Monitorowanie sprzętu komputerowego całej organizacji to coraz częstsza praktyka w wielu średnich i dużych firmach. Dlaczego warto się na to zdecydować? Jakie korzyści płyną z monitoringu IT?
1. Monitorowanie odwiedzanych stron internetowych na komputerach pracowniczych – dlaczego się je stosuje?
2. Monitorowanie stron www i nie tylko – kiedy je wdrożyć?
3. Dlaczego warto wykorzystywać monitoring IT w firmie?
Monitorowanie odwiedzanych stron internetowych na komputerach pracowniczych – dlaczego się je stosuje?
Monitorowanie odwiedzanych stron internetowych na komputerach naszych pracowników ma więcej, niż jeden cel. Pozwala ono oczywiście na upewnienie się, że osoby korzystające ze sprzętu firmowego nie wchodzą na niedozwolone strony internetowe, ale z drugiej strony dzięki temu pozwala również na lepszą ochronę wrażliwych danych firmowych oraz zmniejsza ryzyko zainfekowania sprzętu komputerowego przez przypadkowe pobranie malware. Dzięki takiemu podejściu mamy więc pewność, że pracownicy korzystają z powierzonych im narzędzi w celach związanych z wykonywaną przez nich pracą, a z drugiej strony lepiej chronimy naszą intelektualną własność.
Monitorowanie stron www i nie tylko – kiedy je wdrożyć?
Monitoring pracowników to bardzo popularny wybór szczególnie w średnich i dużych firmach, gdzie ilość pracujących stacji roboczych jest bardzo duża i ciężko byłoby zapanować nad nimi w inny sposób. Dodatkowo zdalna instalacja oprogramowania umożliwia szybkie i sprawne dodawanie nowych komputerów do zasobów firmy, dzięki czemu wdrożenie i przygotowanie stanowiska pracy dla nowych pracowników jest szybsze i wygodniejsze. Jeżeli zastanawiamy się nad wdrożeniem monitoringu odwiedzanych witryn internetowych, powinniśmy zrobić to możliwie sprawnie. Dobrym momentem jest na przykład wymiana sprzętu firmowego na nowy – w takiej sytuacji możemy przekazać pracownikom komputery już wzbogacone o dodatkowe oprogramowanie.
Dlaczego warto wykorzystywać monitoring IT w firmie?
Średnie i duże firmy zwykle obracają nie tylko towarem czy usługami, ale również dużą ilością danych wrażliwych, które można zaklasyfikować na przykład jako know-how. Monitoring odwiedzanych stron i aktywności na komputerach pracowników pozwala na zminimalizowanie ryzyka wycieku danych, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie firmy oraz większe zaufanie ze strony klientów. Dodatkowo blokowanie dostępu do stron podejrzanych (na przykład oznaczanych przez Google jako scam) zabezpiecza nasz sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem.