Konferencje

Raport – Do czego służą nam telefony komórkowe?

Najnowsze modele telefonów – choć obecnie nazwa ta może wydawać się nieco archaiczna, ponieważ obecnie niemal każdy z nas jest w posiadaniu SMARTfona – oferują nam całe morze możliwości. Poza podstawowymi funkcjami, nasze telefony wyposażone są w połączenie z Internetem w formie Wi-Fi czy też pakietu danych, w skrzynkę e-mail i całe dziesiątki, albo i tysiące aplikacji. Pew Internet postanowił sprawdzić, z których funkcji korzystamy najczęściej.

Pew Internet na przełomie kwietnia i maja 2013 przeprowadził badania dotyczące użytkowania telefonów komórkowych. W badaniu wzięło udział 2 252 dorosłych amerykanów. Oto wnioski płynące z badań.

Prawie 91% dorosłych amerykanów posiada telefon komórkowy. Znaczna większość używa go do wielu innych celów, poza dzwonieniem i sms-owaniem. Okazuje się, że 81% badanych używa telefonów do wysyłania i odbierania wiadomości SMS. Jednak w zasadzie tutaj kończą się najbardziej podstawowe opcje korzystania z telefonu. Następne cele, do jakich amerykanie używają swoich telefonów, to już domena smartfonów.

Ponad połowa ankietowanych, bo aż 60%, używa telefonów do korzystania z Internetu. Również nieco ponad połowa z przebadanej grupy, używa telefonu w ramach odbierania i wysyłania wiadomości e-mail. Równa połowa ankietowanych pobiera aplikacje na swoje telefony. Niemal tyle samo użytkowników potrzebuje telefonu do pozyskiwania wiadomości i wskazówek powiązanych z ich lokalizacją. Podobny odsetek używa telefonów do słuchania muzyki. Ostatnie dwie opcje, wyróżnione w badaniach, są używane nieco rzadziej. 21% użytkowników telefonów używa ich do uczestniczenia w wideo konwersacjach, a jedynie 8% do „check-in’owania” i dzielenia się swoją lokalizacją.

Z badań płynie jasny wniosek. Telefony nie utraciły swojej pierwotnej funkcjonalności i nadal służą nam przede wszystkim do wykonywania połączeń oraz do wymiany wiadomości. Jednak dodatkowe opcje i możliwości, jakie dają smartfony – połączenie internetowe czy aplikacje służące rozrywce – cieszą się ogromnym powodzeniem u średnio połowy użytkowników.

Co ciekawe, inne badania przeprowadzone przez ten sam serwis wykazały, że od roku 2009 liczba osób korzystających z internetu za pośrednictwem telefonów podwoiła się – obecnie 64% osób posiadających telefon używa go do korzystania z internetu (z przywoływanych wyżej badań wynika, iż jest to 60% osób, jednak różnica w wynikach wynosi jedynie 4% i jest całkowicie dopuszczalna). 34% z tej grupy twierdzi jednak, iż korzysta z internetu przede wszystkim za pośrednictwem smartfonów, odstawiając komputery na bok. W sumie oznacza to, że 21% spośród wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych korzysta z internetu głównie na swoich telefonach, a nie na innych urządzeniach.

Źródło:
http://pewinternet.org/Reports/2013/Cell-Activities.aspx
http://pewinternet.org/Reports/2013/Cell-Internet.aspx

Zdjęcie:
Syda Productions © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także