Konferencje

Najciekawsza nowość w iPhonie 11? Technologia, która prawdopodobnie zastąpi Bluetooth

Wśród nowości zastosowanych przez Apple w nowym iPhonie 11 szczególnie wyróżnia się technologia komunikacyjna Ultra Wideband (UWB). Pozwala ona iPhone’owi lokalizować inne urządzenia w przestrzeni i szybko przesłać na nie pliki. Wystarczy, że użytkownik skieruje swój smartfon w stronę telefonu odbiorcy.

iPhone zlokalizuje urządzenia w pobliżu i pozwoli przesłać na nie np. zdjęcia

Wykorzystana w iPhonie 11 radiowa technika komunikacji Ultra Wideband, ma na chwilę obecną umożliwiać użytkownikom „jabłuszek” szybsze parowanie i transfer plików między urządzeniami. Jak możemy przeczytać na stronie Apple, dzięki UWB:

Aby udostępnić komuś plik przez AirDrop, wystarczy skierować swojego iPhone’a w stronę iPhone’a odbiorcy, a wyświetli się on na samej górze listy.

Wyraźnym ograniczeniem, które powinno studzić nasz entuzjazm jest fakt, że przez UBW połączą się tylko użytkownicy urządzeń, które są wyposażone w tę technologię (a więc głównie właściele iPhone’ów 11)*.

„To jak GPS, tyle że na domową skalę”

Może wydawać się, że nie jest to żadna rewolucja, bo przecież lokalizowanie urządzeń w pobliżu „to nic nowego”. Z tym, że mamy tu do czynienia z rozwiązaniem hardware’owym, a nie zwykłym oprogramowaniem wykorzystującym internet. Za obsługę techniki Ultra Wideband odpowiada zastosowany w iPhonie czip U1. Dzięki niemu urządzenie „orientuje się” w przestrzeni lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Po wyborze opcji udostępniania pliku przez AirDrop, iPhone sam zasugeruje natomiast urządzenia wyposażone w U1, które znajdują się w pobliżu.

Ultra Wideband zamiast Bluetooth przy transferze danych i lokalizacji

Technologia Ultra Wideband nie jest nowym wynalazkiem. Dotychczas stosowano ją jednak głównie w przemyśle. Apple staje się pionierem w jej komercyjnym wykorzystaniu na tak szeroką skalę. Rzuca tym samym wyzwanie technologii Bluetooth. Transfer danych przez Ultra Wideband jest bowiem szybszy (do 8 megabitów na sekundę, co oznacza przesył pliku o wielkości 1GB w nieco ponad minutę).
Technologia ta lepiej radzi sobie także z przeszkodami (np. przesyłaniem „przez ściany”). Nie zakłóca też i nie jest zakłócana przez inne sygnały np. Wi-Fi. Obiekty w przestrzeni jest w stanie namierzyć z dokładnością do 30 centymetrów. Technologia Bluetooth Low Energy wykorzystywana m.in. w beaconach to dokładność  do 1 metra.

Ultra Wideband to szansa na rozwój rzeczywistości rozszerzonej w iPhone’ach?

Funkcja udostępniania plików poprzez Ultra Wideband pojawiła się w iPhone’ach 11 wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 13.1. Można tylko podejrzewać, że w dalszej perspektywie nowy czip U1 będzie wykorzystany m.in. w ramach rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości w telefonach Apple. Technologia, która lokalizuje obiekty do 30 centymetrów, mogłaby pozwolić na dokładniejszą nawigację w budynkach i obiektach zamkniętych, na przykład na lotniskach.

*iPhone’y od zawsze uchodzą za urządzenia zamknięte, jeśli chodzi o dzielenie się plikami i parowanie z urządzeniami „spoza rodziny Apple”. Teoretycznie doskonałym rozwiązaniem jest przechowywanie danych chmurze iCloud. Nie każdy posiada jednak szybki internet domowy, a i synchronizacja z iCloud, nie zawsze działa jak należy. Użytkownik „jabłuszka” nie ma też możliwości łączenia się przez Bluetooth z innym nie-iPhonem, czy na przykład, swobodnego korzystania z NFC (poza płatnościami mobilnymi).

Źródła:
www.apple.com
www.wired.com

Udostępnij
Zobacz także