Dlaczego twoja firma potrzebuje reskillingu? Jak wykonać pierwszy krok jako HR i czego potrzebuje pracownik, aby przejść reskilling skutecznie? Dlaczego reskilling jest nieodzowny w obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na nowe kompetencje? Jakie są jego wyzwania i korzyści? Jakie firmy odniosły już sukces w tym obszarze? … czyli wszystko co o reskillingu powinieneś wiedzieć Przedsiębiorco, i Ty Pracowniku też.
Rok 2023 jest szczególnym i niezwykle ważnym rokiem, który Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłosiła „Europejskim Rokiem Umiejętności”. Jest to inicjatywa mająca na celu podkreślenie potrzeby wprowadzenia kultury uczenia się przez całe życie – life long learning.
OBEJRZYJ WEBINAR: Reskilling – jak zaplanować i wdrożyć strategię aby zaangażować i skutecznie przebranżowić pracowników
– Europa zmaga się ze starzejącym się społeczeństwem. Już w niedalekiej przyszłości może brakować talentów. Demografia jasno to pokazuje. Musimy sięgnąć po osoby, które są już na rynku pracy i dostarczyć im nowy zestaw umiejętności, aby były one nadal aktywne i potrzebne na rynku zatrudnienia – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska
Polski potencjał, ale i goniący ogon
Z jednej strony słyszymy informacje o osiągnięciach Open AI, Microsoftu, Intelu, którzy chwalą się, że Polska posiada jedną z najlepszych grup programistów na świecie oraz niezwykły potencjał intelektualny i technologiczny. Z drugiej strony, patrząc na całe społeczeństwo, znajdujemy się na jednym z najniższych miejsc w rankingu dotyczącym cyfryzacji i dostępu do wiedzy. Jest zatem wiele do zrobienia.
Reskilling ściśle związany z kwestią ESG
Niezwykle istotne jest również uświadomienie sobie, że rozmawiając o reskillingu, musimy uwzględnić aspekty związane z ESG (Environmental, Social, Governance) oraz regulacje, które już wchodzą w życie. Firmy będą musiały przygotować raporty dotyczące ESG, obejmujące nie tylko dobrostan pracowników, ale również sposób, w jaki przygotowują swoją siłę roboczą do stawianych przed nią dużych wyzwań i zmian, a także ich atrakcyjności na rynku pracy, zwłaszcza pod względem kompetencji.
Wielki reset umiejętności
Nie sposób nie odwołać się do wyników raportu nt. reskillingu pracowników „Wielki reset umiejętności” (autorstwa Future Collars i ICAN Institute, dostępny na www.reskilling.pl). Raport zawiera m.in case study takich firm jak Orange, Amazon, czy BNP Paribas, które już wdrażają swoje projekty związane z reskillingiem. Raport został stworzony na podstawie badania przeprowadzonego z 300 osobami pełniącymi funkcje dyrektorów HR odpowiedzialnych za politykę rozwoju pracowników.
– Dzięki temu uzyskaliśmy wgląd w działania większych organizacji, co pomaga zrozumieć trendy i praktyki związane z reskillingiem. Przedstawione w raporcie case study to doskonałe przykłady innowacyjnych podejść do przekwalifikowania i rozwijania pracowników, które przyniosły widoczne korzyści dla firm – dodaje J. Pruszyńska-Witkowska
Wnioski z badania, w wielkim skrócie, nie są optymistyczne. Co prawda 62% firm dostrzega potencjał reskillingu jako rozwiązanie problemu braku specjalistów. Jednak faktyczne działania są ograniczone. Zaledwie 6% firm wdrożyło reskilling! To oznacza, że tylko 200 firm w Polsce skorzystało z tego programu. 9 na 10 firm ma trudności z rekrutacją, a ponad 32% spodziewa się automatyzacji miejsc pracy. Zwalniani są wartościowi pracownicy, którzy znają organizację i branżę. Konieczne jest podjęcie działań wobec tych osób. Jednak większość firm skupia się na zwiększaniu funduszy na rekrutację i benefity, zamiast inwestować w reskilling. W rezultacie koszty rekrutacji rosną.
Bariery utrudniające reskilling
Jedną z głównych przeszkód we wdrażaniu reskillingu jest budżet. Jeżeli część środków, które obecnie są wydawane na rekrutację, zostałaby przeznaczona na reskilling, to możliwe byłoby znalezienie rozwiązań.
Reskilling wymaga ogromnego wysiłku. Oczywiście, brakuje nam środków finansowych, ale również doświadczenia w tym obszarze. Firmy chciałyby podjąć te działania, ale nie wiedzą jeszcze, jak się do tego zabrać, oprócz kilku organizacji, takich jak Orange. Firmom wydaje się, że wdrożenie reskillingu wiąże się z ogromnym wysiłkiem, i nie są pewni, od czego zacząć. Dlatego my działamy! Powołaliśmy radę programową, która obecnie opracowuje poradnik na podstawie naszych warsztatów, w którym opisane będą konkretne kroki do podjęcia w organizacji w celu wdrożenia działań reskillingowych – podsumowuje J. Pruszyńska-Witkowska