W listopadzie 1990 roku dotarł do Polski pierwszy e-mail. Na adres mailowy user%chopin.decnet uxplgw.cern.ch wiadomość do naszego kraju wysłali naukowcy ze szwajcarskiego instytutu CERN. Niedługo później, bo w sierpniu 1991 roku z Polski został wysłany pierwszy e-mail. Jego adresatami byli naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze. I właśnie to wydarzenie oraz datę 17 sierpnia 1991 roku uznaje się za symboliczny początek Internetu w Polsce. Gdy dziś spojrzy się na to jak w czasie ostatniego ćwierćwiecza globalna sieć oplotła nasz kraj, również światłowodem, trudno uwierzyć jak skromne były początki. Jak dziś wygląda dostęp do Internetu w Polsce, kto może skorzystać z Internetu za pośrednictwem światłowodu (za rozwój infrastruktury w tym zakresie odpowiada głównie firma Orange) i jakie są perspektywy rozwoju sieci? Sprawdźmy!
Internet bez limitów – ile osób w Polsce ma do niego dostęp
Na początku lat 90. z Internetu korzystało zaledwie kilka osób w Polsce. Wpływały na to brak odpowiedniego sprzętu, dostępu do infrastruktury oraz ceny za połączenia. Dziś Internet jest powszechną usługą i można zaryzykować stwierdzenie, że tylko od woli użytkownika zależy czy chce mieć do niego dostęp czy też nie. Najlepiej świadczą o tym liczby. Według danych Eurostatu z 2017 roku do szerokopasmowego Internetu bez limitów dostęp ponad 80% gospodarstw domowych. Wśród przedsiębiorstw ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 93%. Warto podkreślić, że w Polsce jest coraz mniej tak zwanych białych plam, czyli miejsc, w których w ogóle nie można przyłączyć szerokopasmowego łącza. Zdecydowana większość osób, które nie korzystają z Internetu – ponad 70% – nie odczuwają po prostu takiej potrzeby.
Na samym dostępie do Internetu, styczność Polaków z siecią się jednak nie kończy. Stał on się jednym z najważniejszych mediów. Według badań GUS z 2015 roku 54% Polaków korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie. Odsetek ten stale rośnie.
Internet na abonament – dawniej i dziś
Do końca XX wieku dostęp do Internetu w Polsce był wciąż mocno ograniczony, a głównym sposobem łączenia się z siecią odbywał się za pośrednictwem modemu telefonicznego (niemal każdy użytkownik znał na pamięć numer 0202122). Płaciło się wówczas za każdą jednostkę połączenia, więc na swobodne surfowanie nie każdy mógł sobie pozwolić. Prawdziwą rewolucją było uruchomienie na początku 2001 roku usługi Neostrada przez Telekomunikację Polską. Była to pierwsza, powszechna możliwość stałego dostępu do Internetu w Polsce. Prędkości Internetu oferowane w początkowej fazie rozwoju usługi – do 512kb/s – nie robią dziś żadnego wrażenia, ale wówczas były prawdziwą rewolucją. Podobną rewolucją jest dziś światłowód, którego sieć coraz dokładniej oplata cały kraj.
Światłowód – teraźniejszość i przyszłość Internetu w Polsce
Światłowód to przezroczyste włókno z tworzywa sztucznego, w którym wysyła się informacje za pośrednictwem światła. Technologia ta pozwala przesyłać pakiety danych z prędkością nieosiągalną dla innych rozwiązań – nawet do 600Mb/s. Od razu trzeba zaznaczyć, że światłowód nie jest nową technologią. Opracowano ją już w latach 70. XX wieku, jednak przez długi czas nie była dostępna dla indywidualnych klientów, stosowano ją zazwyczaj do transferów informacji między firmami i państwami. Obecnie w Polsce, głównie dzięki miliardowym inwestycjom firmy Orange, światłowód staje się coraz powszechniejszy. Według danych z początku 2017 roku długość sieci światłowodowej położonej przez tę firmę wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów. Wielkość ta stale rośnie i coraz więcej abonentów może cieszyć się szybkim Internetem bez limitów. Bardzo ważne jest również to, że usługa upowszechnia się również przez atrakcyjną cenę. Zwłaszcza, że można połączyć ją z innymi usługami (na przykład w ramach pakietu Orange Love), dzięki czemu comiesięczna opłata za całość jest bardzo przystępna, a także wygodna, bo za kilka usług otrzymuje się tylko jedną fakturę.
Szybki Internet bez limitu w każdym domu
Pomimo tego, że odsetek osób, które mają dostęp do Internetu w Polsce jest dość wysoki (wspomniane już 80%), wciąż widać miejsce na poprawę. Co prawda jest to wyższa wartość niż na przykład w Rumunii (72%), Grecji (69%) czy w Bułgarii (64%), ale do europejskich liderów: Niemiec, Finlandii (po 92%), Wielkiej Brytanii (93%), Danii i Szwecji (po 94%) czy Luksemburga i Holandii (po 97%) wciąż trochę brakuje. I właśnie to, czyli dostęp do światłowodowego Internetu w każdym domu wydaje się najważniejszym celem – ambitnym, ale realnym. Co dalej? Przy tak szybko rozwijającej się technologii, gdybanie na ten temat należy zostawić raczej dla twórców science-fiction.