Połowa z nas nie zabezpiecza swoich danych na urządzeniach mobilnych. 63% ofiar cyberprzestępstw to właściciele urządzeń mobilnych. Co robić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa oraz by nasze dane pozostały bezpieczne? Dowiemy się tego z raportu Norton Report 2013.
Firma Symantec, opublikowała właśnie czwarty Norton Report 2013. Raport dotyczy zachowań użytkowników w sieci, podejścia do bezpieczeństwa w sieci, a także niebezpieczeństw i kosztów jakie niosą ze sobą cyberprzestępstwa. Raport Nortonu dotyczy także bezpieczeństwa naszych urządzeń mobilnych.
Połowa użytkowników urządzeń mobilnych nie dba o bezpieczeństwo
Tegoroczny raport został opracowany na podstawie 13 022 przebadanych uczestników, w 24 krajach, w tym także w Polsce. Okazuje się, iż spośród ofiar cyberprzestępstw, 63% z nich to właściciele mobilnych urządzeń. 50% właścicieli tabletów czy smartfonów, śpi ze swoimi urządzeniami w zasięgu ręki. Jednak taka sama ilość użytkowników urządzeń mobilnych nie dba o bezpieczeństwo swoich danych. Połowa z użytkowników nie korzysta z podstawowych zabezpieczeń, takich jak hasła, oprogramowanie zabezpieczające czy kopie zapasowe (oczywiście w zakresie urządzeń mobilnych). W efekcie, 38% użytkowników smartfonów padło ofiarą cyberprzestępstwa, a 27% z nich choć raz zgubiło telefon lub zostało z niego okradzionym.
Tylko 26% użytkowników smartfonów używa oprogramowania zabezpieczającego, który gwarantuje zaawansowaną ochronę danych. Jednak aż 57% posiadaczy smartfonów w ogóle nie wie o istnieniu takich aplikacji i programów.
Oddziel sprawy służbowe od prywatnych
Warto pamiętać, aby uważać na używanie tych samych urządzeń zarówno do pracy, jak i do zabawy. 50% dorosłych używa swoich osobistych urządzeń – komputerów, tabletów czy smartfonów – w celach służbowych. 30% rodziców pozwala swoim dzieciom bawić się swoimi służbowymi urządzeniami mobilnymi. 20% osób korzystających z opcji przechowywania danych w sieci, używa tego samego konta do przechowywania danych służbowych i prywatnych. Otwiera to pole dla cyberprzestępców i ułatwia kradzież naszych danych.
Smartfony najsłabiej chronionymi urządzeniami
Z raportu wyraźnie wynika, iż najbezpieczniej użytkownicy obchodzą się z komputerami. W stosunku do tabletów bezpieczeństwo zdecydowanie maleje, a w stosunku smartfonów – jest jeszcze gorzej. 72% użytkowników komputerów ma zainstalowane przynajmniej podstawowe oprogramowanie antywirusowe, na tabletach – 42%, a na smartfonach – jedynie 33%. Jeśli chodzi o przechowywanie ważnych plików online, 78% użytkowników komputera stara się tego unikać – jeśli chodzi o tablety i smartfony jest to jedynie 53% i 48%.
Ogranicz podłączanie do publicznych sieci wi-fi
Dodatkowe dane, znalezione przez twórców raportu, wykazują, że 56% użytkowników używa niezabezpieczonych sieci wi-fi do sprawdzania swoich kont na portalach społecznościowych, 54% sprawdza swoje prywatne e-maile, 29% loguje się do swoich kont bankowych i tyle samo dokonuje zakupów online. Wszystko to przy niezabezpieczonym połączeniu. 3/10 osób nie zawsze wylogowuje się po używaniu publicznej sieci wi-fi, a 39% nie podejmuje żadnych specjalnych kroków w celu ochrony swoich danych podczas korzystania z takich połączeń.
5 kluczowych wskazówek
Nasze dane coraz częściej lądują zapisane w pamięci naszych smartfonów czy tabletów. Ich ochrona powinna być dla nas priorytetem. Na sam koniec warto zapamiętać kilka wskazówek od Symanteca, jakie mają pomóc nam w ochronie danych:
- Chroń swoje dane przy użyciu odpowiedniego oprogramowania.
- Myśl o urządzeniach mobilnych jak o mini-komputerach.
- Uważaj na pliki przechowywane w chmurze.
- Dokonuj ważnych transakcji jedynie przy użyciu zabezpieczonego połączenia internetowego.
- Po podłączeniu do sieci, sprawdzaj bezpieczeństwo podwójnie – loguj się do swoich kont bankowych i sprawdzaj, czy nie odnotowałeś żadnych podejrzanych zmian.
Źródło:
http://www.symantec.com/about/news/resources/press_kits/detail.jsp?pkid=norton-report-2013