Internet w dzisiejszych czasach odgrywa ogromną rolę w życiu większości ludzi na świecie. Codziennie z jego możliwości korzysta się zarówno w celach biznesowych, naukowych, jak i prywatnie – w celach rozrywkowych. Czy sieć zdominowała nas na tyle mocno, aby móc mówić o tym, że medium jakim jest Internet dzieli, a nie łączy? Na to pytanie starała się w swoim raporcie odpowiedzieć firma INEA – zajmująca się usługami multimedialnymi i telekomunikacyjnymi na terenie Wielkopolski. Badanie dotyczące tego czy Internet dzieli czy łączy Polaków zostało przeprowadzone w lutym 2017 roku na próbie 1016 respondentów.
– “Szybki internet to dziś nieodłączna część naszego życia. Zazwyczaj jest to okno na świat, szansa na jego lepsze poznanie, niezastąpiony dostęp do wiadomości, rozrywki i nauki. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy czasami nie staje się on całym naszym światem…(…)”. – mówi Kinga Podraza-Myszkowska, rzecznik prasowy INEA.
No właśnie? Czy Internet staje się tą częścią rzeczywistości, która wpływa na nas na tyle mocno, aby móc stwierdzić, że korzystamy z jego możliwości zbyt często? Dodatkowo, czy sieć sprawia, że nasze relacje z bliskimi i rodziną ulegają osłabieniu i w efekcie oddziela nas od prawdziwego życia?
Internet… pomocny w kontakcie z bliskimi!
Aż 91,2 procenta badanych Polaków twierdzi, że Internet pomaga im utrzymać kontakty z najbliższymi, a blisko 40 procent, uważa że gdyby nie dostęp do sieci, rzadziej kontaktowaliby się z rodziną i bliskimi. Ponad połowa respondentów (52,7 proc.) uważa, że spotkania i rozmowy w świecie realnym odgrywają bardzo istotną rolę w ich życiu, a kontakt za pośrednictwem sieci nie jest w stanie ich zastąpić. Wylogowanie się z sieci na dłuższy czas, np. podczas weekendu czy urlopu, również nie stanowi dla badanych większego problemu. To wszystko świadczy o tym, że sieć, mimo całego swojego absorbującego charakteru nie jest czymś, co dominuje w nadmiarze czas badanych.
Komunikatory mobilne coraz bardziej w cenie
Podczas badania sprawdzone również zostało to, jak badani najczęściej komunikują się z rodziną i bliskimi wyłączając kontakty bezpośrednie. Oczywiście na pierwszym miejscu znalazła się rozmowa przez telefon komórkowy (odpowiedź tę wybrało prawie 70 proc. respondentów). Na drugim kontakt poprzez wiadomości SMS (55 proc. badanych), natomiast na trzecim miejscu z równie wysokim wynikiem znalazły się komunikatory mobilne takie jak Messenger, WhatsApp czy Skype. Korzystanie z tych narzędzi deklaruje 44 proc. badanych.
Czas wolny a Internet
Polacy coraz częściej wykorzystują Internet podczas spędzania wolnego czasu. Jakie są najczęstsze aktywności respondentów w sieci? Najchętniej oglądają oni seriale z rodziną i bliskimi (odpowiedź tę wybrało 49,3 % badanych). Również wspólne robienie zakupów online (48,4 %) oraz wspólne planowanie urlopów/wyjazdów (odpowiedź tę wybrało 40,8 % respondentów) jest popularne wśród badanych. Nieco niżej w hierarchii znalazło się słuchanie muzyki (37,3 %) oraz przeglądanie profili znajomych czy rodziny np. na Facebooku (36,8 proc.). Wolny czas badani wykorzystują również na rozmowę z bliskimi i znajomymi poprzez komunikatory internetowe (co pokazują wyniki przedstawione we wcześniejszym akapicie).
Nie taki Internet zły jakim go malują
– “(…) okazuje się, że z internetu korzystamy do komunikacji z bliskimi, rozwijania swoich pasji i rozszerzania wiedzy, za to nic nie wskazuje na to, żebyśmy z jego powodu przestali wychodzić z domu”. – mówi Paweł Opydo, YouTuber i pasjonata nowych technologii.
Wiele się swego czasu mówiło o zanikaniu więzi społecznych właśnie z powodu rozwoju nowych technologii oraz nieograniczonego dostępu do Internetu. Tymczasem okazuje się, że stał się on niezwykle przydatnym narzędziem do podtrzymywania relacji z rodziną, bliskimi czy znajomymi. Kontakt za pośrednictwem sieci jest szybki, coraz częściej nieograniczony i dający wiele udogodnień (jak na przykład możliwość szybkiego płacenia rachunków czy darmowego wysyłania zdjęć).
Wyniki raportu przedstawione przez firmę INEA, na podstawie badania „Internet – dzieli czy łączy?”, pokazują, że dostęp do sieci absorbuje Polaków, ale nie na tyle, aby zrezygnowali oni z spędzania czasu z bliskimi czy urlopu/weekendu bez dostępu do nowych technologii. Innymi słowy – korzystając z Internetu z umiarem oraz zwracając większą uwagę na udogodnienia, a nie zagrożenia, jest on narzędziem, które nie tylko pomaga w codziennych czynnościach, ale i jest nieskończonym źródłem wiedzy i informacji.
Infografika do pobrania: https://www.inea.pl/zainspirowani/generacjain
Źródło:
https://www.inea.pl/zainspirowani/generacjain