Konferencje
Mobile Trends

O „chmurowcach” i pracy w chmurach

O „chmurowcach” i pracy w chmurach porozmawiamy z samym ekspertem w tej dziedzinie – Rafałem Chmieleckim. Dowiemy się między innymi, jakie umiejętności potrzebne są, aby pracować w obszarze cloud computing.

Rafale, jesteś architektem rozwiązań w chmurze. Brzmi jak połączenie inżyniera z artystą wizjonerem. Czy praca architekta rozwiązań w chmurach łączy w sobie wiele dziedzin?

Zdecydowanie tak. Wizja jest nadrzędna, steruje całym procesem projektowania chmury. Bycie Architektem Chmur łączy też bardzo mocno inżynierię oprogramowania oraz inżynierię sieci.

Wyjaśnij proszę, czym jest wirtualna chmura i jak działa? Może podasz nam jakiś przykład wszem i wobec znanej chmury, z której korzystamy najczęściej?

Chmura jest wirtualna niejako z definicji. Specyfiką każdego rozwiązania chmurowego jest to, że odrywamy się od fizycznej serwerowni, gdzie trzymamy nasze „serwery”, a przenosimy wszystko w nieokreślone miejsce w sieci, gdzie nasze usługi działają na wielu serwerach, maszynach wirtualnych itd. I ich fizyczna lokalizacja nie jest dla nas istotna. Przykładem najpopularniejszej chmury, czy raczej usługi opartej na chmurze jest iCould, czy Google Drive, umożliwiające przechowywanie plików w chmurach.

Czy czas pandemii, a co za tym idzie bardzo popularna praca zdalna w wielu sektorach działalności, miały wpływ na rozwój i ulepszenie cloud computing?

Bezpośrednio nie, bo chmury istniały o wiele wcześniej i ich przydatność była znana przed pandemią. Potrafię jednak sobie wyobrazić, że pojawiły się nowe usługi korzystające z chmur, które ułatwiły życie ludziom w czasach pandemii. Proste video-konferencje, czy dzielenie plików w dzisiejszych czasach są standardowymi usługami opartymi na chmurach.

Czy osoby wpisujące frazy w wyszukiwarce .net praca, czy java praca. mogą coś znaleźć dla siebie w chmurach?

Jak najbardziej, większość pracy dla programistów wymaga w dzisiejszych czasach umiejętności pracy w chmurze.

Czy zwolennicy modelu scrum praca znajdą miejsce w obszarze cloud computing?

Zdecydowanie, chmura ze względu na swoją specyfikę działa znakomicie w projektach typu agile. W wielu projektach uczestniczyłem jako scrum master, projekt w chmurze jest po prostu „zwinniejszy”.

Czy body leasing IT jest popularny w Twojej branży?

Wydaje mi się, że body leasing jest tak samo popularny jak w całym IT. Większość projektów jest projektami typu R&D, stąd popularność umów B2B.

Ukończyłeś studia informatyczne. Czy bycie absolwentem studiów technicznych, to jedno z ważniejszych wymagań, by trafić do branży cloud computing? Dla kogo jest praca architekta chmury? Kto się sprawdzi, a kto niekoniecznie?

Osobiście jestem zdania, że studia informatyczne nie są potrzebne do pracy w IT. Liczy się tak naprawdę odrobina talentu i godziny ćwiczeń i nauki. Programiści, czy architekci spędzają część swojego czasu na rozwój i ćwiczenia w nowych technologiach. Nowe projekty szybko weryfikują wyższość doświadczenia nad wiedzą akademicką.

Czy chmura jest rozwiązaniem tańszym niż serwer?

Nie zawsze, choć bardzo często. Chmura oferuje znacznie większą kontrolę nad kosztami, w zależności od potrzeb. Firma w stadium startupu nie będzie potrzebowała mocy obliczeniowych, których potrzebuje np wielka firma finansowa. I nie ma sensu aby płacić za wielkie serwery, serwerownię, prąd itd. Prościej wrzucić swoją usługę w chmurę publiczną, która kosztuje ułamek kosztów ponoszonych w klasycznym podejściu. Firma ta będzie miałą w przyszłości możliwość zwiększenia swoich możliwości poprzez rozszerzenie mocy obliczeniowej swojej chmury.

Na koniec porozmawiajmy o wynagrodzeniach. Jak wiemy, zostanie specjalistą IT jest szczególnie kuszące ze względu na możliwości zarobkowe. A jak jest w chmurach?

Zarobki dla „chmurowców” wahają się w podobnych zakresach, jak zarobki wyspecjalizowanych programistów. Oczywiście im lepsze doświadczenie, tym lepsze zarobki. Oczywiście zarobki różnią się pomiędzy klientami, lub lokalizacją.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także