Konferencje
Mobile Trends

Google kupuje serwis streamingowy Songza, idąc w ślady Apple i Beats

W maju Apple zakupiło Beats za 3,2 miliardy dolarów. Google wyraźnie poszło w ślady Apple, decydując się na zakup Songza – muzycznego serwisu streamingowego. Kwota transakcji nie została ujawniona, choć mówi się o kwotach z zakresu $6.7 do nawet $39 milionów.
Songza - Mobile ScreenshotSongza to serwis służacy do streamingu muzyki. Efekty współpracy Google i Songza będziemy mogli dostrzec najpewniej w usłudze Google Play Music oraz być może także w serwisie YouTube. Songza nadal pozostanie niezależną aplikacją. Zakres usług Songza i Beats Music jest bardzo podobny – obydwa serwisy oferują playlisty oparte na takich kryteriach, jak nastrój, lokalizacja czy aktywność. Songza wprowadziła jednak tą usługę znacznie wcześniej, niż Beats, bo już w roku 2010. Aplikacja mobilna powstała rok później i obecnie liczy już 5.5 milionów aktywnych użytkowników. Songza wyróżnia się również wyjątkowym tworzeniem playlist – sugestie muzyczne nie są efektem algorytmów, ale pracy ludzi z branży muzycznej.
Google Play Music obecnie oferuje playlisty oparte na gustach muzycznych użytkowników, bazując na utworach, które oni sami na początku wybierali. Wszystko to dzieje się w oparciu o algorytmy oprogramowania. Songza działa w inny sposób, oferując muzykę ułożoną w playlisty, które zostały stworzone przez innych użytkowników, w tym profesjonalistów z branży muzycznej. Inne serwisy opierają się przede wszystkim na algorytmach, a nie ludzkim doświadczeniu, co wyróżnia Songza spośród innych serwisów streamingowych.
Mimo, iż kwota transakcji nie została ujawniona, różne źródła mówią o kwotach w zakresie od $6.7  milionów (tyle na chwilę obecną wynosi suma kwot, które inne firmy, w tym Amazon, zainwestowały w serwis), poprzez $15 milionów, aż do $39 milionów, jakie podaje The New York Times. Istnieje również prawdopodobieństwo, iż do walki o Songza włączą się inne firmy, co spowoduje wzrost ceny.
Źródło:
http://www.theverge.com/2014/7/1/5861864/google-acquires-songza
http://techcrunch.com/2014/07/01/google-buys-songza/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także