Konferencje
Mobile Trends
W trakcie eventu co roku poruszane są kwestie internetowych zagrożeń i możliwych taktyk ochrony w sytuacjach podwyższonego ryzyka.

Przegląd edukacyjnych cyberbezpiecznych inicjatyw – Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Jak wspominaliśmy jakiś czas temu, zgodnie z projektem Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, październik jest miesiącem, w którym główny nacisk kładzie się na edukację o sieci. W trakcie eventu co roku poruszane są kwestie internetowych zagrożeń i możliwych taktyk ochrony w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Cyberbezpieczny Miesiąc to także okazja na zgłoszenie swojej inicjatywy. Dzisiaj przejrzymy te najciekawsze z segmentu edukacyjnego.

Jakiś czas temu poruszaliśmy kwestię październikowego fenomenu. Podczas corocznego wydarzenia, jakim jest Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, można wziąć udział w warsztatach, konferencjach, kampaniach i inicjatywach, które zgłaszane są przez zewnętrzne podmioty w formie organizacji i pojedynczych jednostek zaangażowanych w bezpieczeństwo w sieci. 

Zgodnie z widokiem panelu strony głównej wydarzenia, inicjatywy dzielą się na edukacyjne albo przeznaczone dla użytkowników dorosłych.

Inicjatywy Edukacyjne

Tak naprawdę cały proceder ma charakter edukacyjny. Skierowany jest ku aspektom pro bezpiecznego zachowania i ogólnego egzystowania w sieci, ale też w kontekście kontaktu z urządzeniami mającymi do niej dostęp. Pod enigmatycznym hasłem inicjatyw edukacyjnych kryje się zestaw tych akcji, zgłaszanych przez instytucje naukowo-edukacyjne i placówki oświaty. Co zastanawiające i bardzo krzepiące serce, największa aktywność wykazywana jest przez szkoły podstawowe i przedszkola. Przeglądając stronę inicjatyw, po tytułach takich jak “Smartfon marzeń”; “Bezpieczny przedszkolak w wirtualnym świecie” i “Dzień Bezpiecznego Komputera 2021” można naprawdę się uśmiechnąć, mając wyobrażenie tych wszystkich młodych ludzi, którzy z uśmiechem tworzyli materiały edukacyjne, sami zdobywając wiedzę niezbędną w dzisiejszych realiach. 

„Dbajmy o relacje w sieci”, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy

To zgłoszenie inicjuje nauczycieli informatyki oraz wychowawców do przeprowadzenia specjalnych zajęć dla wszystkich uczniów tej szkoły. Dla klas pierwszych mają być przeprowadzony wykład o dźwięcznym tytule: Media społecznościowe – nasz świat czy tylko narzędzie. Klasy drugie tej szkoły będą poznawać specyfikę cyfrowych śladów, jakie zostawiamy w internecie. Klasy trzecie natomiast dowiedzą się kto nas śledzi w sieci. W bibliotece szkolnej zostanie przygotowana szczególna gazetka z zasadami bezpiecznego korzystania z profili w mediach społecznościowych. Szlachetnością jest budowanie zdrowej świadomości w młodym pokoleniu.

Lekcje mają trwać cztery dni od 25 października, w których udział może wziąć nawet do 600 licealistów. Brawo!

„Wykrywanie dezinformacji online”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Dezinformacja i fake newsy to jedne ze szczególnie narastających zjawisk w dzisiejszym świecie. Wyszczególnione były nawet w obszernym raporcie sporządzonym przez Cert. Cieszymy się więc, że powstała też i taka inicjatywa poświęcona tej tematyce. Lekcje mają być przeznaczone dla uczniów klas 4-6. Prowadzone będą w ramach programu „Asy internetu”. Celem tych zajęć ma być uświadomienie uczniów na temat konieczności weryfikacji informacji, sprawdzalności źródeł, zagrożeń płynących z rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, a także zostanie poruszony temat phishingu. 

 Ponadto uczniowie mają potrafić stworzyć i utrzymać pozytywną reputację w sieci – czyżby podstawy pijaru wchodzą do edukacji podstawowej? Świetna wiadomość!

Wydarzenie ma trwać do końca miesiąca i szacuje się, że weźmie w nim udział 80 uczestników, ale liczymy na to, że ta liczba będzie znacznie większa! Program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Lubaszu

To jednodniowe wydarzenie odbyło się 11.10.2021 roku. Była to prezentacja aktualnych zagrożeń oraz zasad bezpiecznego bankowania. Organizatorem spotkania był Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, a jego odbiorcami było 240 uczniów szkoły podstawowej. Gratulujemy bankowi zaangażowania w edukację, a także za zmysł promocyjny wśród swoich przyszłych klientów.

„Smartfon marzeń”, Przedszkole Nr 154 w Warszawie

Pod tą nazwą kryje się rozmowa na temat nowych technologii oraz sposobów korzystania z nich przez dorosłych i przez dzieci. Zamysł jak najbardziej ciekawy, zwłaszcza, że skierowany jest dla 5-latków! Aby je zaktywizować, będą one miały do wykonania smartfona marzeń z użyciem kolorowych kartek i ikonek aplikacji. Spotkanie w kręgu ma na celu omówienie smartfonów i przyporządkowanie aplikacji do konkretnych kategorii. Przy okazji tej zabawy ma odbyć się rozmowa na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń podłączonych do internetu. Wydarzenie to odbędzie się 21 października i skierowane jest do 50-ciu dzieci. Jak widać edukacja może być kreatywna i ciekawa!

Webinar – Jak włączyć się do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie od najmłodszych lat?

Samsung CyfrOFFy kONtakt zorganizował siódmego października dla 60-ciu nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz rodziców najmłodszych dzieci panel na platformie ClickMeeting

Celem tej inicjatywy było przekazanie czym jest cyberbezpieczny miesiąc oraz zachęcenie do wzięcia w nim udziału dla dobra przyszłych pokoleń. Na spotkaniu wytłumaczono cały proces rejestracyjny i dano sugestie i propozycje aktywności możliwych do realizacji z dziećmi i rodzicami. 

Prowadzącą była Iwona Brzózka-Złotnicka – trzykrotna laureatka Listy 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych. Pani Iwona to polonistka, bibliotekarka i animatorka kultury. Jest też ekspertką edukacyjną i popularyzatorką nowych technologii w procesie nauczania i uczenia się. 

#Hejtujestem, podcasty edukacyjne

#Hejtujestem to cykl podcastów edukacyjnych o zawartości internetu. Organizatorem jest osoba o nicku Mokrzy. Za cel postawiła sobie omówienie popularnych zjawisk i bieżących spraw, które są codziennością dzieci i młodzieży. Podcasty są skierowane dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak wygląda świat obecnych dzieci. Podcasty trwają do 20 minut i mogą stanowić świetny wstęp do godziny wychowawczej. Dostępne są na Spotify (#hejtujestem) oraz na spreaker.com Seria podcastó ma trwać do końca tego roku, warto zerknąć, zwłaszcza jeśli mamy swoje pociechy!

Redakcja Mobile Trends jest zachwycona propozycjami tegorocznych inicjatorów. Sama idea edukacji najmłodszych pokoleń o celach i przeznaczeniu technologii to miód na nasze uszy. Martwi nas tylko tak mały odzew rozgłosu skierowany w ich stronę. Dziękujemy wszystkim aktywistom za szerzenie  świadomości na temat cyberbezpieczeństwa, a po więcej inicjatyw edukacyjnych możecie sięgnąć na bezpiecznymiesiac.pl.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także