Konferencje

Facebook usuwa krzywdzące posty


Portal społecznościowy Facebook opublikował najnowsze dane dotyczące krzywdzących treści na swoich platformach. Przedstawiają, że między lipcem a wrześniem 2019 r usunięto około 11,6 miliona postów związanych z nagością i wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Co więcej, po raz pierwszy dane te dotyczą również Instagrama oraz treści dotyczących samobójstw i samookaleczania.

Co skłoniło portal do upublicznienia raportu?

Bezpośrednim powodem upublicznienia raportu Facebooka była śmierć 14-letniej Molly Russel. Nastolatka popełniła samobójstwo w 2017 roku, a  jej ojciec znalazł na koncie instagramowym Molly dużą ilość grafik o samookaleczeniu i samobójstwie. W związku z tym wydarzeniem, wiceprezes Facebooka Guy Rosen umieścił na swoim blogu informację: 
“Usuwamy treści, które przedstawiają lub zachęcając do samobójstwa lub samookaleczenia się, w tym niektóre obrazy graficzne i relacje, które według ekspertów mogą skłonić innych do podobnych zachowań. Jesteśmy uwrażliwieni na treści, które nie naruszają naszych zasad, ale mogą być krzywdzące dla niektórych, w tym wyleczone cięcia lub inne nie graficzne obrazy samookaleczeń w kontekście powrotu do zdrowia.”

Dane statystyczne

Czwarty raport na temat egzekwowania standardów wspólnotowych na Facebooku pokazuje, że:

  •  od lipca do września 2019 roku, 11,9 miliona treści związanych z nagością i wykorzystywaniem seksualnym dzieci zostało usuniętych z Facebooka, a 754 000 z Instagrama
  • ponad 99%” z nich “proaktywnie wykryto”, co wskazuje, że firma nadal kieruje się raportami stron trzecich na podstawie około 100 000 przypadków
  • zostało usuniętych 2,5 miliona postów związanych z samobójstwem i samookaleczaniem z Facebooka i 845 000 z Instagrama
  • usunięto z Facebooka 4,4 miliona postów związanych ze sprzedażą narkotyków, a 1,5 miliona z Instagrama
  • usunięto z Facebooka 2,3 miliona postów o sprzedaży broni i 58 600 z Instagrama
  • z Instagrama zostało usunięte 133 300 treści propagandowych o charakterze terrorystycznym
  • Facebook – ponad 99% postów związanych z Al-Kaidą, Państwem Islamskim i ich podmiotami stowarzyszonymi. W przypadku innych organizacji terrorystycznych odsetek ten wyniósł 98,5% na Facebooku i 92,2% na Instagramie.

Pomimo takich działań grupy Facebook, przyszłe wysiłki na rzecz ograniczenia krzywdzących treści mogą być utrudnione przez samozwańczą “zasadę prywatności” portalu, ogłoszoną przez Marka Zuckerberga. Dodatkowo kompleksowe szyfrowanie znane nam z WhatsAppa zostanie rozszerzone na Facebook Messenger i Instagram. Zuckerberg przyznaje, że będzie to działanie, na którym skorzystają osoby wykorzystujące seksualnie dzieci i inni przestępcy.
 

Udostępnij
Zobacz także