Konferencje

"Piszesz SMS-a? Nie jedź!" – badanie wśród polskich kierowców

W sobotę 16 kwietnia obchodziliśmy w Polsce Dzień Bezpiecznej Jazdy. Na tę okazję firma Infobip przeprowadziła badanie wśród polskich kierowców, aby dowiedzieć się, jak często korzystają oni ze swoich telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Takie zachowanie kierowcy jest często bardziej niebezpieczne niż jazda pod wpływem alkoholu.
Według ekspertów brytyjskiego Transport Research Laboratory, kierowcy korzystający z telefonu w czasie jazdy mają mocno obniżoną koncentrację i są znacznie bardziej niebezpieczni na drodze, niż np. nietrzeźwi kierujący. Przeprowadzone przez Brytyjczyków badanie z wykorzystaniem symulatora samochodu wykazało, że pisanie SMS-a podczas jazdy samochodem obniża zdolność reakcji na wydarzenia drogowe aż o 35%. Dla porównania, zmniejszenie refleksu po spożyciu alkoholu wyniosło 12%, natomiast po wypaleniu marihuany 21%. Napisanie krótkiego SMS-a zajmuje średnio około 12 sekund, w tym czasie jadący z prędkością 100 km/h samochód pokonuje odcinek drogi o długości 330 metrów.

Według badania Infobip kierowcy wykazują większą świadomość zagrożenia jakie powodują korzystając z telefonu w trakcie jazdy

W badaniu Infobip 45% polskich kierujących zadeklarowało, że w czasie jazdy patrzą na ekran telefonu komórkowego, 34% badanych przyznało się do prowadzenia w tym czasie rozmów telefonicznych a 21% do wysyłania lub odbierania SMS-ów.
W porównaniu z wcześniejszymi statystykami zauważalny jest wzrost świadomości tego jak duże niebezpieczeństwo może stanowić korzystanie z telefonu w trakcie jazdy samochodem. Wciąż nie jest jednak tak dobrze jak być powinno. Duża poprawa nastąpiła jeśli chodzi o posiadanie w autach zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, dzięki którym można rozmawiać przez telefon nie odrywając rąk od kierownicy. Posiadanie takiego zestawu zadeklarowało 50% kierowców uczestniczących w badaniu, poprzednie dane mówiły o zaledwie 24% uczestników ruchu korzystających z takiego urządzenia.
Dzień Bezpiecznej Jazdy - infografika
Według danych Policji w 2015 roku w 32 701 wypadkach zginęły 2 904 osoby, a 39 457 zostało rannych. Policjanci nałożyli ponad 118 tysięcy mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. 16 kwietnia obchodziliśmy Dzień Bezpiecznej Jazdy.
W badaniu zrealizowanym przez firmę Infobip wśród ponad 350 respondentów metodą wywiadu internetowego (CAWI) wzięło udział 170  kobiet i 180 mężczyzn w wieku od 18 do 50 roku życia.
 

Udostępnij
Zobacz także