Konferencje

Programiści na rynku gier komputerowych

O dziwo, dawniej, czyli w czasach raczkującej jeszcze branży gier komputerowej, rola programisty była nieco szersza. Mianowicie, mieściła w sobie zarówno projektowanie, jak i bycie artystą. Gry w tamtych czasach były dość proste, tak samo jak konstrukcja ówczesnych komputerów. Przez co, nie było popytu na projekty IT w dziedzinie gier komputerowych. Ale to już historia i to zamierzchła, której dzisiejsi dwudziestolatkowie mogą w ogóle nie kojarzyć. Wraz ze wzrostem złożoności gier i ilości wymaganej pracy, pojawiło się zapotrzebowanie na programistów. Rynek gier komputerowych nie jest wciąż nasycony, tak więc pracy dla nowych fachowców w najbliższej przyszłości nie zabraknie.

Programista gier – krótki zarys postaci

Obecnie praca nad grą komputerową przypominać może pracę nad produkcją filmową, w którą angażuje się zespoły wyspecjalizowanych osób odpowiedzialnych za programowanie, tworzenie grafiki, animacji, dźwięków, testów, aż po dystrybucje. Czyli, jest w czym wybierać w tej branży.

Wpisując w wyszukiwarkę: praca programista gier komputerowych albo tester praca, dowiadujemy się, co taki pracownik powinien umieć. I tak: do projektowania prostych gier i zrozumienia podstaw działania świata gamedev wystarczy dobra znajomość jednego z wymienionych języków programowania: Java, JavaScript, C, C#, C++, PHP, lub Python. Jednym z ważniejszych wymogów jest posiadanie wyższego wykształcenia technicznego, pozyskanego na kierunku informatycznym lub podobnym. Kursy i dyplomy z uczelni to tylko połowa sukcesu, ogromnym atutem jest posiadanie portfolio kandydata i projekty, które jest w stanie przygotować samodzielnie. Oczywistym wymogiem jest obsługa komputera i środowisk programistycznych na zaawansowanym poziomie, znajomość rynku gier komputerowych, aktualnych trendów i standardów programistycznych.

W ofertach pracy jako programista gier widzimy szeroki wachlarz opcji, na jakich możemy zostać zatrudnieni. Możemy zdecydować się na pracę na zasadach B2B IT lub, jeśli wolimy na umowę o pracę na pełen etat. Ponadto, częstym wabikiem dla potencjalnych pracowników jest możliwość pracy zdalnej. Co więcej, niektórzy rekruterzy w miejscu o warunkach zatrudnienia, piszą w ogłoszeniach: „poznajmy się i optymalne warunki współpracy ustalimy wspólnie”. To wszystko brzmi kusząco. Jak widać, popyt na programistów (ale tych z fajnym portfolio w kieszeni), jest spory. Mimo to, w kwestii wynagrodzenia nie jest już tak idealnie. Mówi się, że praca programisty jest dla entuzjastów gier. Oczywiście mamy na myśli „nieidealnie” w odniesieniu do programistów w innych sektorach, czy to w reklamie, czy w klasycznym IT. Bo zarobki w branży gamedevu nadal są dość wysokie, tj. na standardowym stanowisku kwoty mieszczą się między 5 tys. a 9 tys. zł brutto.

Tester gier na dobry start

Jeśli w świecie gamedev czujesz się jak ryba w wodzie, ale wiesz, że programowanie, to zbyt wysoki pułap, może warto spróbować sił jako tester gier? Jeśli mowa o pracy w roli testera gier komputerowych, dowiadujemy się, że osoba taka odpowiedzialna jest za sprawdzanie poprawnego funkcjonowania gier, raportowanie znalezionych błędów w języku angielskim, zgłaszanie sugestii prowadzących do poprawy jakości testowanych produktów. Czyli, oprócz zamiłowania do grania w gry na różnych urządzeniach, silnym atutem jest precyzja, doskonała znajomość gramatyki, ortografii i stylistyki języka polskiego, spostrzegawczość oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Warto wspomnieć, że częstą praktyką wśród pracodawców, jest wyszukiwanie potencjalnych pracowników testerów na różnych forach internetowych, stronach branżowych, blogach, które mają związek z grami. Zatem, jeśli poszukujesz pracy jako tester gier, udzielaj się we wszelkich możliwych kanałach.

Praca testera, to niekoniecznie jest praca zdalna. Powodem tego jest oprogramowanie, które znajduje się zazwyczaj w siedzibie firmy. Tak więc, wyszukiwanie pracy jako tester warto wykonać według klucza – miejsce zamieszkania. Oczywiście średnie wynagrodzenie testera gier jest znacznie niższe od wynagrodzenia programisty gier. Kwota miesięcznego wynagrodzenia oscyluje między 1.5 tys. a 5 tys. zł brutto. W ogłoszeniach często znaleźć można informację, że oferta dotyczy umowy zlecenia ze stawką 17-22zł brutto za godzinę pracy. To niedużo, ale może wystarczająco dla osób, które wchodzą tymi właśnie drzwiami do branży IT.

Udostępnij
Zobacz także