Konferencje
Mobile Trends

Raport: Edu-Tech 2016. Nowe technologie w świecie edukacji

Dzisiejsze nauki ścisłe nie obyłyby się bez technologii. Co jednak z edukacją, która przynajmniej w Polsce pozostaje przesiąknięta raczej teorią niż praktyką? Ten stan rzeczy zmieniać mogą najnowsze rozwiązania w dziedzinie technologii, także te mobilne. To właśnie o nich traktuje raport Edu-tech 2016 przygotowany przez zespół Edutorial.pl.
Wiedza teoretyczna jest nieodłącznym elementem szkoły. To dzięki technologii każdy z uczniów może jednak w pełniejszym wymiarze doświadczyć zagadnień omawianych w trakcie zajęć. W Internecie znajdziemy mnóstwo stron z korepetycjami, na smartfonie zainstalujemy apkę do nauki języków, nauczyciel zabierze uczniów na wycieczkę po zabytkach dzięki dobrodziejstwom wirtualnej rzeczywistości, a w placówkach oświatowych testowane są już edukacyjne roboty.

Wirtualna i poszerzona rzeczywistość na wykładzie…

Kiedy gogle wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości zaczęły nieśmiało pojawiać się na rynku, a raczej powracać na niego w zaawansowanej technologicznie formie, od razu stało się jasne, że prawdopodobnie znajdą one praktyczne zastosowanie w edukacji. Jak czytamy w raporcie Edu-Tech, wirtualna rzeczywistość już teraz umożliwia studentom architektury spojrzeć na projektowane pomieszczenie oczyma osoby niepełnosprawnej, a studentom medycyny na wzięcie udziału w symulowanej operacji.

…albo w szkole podstawowej

Natomiast w ramach projektu Google for Education uczniowie szkół podstawowych z 11 krajów świata mogą korzystać z aplikacji Ekspedycje na Google Cardboard, która umożliwia im wirtualne zwiedzanie odległych miejsc pod przewodnictwem nauczyciela. Do akcji wkraczają też kolejne, profesjonalne zestawy VR, między innymi Oculus Rift. Ich możliwości pozwolą obsłużyć wspomniane już, zaawansowane graficznie symulacje komputerowe.

Jak można przeczytać w raporcie, edukacyjne technologie VR i AR mogą trafić nawet do 200 milionów uczniów z krajów rozwiniętych. Przy niskiej cenie najprostszych gogli do wirtualnej rzeczywistości baza użytkowników tych technologii powinna ciągle rosnąć.

Polskie startupy pełne innowacji

W rozdziale raportu Edu-Tech poświęconym nowoczesnej nauce przybliżono najlepsze polskie startupy z branży edukacyjnej takie jak Duckie Deck (zespół zajmujący się projektowaniem gier mobilnych dla najmłodszych), Explain Everything – twórców aplikacji służącej do tworzenia prostych prezentacji i animacji edukacyjnych czy firma DrOmnibus odpowiedzialna za aplikację wspierającą edukację i terapię dzieci z zaburzeniami rozwoju. Wśród polskich startupów wyróżniono również Photon Entertainment, autorów robota edukacyjnego Photon służącego do nauki programowania i obsługiwanego za pomocą mobilnej aplikacji.
https://www.youtube.com/watch?v=CFV-2hYIa0M

Edu-Tech 2016

Raport Edu-Tech 2016 składa się z trzech części:

  • Trendy, perspektywy i ograniczenia na rynku Edu-tech;
  • Nowoczesna nauka;
  • Instytucje edukacyjne, a nowe technologie.

Całość liczy sobie 61 stron. Wypełniają je pełne konkretnych informacji artykuły specjalistów z branży edukacyjnej i nowych technologii. Znajdziecie w nich między innymi informacje na temat wykorzystania robotów i druku 3D w edukacji, dane dotyczące kompetencji technologicznych Polaków (niestety nie są one zbyt optymistyczne), zestawienie najlepszych serwisów korepetycyjnych, statystyki dotyczące szkolnictwa w Polsce czy top 10 najlepszych aplikacji mobilnych do nauki języków obcych.
 

Raport Edu-Tech 2016 można pobrać pod tym adresem

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także