Konferencje
Mobile Trends

Podsumowanie YouTube Brandcast 2021

Co by się stało, gdyby YouTube zniknął? Za platformą tęskniłoby 4 razy więcej osób niż za telewizją i jak przyznają widzowie brakowałoby im przede wszystkim unikalnych treści. Za nami 2. edycja YouTube Brandcast. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z konferencji? 2021 jest rokiem wielu ekranów.

YouTube w Polsce odwiedza około 25 mln osób miesięcznie i według cross-mediowego badania Mediapanel ma on też najwyższy zasięg w grupie komercyjnej w porównaniu z kanałami telewizyjnymi. Co sprawia, że platforma jest tak popularna? Przede wszystkim charakter treści, które widzowie oceniają jako istotne i trafiające w ich potrzeby.

YouTube podzielił się także ciekawymi statystykami odnośnie naszej aktywności przed ekranami. Okazuje się, że statystyczny Polak w 2020 roku spędził każdego dnia przed ekranem telewizora 4 godziny i 21 minut, zaś polski internauta poświęca około 2,5 godziny dziennie w sieci.

Rok wielu ekranów

Rok 2021 nie był rokiem mobile, a rokiem wielu ekranów, z których na popularności zyskał ekran smart TV. Jednak to ekran smartfona był najczęściej wybieranym przez widzów i dlatego YouTube wprowadził „shortsy”, czyli 15 sekundowe filmiki nagrywane bezpośrednio w aplikacji. Niedługo serwis należący do Googla ma podać opcje reklamowe, które będą dostępne w nowym mobilnym formacie.

Connected TV

Na przestrzeni ostatnich 5 lat trzyktrotnie wzrosła liczba gospodarstw, które mają Smart TV (ogółem 27 procent). Przez co wzrasta wykorzystanie telewizora do treści dostępnych w stramingu.

Co czwarty użytkownik YouTube deklaruje, że korzysta z serwisu na dużym ekranie (średni czas 1h 16 min).

YouTube jest na pierwszym miejscu wśród platform AVOD, czyli takich które wykorzystują model reklamowy.

Według badań, z connected TV korzystają osoby bardziej zamożne i lepiej wykształcone w porównaniu ze statystycznym widzem. 1/3 tej grupy to osoby w wieku 30-44 lata. Mają również częściej dostęp do płatnej telewizji.

Już niedługo YouTube zamierza wprowadzić także nowe rozwiązania reklamowe związane z oglądaniem filmów na dużym ekranie. Jeśli widz zainteresuje się danym produktem, będzie mógł zrobić to w szybki i łatwy sposób.

Badanie wieloekranowej efektywności marek

Wieloekranowa rzeczywistość staje się faktem, dlatego planowanie kampanii cross-mediowych jest już koniecznością. – Na efektywność komunikacji wpływa już nie tylko jakość i kontekst, ale tak naprawdę rodzaj urządzenia, z którego w danym momencie korzysta użytkownik – przyznaje Katarzyna Kabiesz, Data Integration Manager, Publicis Groupe.

W projekcie badawczym, jaki wykonano, aby zbadać efektywność komunikacji wieloekranowej, mierzono świadomość marki, powiązania z komunikatem, świadomość komunikacji, intencję zakupową i przychylność wobec marki. Ciekawą częścią badania było sprawdzenie, jak zachowują się konsumenci reklam podczas ich ekspozycji.

Jakie są wyniki? Jeśli chodzi o budowanie świadomości marki, długość spotu nie miała znaczenia. Sprawdzały się zarówne te krótkie, jak i standardowe reklamy. Jednak, żeby hasło reklamowe zostało zapamiętane, to potrzebujemy więcej czasu (15 lub 30 sec.).

Intencja zakupowa i przychylność wobec marki.

Podczas emisji reklam poziom skupienia różni się od rodzaju oglądanego medium. Jeżeli reklamy były emitowane w TV lub na VOD, to konsumenci byli przez 1/4 czasu skupieni na czymś innym niż ekran. Na YouTube tylko przez 6 procent czasu widzowie skupiali się na czymś innym.

Z badania wynika, że telewizja jest skutecznym kanałem ale przy zbyt małej częstotliwości kontaktu, nie zbuduje się aktywnego zaangażowania w markę, polubienia jej czy chęci zakupu. Ma na to wpływ przede wszystkim otoczenie. Telewizję oglądamy w domu, gdzie jednocześnie gotujemy, sprzątamy czy rozmawiamy z innymi domownikami. Natomiast z urządzeń mobilnych korzysta się przeważnie samemu. Co za tym idzie? Dobrym rozwiązaniem jest wspieranie telewizji za pomocą reklamy digital. Taki zabieg wpływa na świadomość marki i komunikacji.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także