– Aby zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami, właściciele mieszkań wyposażają się najczęściej w inteligentne systemy alarmowe, kamery zewnętrzne i domowe oraz inteligentne czujniki czadu i dymu. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, urządzenia smart home dzięki wysyłanym powiadomieniom oraz możliwości zdalnego podglądu obrazu z kamer pozwalają szybko zareagować, nawet jeśli użytkownik przebywa daleko od domu –  komentuje Michał Sroka, ekspert Netatmo. Według 64% badanych Polaków wykorzystanie takich inteligentnych urządzeń pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa domowników.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w lipcu 2023 roku przez firmę SW Research dla Netatmo metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Netatmo – prosty sposób na inteligentny dom

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący inteligentne i proste w użyciu urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo domu. 

Od chwili utworzenia w 2011 r. Netatmo opracowuje i oddaje w ręce użytkowników kompletne produkty.

  • 100% kosztów zawiera się w cenie zakupu urządzenia: bez abonamentu i ukrytych opłat.
  • 100% bezpieczne: gwarantują ochronę danych i prywatność użytkowników.
  • 100% aktualne: zapewniają regularne aktualizacje i bezpłatne dodawanie nowych funkcji.

Netatmo oferuje obecnie 15 inteligentnych produktów i akcesoriów. Przydatne i łatwe w użyciu urządzenia poprawiają samopoczucie i codzienną jakość życia w domu.

Firma współpracuje również z liderami z branży budowlanej w ramach programu „with Netatmo”, tworząc wspólnie inteligentne rozwiązania zintegrowane z infrastrukturą domową.

Od 2018 roku Netatmo należy do grupy Legrand, która jest światowym ekspertem w branży instalacji elektrycznych i infrastruktury cyfrowej budynków.

Udostępnij
Zobacz także