Konferencje

Gdzie szukać pracy jako programista?

Poznaj sytuację programistów na rynku pracy, sprawdź gdzie najlepiej można zarobić w tym zawodzie i gdzie szukać ofert.

Kim jest programista?

Programista nazywany również developerem lub koderem to osoba, która używając języka kodowania (np. C++, Python, Java) pisze programy komputerowe i wdraża je do użytku. Wśród programistów wyróżnia się frontendowców, backendowców i full stack developerów. Każdy z nich zajmuje się innym etapem realizacji projektu.

Zawód programisty uznawany jest za zawód przyszłości. Silne nastawienie firm na cyfryzację i maksymalne usprawnianie procesów sprawia, że na tych specjalistów zawsze będzie czekała praca. Programista pomaga bowiem przyspieszyć liczenie, przetwarzanie danych, sterować zdalnie urządzeniami za pomocą komputera, implementować algorytmy itp.

Pozycja programisty na rynku pracy

Branża IT od lat podlega regularnemu rozwojowi. Od momentu wybuchu pandemii, stanowisk dla programistów znacząco jednak przybyło. Stało się to przede wszystkim za sprawą konieczności przystosowania firm do pracy zdalnej. W wielu przypadkach oznaczało to konieczność stworzenia nowych programów.

Sam fakt, że pracodawcy zaczęli oswajać się z zatrudnianiem na odległość, mocno poszerzył zakres możliwości specjalistów IT. Dziś znacznie łatwiej jest podjąć pracę w firmie oddalonej nawet o setki kilometrów. Dlatego właśnie programiści o dużym doświadczeniu i potwierdzonych umiejętnościach mogą przebierać w ofertach, decydując się wyłącznie na te najlepiej płatne i najbardziej rozwojowe. Taka sytuacje niesie wiele korzyści dla młodych programistów. Pracodawcy obniżają wymagania z powodu braku kandydatów lub dysponowania niewystarczającymi środkami finansowymi.

Zgodnie z raportem Just Join IT najlepiej zarabiają programiści w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach i Poznaniu. Średnia pensja na stanowisku juniora zaczyna się od 6700 zł brutto na umowie o pracę. Najwięcej otrzyma senior prowadzący własną działalność, bo są to kwoty przekraczające nawet 21000 zł brutto miesięcznie.

Pożądane kompetencje programisty

Dobra sytuacja programistów na rynku pracy spowodowana jest faktem, że nie każdy może wykonywać ten zawód. Poza wysokimi zdolnościami matematycznymi konieczna jest umiejętność logicznego myślenia, a także samodzielna organizacja pracy i gotowość do spędzania wielu godzin przed komputerem.

Gdzie szukać pracy jako programista?

Oczywiście najlepiej w internecie. Wejdź na Praca Programista – Gowork i sprawdź aktualne oferty pracy dla programistów. Wpisz w wyszukiwarkę portalu odpowiednie hasło np. DevOps Developer czy programista aplikacji mobilnych. Każdego dnia na GoWork przybywa kolejnych ogłoszeń. Jeśli interesuje Cię, jak znaleźć pracę jako programista bez doświadczenia, to również ten portal będzie dla Ciebie świetnym miejscem na start. Możesz wybrać oferty z zakresu staży i praktyk. Niskie wymagania wiążą się oczywiście z niewielkimi zarobkami, lecz miej na uwadze, że im dłużej będziesz pracować w tym zawodzie, im więcej projektów zrealizujesz, tym większa pensja będzie wpływać na Twoje konto. Pamiętaj też, że zarobki w branży IT regularnie rosną dla wszystkich specjalistów. Obecnie programiści zarabiają średnio o 2 000 zł brutto więcej niż dwa lata temu.

Udostępnij
Zobacz także