Komunikacja e-mail marketingowa jest jedną z najpopularniejszych form dotarcia firm do potencjalnych klientów. Według badań Global Web Index 23% internautów na świecie przeczytało w ciągu ostatniego miesiąca przynajmniej jedną wiadomość otrzymaną tym kanałem. Czy ta forma komunikacji jest jednak rzeczywiście skuteczna?
W 2017 roku globalna liczba osób korzystających z e-maila wyniosła 3,7 mld, a w 2021 r. ma ona wzrosnąć do 4,1 mld – wynika z danych zgromadzonych przez Statista. Wielka popularność tego kanału komunikacji jest oczywiście wykorzystywana przez firmy do pozyskiwania nowych klientów i komunikowania się z dotychczasowymi.
Jednak taka forma kontaktu nie zawsze jest skuteczna. Ze względu na liczbę informacji jaką zasypywani są internauci, do których każdego dnia próbuje dotrzeć ze swoim komunikatem wiele marek, uodpornili się oni na wszechobecny przekaz reklamowy i marketingowy. Teraz to konsumenci świadomie wyszukują w sieci najlepsze okazje, porównują oferty i starannie dobierają treści, które chcą widzieć w swoich mediach społecznościowych czy w skrzynce e-mail. Masowe działania marketingowe nie mogą już być prowadzone „na oślep”, skuteczny marketing wymaga spersonalizowanej i odpowiednio stargetowanej komunikacji, która dotrze do konkretnego klienta w najdogodniejszym do niego momencie, z najlepiej dobranym przekazem.
Konieczność kompleksowego podejścia do kontaktu z klientem sprawia, że coraz więcej firm przerzuca się z systemów do e-mail marketingu na oferujące bardziej rozbudowane możliwości rozwiązania klasy Marketing Automation. W systemach tych, e-mail stanowi jeden z wielu kanałów komunikacji z potencjalnymi i aktualnymi klientami, jednak możliwości rozwiązań automatyzujących marketing wykraczają daleko poza ten rodzaj komunikacji. Podczas gdy systemy do e-mail marketingu (np. ipresso.com) pozwalają na wysłanie kampanii e-mail, monitorowanie reakcji odbiorców (otwarcia, kliknięcia w linki) czy przygotowanie raportów z kampanii – systemy MA oferują narzędzia, które pozwalają na bardziej kompleksowe podejście do klienta oferując wiele różnych punktów styku z marką.
Systemy Marketing Automation umożliwiają zastosowanie, poza e-mailem, takich kanałów komunikacji jak powiadomienia web push i mobile push, SMS’y, wiadomości głosowe, komunikaty w mediach społecznościowych. Dane pozyskane na temat klienta mogą pochodzić z wielu różnych źródeł (system MA pozwala m.in. na tworzenie formularzy kontaktowych, ankiet, czy landing pages), a ich gromadzenie pozwala na skuteczne poznanie jego cech, zachowań, czy preferencji zakupowych.
Marketing Automation (definicja: Wikipedia.org) kompleksowo wspiera działania marketingowe pozwalając na integrowanie w jednym miejscu wielu różnych narzędzi marketingowych – począwszy od systemów CRM, poprzez platformy sprzedażowe, po aplikacje do prowadzenia chat’ów na stronach internetowych.
Funkcje automatyzacji komunikacji sprawiają natomiast, że cały proces interakcji z klientem można z góry wprowadzić do odpowiedniego scenariusza, w którym w system w sposób automatyczny będzie reagował na zachowania i cechy konkretnej osoby. Treść komunikacji, którą otrzymają potencjalni klienci w wiadomości e-mail, można np. uzależnić od tego jakie konkretnie podstrony przeglądali w sklepie internetowym. Zawartość takiej wiadomości można też personalizować i indywidualizować na podstawie zgromadzonych danych potencjalnego klienta – np. informacji o jego imieniu, urodzinach, miejscu zamieszkania czy branży, w której pracuje. Takie podejście pozwala na budowanie komunikacji działającej na skalę masową, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia, że jest ona skierowana do konkretnej osoby mającej swoje zainteresowania i potrzeby.
Nie ulega wątpliwości, że e-mail marketing pozostanie jeszcze długo kluczową formą komunikacji między firmami i klientami. Jednak zmieniające się zwyczaje konsumentów wymagają bardziej rozwiniętych i kompleksowych działań. Odpowiedzią na te zmiany jest właśnie Marketing Automation, które pozwala na wykorzystanie wielu kanałów komunikacji, zgromadzenie danych z różnorodnych źródeł, reagowanie w czasie rzeczywistym i dostosowanie przekazu do realnych wymagań klienta.