Sztuczna inteligencja dla każdego a może dla wybranych? Czy ochrona danych i RODO to wiele hałasu o nic? Jak pozyskiwać i prezentować informacje online? Czy można wykorzystać wirtualną rzeczywistość w edukacji? To tylko przykładowe tematy przygotowane z myślą o uczestnikach Festiwalu Sektor 3.0, największego w Polsce wydarzenia poświęconego wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społecznych.
Spotkanie odbędzie się 29 i 30 maja w Warszawie. Weźmie w nim udział blisko 700 osób, w tym 70 krajowych i zagranicznych ekspertów od ICT. Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu to „Let’s know-how!”. Wezmą w nim udział przedstawiciele organizacji nonprofit, biznesu (w tym start-upów), administracji publicznej, nauki oraz mediów.
Pierwszego dnia spotykamy się w Centrum Nauki Kopernik. Festiwal otworzy wystąpienie Marka Zagórskiego, Ministra Cyfryzacji. Następnie Emma Lacey-Bordeaux, dziennikarka CNN, opowie o roli informacji w szybko zmieniającym się świecie. W tematykę zarządzania danymi wprowadzi Sands Fish z MIT Media Lab, z kolei Jurek Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zainspiruje uczestników do tego, żeby nie bali się eksperymentować i wykorzystywać nowe technologie – mówi Dawid Szarański, dyrektor Festiwalu Sektor 3.0.
Do wyboru będzie także 18 seminariów, między innymi: „Przyszłość informacji w czasach Internetu (Piotr Kraśko z TVN), „Sztuczna inteligencja dla każdego” (Marcin Waszczuk z Microsoft), „Jak mówić o trudnych tematach” (Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej) czy „Koza, farma i smartfon, czyli nowoczesne pozyskiwanie środków” (Mohamed Jimale z Ari Farm z Somalii).
Po zakończeniu części warsztatowej uczestnicy Sektora 3.0 wezmą udział w międzynarodowej debacie. O roli informacji, danych i wiedzy we współczesnym świecie technologii będą rozmawiać, między innymi Krzysztof Jonak (Intel), Amra Naidoo (muru-D Accelerator, Singapur), Timos Platsas (Microsoft) oraz dr Michał Boni (poseł do Parlamentu Europejskiego).
Pierwszy dzień Festiwalu będzie też okazją do przetestowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w specjalnie wydzielonej strefie targowej – między innymi wirtualnej rzeczywistości, robotów czy podłóg edukacyjnych. W strefie Maker uczestnicy będą mogli również nauczyć się projektowania 3D w strefie FabLab powered by Orange lub skorzystać z mobilnego stanowiska makerspace Centrum Nauki Kopernik.
Podczas Festiwalu wręczona zostanie również nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 w wysokości 40 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowej, która najlepiej, w sposób innowacyjny, wykorzystuje nowe technologie w swojej działalności lub ma szczególne osiągnięcia dotyczące prowadzenia działań promocyjnych, badawczych czy edukacyjnych związanych z ICT w działaniach społecznych.
Drugiego dnia uczestnicy wezmą udział w 10 specjalistycznych warsztatach przygotowanych przez instytucje, organizacje i firmy wspierające wydarzenie (warsztaty odbędą się m.in. w Ministerstwie Cyfryzacji oraz w siedzibach firm Intel, Microsoft, Google, Ericsson, a także w Szkole Głównej Handlowej).
Sektor 3.0 to nie tylko Festiwal – wydarzenie jest elementem programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach którego organizacje nonprofit wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznych. W rezultacie funkcjonują sprawniej, docierają do większej liczby ludzi, a ich doświadczenia związane z nowymi technologiami inspirują innych do efektywniejszego działania. Realizatorem programu i organizatorem Festiwalu „Sektor 3.0” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Więcej informacji: http://sektor3-0.pl/festiwal.