Konferencje

Niedobór programistów na rynku – perspektywy na najbliższe lata

Obecnie na rynku Polskim brakuje około 50 tysięcy z branży IT – w tym programistów. Nie inaczej wygląda sytuacja za granicą. W całej Europie liczba ta wzrasta aż do 800 tysięcy. To niezwykle duża luka, która sprawia, że rynek IT nazywany jest często rynkiem pracownika – to on bardzo często stawia wymagania pracodawcy, gdyż może przebierać w ofertach różnych firm, które prześcigają się jak mogą, aby zapewnić specjalistom IT jak najlepsze warunki pracy.
Poza ogromnymi zarobkami sięgającymi już standardowo ponad 15 tysięcy złotych miesięcznie, programiści mogą liczyć na benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, zwrotu kosztów dojazdu do pracy, a nawet służbowego samochodu. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynku na programistów ich zarobki z roku na rok wzrastają o prawie 25%.

Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku IT w najbliższych latach?

Raport McKinsey Global Institute z 2013 roku mówi o tym, że do 2025 roku co czwarte stanowisko pracy w przedsiębiorstwach z branży produkcyjnej, budowlanej i rolniczej zostanie wyparte przez automatyzację. Warto pamiętać, że pomimo iż wiele miejsc pracy zaniknie z jej powodu, to programiści będą potrzebni jak nigdy wcześniej do obsługi tychże systemów. Co więcej – w związku z postępującą automatyzacją powstaną nowe zawody, które będą wymagały od specjalistów IT umiejętności wykraczających poza samo kodowanie. Mowa tutaj o umiejętnościach analityczno-statystycznych umożliwiających tworzenie odpowiednich algorytmów.
Prognozy jednoznacznie wskazują na wzrost zapotrzebowania programistów w kolejnych latach. Raport wydany przez Burning Glass sugeruje, że liczba stanowisk wymagających umiejętności programowania rośnie o 50% szybciej w stosunku do innych branż.
Warto również zwrócić również uwagę na fakt, że nawet ustabilizowane na rynku firmy z sektora IT rekrutują wciąż nowych pracowników. Ponad 60% przedsiębiorstw z branży deklaruje, że ma w planach zatrudnienie kolejnych programistów.

Jacy programiści będą najbardziej pożądani na rynku pracy w najbliższych latach?

Obecnie najpopularniejszym językiem programowania, który znajduje swoje zastosowanie w przypadku oprogramowania różnego pokroju, jest Java. Nie zapowiada się, aby w ciągu najbliższych lat sytuacja uległa zmianie, gdyż język ten sam w sobie ulega dynamicznemu rozwojowi. Nowe wersje publikowane są średnio co pół roku. Java znajduje szerokie zastosowania w systemach bankowych, administracyjnych a nawet rządowych.
Kolejny przyszłościowy język to JavaScript, który wzbogaca witryny internetowe o zaawansowane funkcjonalności. W związku z rozwojem aplikacji internetowych, sklepów e-commerce, a nawet zwykłych stron wizytówkowych, specjaliści ze znajomością tego języka będą bardzo pożądani na rynku pracy.
Umiejętność tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania bazami danych to również umiejętność, na którą będzie istniało zapotrzebowanie w najbliższych latach. Najpopularniejszym językiem bazodanowym jest obecnie SQL. Można zauważyć, że pracodawcy coraz częściej programistów dobrze poruszających się w środowisku baz danych. Nawet w przypadku ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT ze znajomością innych języków, umiejętność operowania SQL-em jest mile widziana.
W najbliższych latach nie zapowiada się, aby na portalach z ofertami pracy brakowało ogłoszeń kierowanych do osób umiejących programować w językach takich jak: C#, Python, C++, PHP, Swift, czy R. Pracodawcy coraz częściej będą brali pod uwagę nie tylko umiejętności kodowania, lecz również zdolności do projektowania oraz wdrażania rozwiązań.
Źródło: TeamQuest.pl – Oferty pracy IT

Udostępnij
Zobacz także