Konferencje
Mobile Trends

Na świecie działa już 25 milionów urządzeń do głosowego zarządzania inteligentnym domem. Do 2023 będzie ich 10 razy więcej

Na świecie działa już około 25 milionów urządzeń z wirtualnymi asystentami, które służą do zarządzania smart home. Chodzi tu między innymi o inteligentne głośniki takie jak Google Home, Amazon Alexa czy Apple HomePod. Według szacunków firmy Juniper Research, do 2023 roku liczba urządzeń tego typu ma wzrosnąć o ponad 1000 procent, do 275 milionów pracujących jednostek.
Badacze z Juniper Resarch przewidują również rokroczny wzrost (o 80%) sprzedaży urządzeń dla inteligentnego domu. Do 2023 roku o około połowę spadną jednak ceny tego typu sprzętów. O pewnej dojrzałości rynku urządzeń smart home może świadczyć także fakt, że wkroczyli już na niego mniejsi producenci (np. TP-LINK). Warto zwrócić przy tym uwagę na trend wykorzystania inteligentnych urządzeń w segmencie bezpieczeństwa np. do monitoringu posesji czy kontrolowania wycieków gazu lub wody.

Rozmowa z głosowym asystentem najlepszym sposobem na zarządzanie smart home

Inteligentne głośniki, czyli urządzenia takie jak Amazon Echo czy Google Home, z reguły nie posiadają klawiatur i ekranów. Ich rdzeń stanowią natomiast wirtualni asystenci (Alexa, Siri albo Google Assistent), którym użytkownik może wydawać głosowe polecenia. Na chwilę obecną nie jest to oczywiście zbyt naturalna rozmowa, a raczej „gadanie z robotem”. Niemniej jednak, wystarczy zapytać urządzenie o informacje na temat pogody czy wyniku meczu, albo np. zażyczyć sobie odtworzenia piosenki. Wirtualny asystent zareaguje przetwarzając ludzką mowę na zrozumiałą przez siebie komendę.
Odpowiednie polecenie głosowe skierowane do inteligentnego asystenta sprawi także, że podłączona do sieci pralka włączy automatycznie wirowanie, a elektroniczne żaluzje zatrzymają promienie słońca wpadające rankiem do sypialni. Inteligentne głośniki mogą stanowić dzięki temu jeden z fundamentów rozwoju smart home, jako sterowany głosowo zarządca pozostałych, podłączonych do domowej sieci urządzeń.

Amazon Echo przeciera szlaki

Aktualnie rynkową przewagą na rynku inteligentnych głośników cieszy się Amazon Echo. Analizy Juniper Research pokazują, że to efekt strategii firmy, która opiera się na sprzedaży inteligentnych głośników po stosunkowo niskiej cenie. Amazon oferuje także rozbudowany ekosystem usług i produktów dostępny na urządzeniach z rodziny Echo. Konkurencyjne Google Home, przynajmniej na razie, takiego rozbudowanego ekosystemu aplikacji nie posiada.
Google może nadrobić jednak swoje braki lepszą stroną technologiczną samego wirtualnego asystenta. Zaprezentowana niedawno technologia Duplex pozwala sądzić, że asystent Google będzie radził sobie coraz lepiej z naturalnym prowadzeniem rozmowy z użytkownikiem. W 2014 roku Google pozyskało także jednego z najważniejszych producentów inteligentnych czujników i termostatów – firmę Nest (w tym podobnym czasie Amazon kupił natomiast producenta inteligentnych dzwonków Ring). Takie wydawałoby się proste, sterowane głosem produkty, mogą okazać się kluczowym i praktycznym elementem każdego smart home.
Na trzecim miejscu rankingu inteligentnych głośników Juniper Research znalazł się Apple HomePod wraz z wirtualnym asystentem Siri. Możliwości tego zestawu, co do obsługi głosem, są ograniczone do określonych urządzeń. A ich lista jest uboga w porównaniu do konkurencji. Problemem jest także brak otwarcia na zewnętrznych deweloperów aplikacji dla inteligentnego domu.

Gdzie przychody z automatyzacji i monitoringu inteligentnego domu będą największe?

Według szacunków, przychody z automatyzacji inteligentnego domu i monitoringu w Europie Centralnej i Wchodniej będą stosunkowo małe. Sytuacja podobnie rysuje się w pacyficznej części Azji, Indiach, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Najmniejszy przewidywany udział w przychodach odnotowano w Ameryce Łacińskiej. Najbardziej dochodowym rynkiem mają okazać się natomiast Chiny, następnie Ameryka Północna oraz Europa Zachodnia. To obszary stosunkowo bogate, a przede wszystkim rozwinięte technologicznie na tyle, że przewidywana na nich wysoka sprzedaż urządzeń smart home nie powinna dziwić (może z wyjątkiem Chin i dalekiego Wschodu).

Via:
mobilemarketingmagazine.com
Źródła:
Smart home automation revenues to exceed $45 billion by 2023www.juniperresearch.com
Who is winning the race…www.juniperresearch.com

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także