Konferencje

Miliarder Elon Musk szokuje? Chip w mózgu świni!

Elon Musk, założyciel m.in. firm takich jak SpaceX, Neuralink czy Tesli, zszokował wszystkich na piątkowej (28.08.2020) konferencji. Podczas prezentacji zostały pokazane prace jednego z jego startupów nad umieszczeniem chipa komputerowego docelowo w mózgu u ludzi.

Nauralink to startup z San Francisco Elona Muska zajmujący się neurotechnologią, czyli dziedziną, która próbuje łączyć ludzki mózg z nowoczesnymi technologiami, w celu leczenia schorzeń neurologicznych czy poprawy jakości życia.

Firma podczas konferencji zaprezentowała świnkę o imieniu Gertruda, która przez 2 miesiąca miała w mózgu chip o wielkości monety. Podczas prezentacji prosię chodziło po wybiegu, a odczyt z jej aktywności mózgu pokazywano na ekranie komputera i poprzez sygnał dźwiękowy. Na razie prototyp urządzenia jest mocno ograniczony, ponieważ odbiera tylko moment dotykania pyskiem podłoża/wąchania przez świnię.

Do czego ma być wykorzystana technologia Neuralink?

Według Neuralink ta technologia ma być wykorzystany w leczeniu schorzeń związanych z mózgiem, jak Parkinson, depresje czy wspomogą kontrolowanie protez. Jeżeli tak będzie to rozwiązanie może okazać się dużym krokiem naprzód.

Zastanawiając się nad tą kwestią, pojawia się pytanie. Czy aby na pewno ta technologia będzie wykorzystywana do celów medycznych?

Dość kontrowersyjne eksperymenty i badania niczym z Black Mirror (https://www.filmweb.pl/serial/Czarne+lustro-2011-640699) na żywych organizmach prawdopodobnie spotkają się z falą krytyki. Musimy czekać, na dalsze informację od Elona Muska i jego zespołu. Przy okazji Elon Musk zachęcił wszystkich zdolnych inżynierów do tego, aby dołączyli do zespołu Neuralink, aby wspólnie dalej rozwijać ten projekt.

Badania mogą potrwać jeszcze kilka lat, lecz my jesteśmy do tego nastawieni bardzo optymistycznie.

PS: CEO Facebooka – Mark Zuckerberg spada z podium!

Z najświeższych informacji wynika, że Elon Musk został trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Według danych Bloomberga, jego majątek wynosi 115 mld $.

Udostępnij
Zobacz także