Konferencje

Internet Rzeczy podbije miejsca pracy w niemal każdej z branży

Rok 2014 rozpoczął się od dużego szumu, jaki wywołały wokół siebie urządzenia ubieralne. Rok 2015 natomiast najprawdopodobniej rozpocznie się od coraz częstszych dyskusji nad zastosowaniem Internetu Rzeczy (Internet of Things) we wszystkich dziedzinach życia, a same inteligentne urządzenia przestaną jawić nam się przede wszystkim jako odzieżowe gadżety, ale jako urządzenia obecne na co dzień w naszym domu czy miejscu pracy, wykonujące za nas część pracy.
Internet Rzeczy niesie ze sobą możliwości w niemal każdej dziedzinie życia. Wiele rozwiązań mobilnych ma swoje źródło w rozwiązaniach na potrzeby wielkich fabryk czy magazynów (tak było w przypadku np. QR-kodów), podobnie jest też w przypadku Internetu Rzeczy. Fabryki, magazyny czy biurowce – rozwiązania mobilne mogą znaleźć zastosowanie w każdym z tych miejsc, niezależnie od branży.  Business Insider przygotował raport dotyczący Internetu Rzeczy w kontekście użytkowania urządzeń w miejscu pracy.
W ciągu najbliższych 5 lat przemysłowcy mają zainwestować 140 miliardów dolarów w rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy. Ponoć właśnie ta branża ma rozrastać się najefektywniej pod kątem adaptacji urządzeń z zakresu IoT (Internet of Things) i to w fabrykach ma znaleźć się najwięcej tego typu urządzeń. 18%, a więc blisko 1/5 firm zajmujących się maszynami przemysłowymi już teraz wykorzystuje w swojej działalności urządzenia IoT. Niemal tyle samo, bo 17% firm z branży motoryzacyjnej wykorzystuje te urządzenia podczas produkcji nowych samochodów – do tej grupy należy m.in. Volkswagen. Internet Rzeczy według przewidywań równie prężnie będzie się rozwijać również w branży logistycznej – do roku 2019 na automatyzację magazynów i transportu ma zostać przeznaczonych 112 miliardów dolarów. Ostatnim, znaczącym graczem w zakresie IoT jest branża informacyjna, w tym telekomunikacyjna.
W swoim raporcie Business Insider zanalizował wzrost trendu na wykorzystanie inteligentnych urządzeń mobilnych w miejscach pracy na przestrzeni najbliższych 5-ciu lat. Badania Business Insider pokrywają się w dużej mierze z tymi przeprowadzonymi przez inne instytucje, jak np. Cisco, Gartner czy IDC – liczba urządzeń należących do Internetu Rzeczy będzie systematycznie rosnąć z roku na rok. Według BI w roku 2019 ich liczba ma sięgnąć ok. 24 miliardy urządzeń na całym świecie. Wyniki pomiędzy poszczególnymi badaniami wahają się w zależności od urządzeń, które zaliczane są do tej grupy – BI np. nie wlicza w tą pulę smartfonów czy tabletów.
iot industry estimates
Przedsiębiorstwa powiązane z różnymi dziedzinami przemysłu wydają się przodować w automatyzacji pracy z wykorzystaniem Internetu Rzeczy. Jednak rozwiązania mobilne cechuje błyskawiczny rozwój, często w niespodziewanych obszarach. Lada moment więc urządzenia tego typu mogą wywędrować z fabryk i magazynów, wkraczając do nowoczesnych biurowców i ułatwiając pracę w każdej z firm.
Źródło:
http://www.businessinsider.com/top-the-internet-of-things-industries-2014-12
Zdjęcie:
XtravaganT © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także