Konferencje

Raport Pentagon Research: Kiedy i gdzie Polacy korzystają z urządzeń mobilnych?

Portal Nowy Marketing opublikował raport dotyczący tego, kiedy i gdzie korzystamy z urządzeń mPenobilnych. Raport oparty jest na badaniach przeprowadzonych przez Pentagon Research. Badania przeprowadzono w marcu tego roku, na próbie tysiąca respondentów. Na podstawie badań możemy dowiedzieć się, jak z urządzeń mobilnych korzystają Polacy w wieku 18-49 lat.
Okazuje się, że niemal połowa użytkowników smartfona w ww. przedziale wiekowym przegląda internet przy jego użyciu co najmniej raz w miesiącu. Wynik wydaje się pozornie zaskakujący – przecież większość z nas obecnie korzysta z internetu na swoich komórkach codziennie, a nie raz w miesiącu! Z drugiej strony wynik jest uśredniony, a przypomnijmy, że nie wszyscy Polacy są świadomi tego, że ich telefon jest smartfonem – choć z roku na rok świadomość w tej kwestii wzrasta. Precyzyjniejsze dane w tej kwestii (np. ze szczegółowym uwzględnieniem wieku) byłyby mile widziane.

W podróży, w kolejce i… w domu

Z badania wynika, że ze smartfonów korzystamy wszędzie – w pracy, w autobusie, w kolejce czy w domu. Tablety jednak stanowią dla nas przede wszystkim urządzenia użytku domowego. 51,5% polskich użytkowników smartfonów przynajmniej raz korzystało przy pomocy smartfonów z internetu w pracy, 44,3% w komunikacji miejskiej i 44,1% w trakcie oczekiwania w banku czy urzędzie. Dla tabletów wyniki są znacznie mniejsze i wynoszą odpowiednio 27,6%, 25,4% i 16,9%. Okazuje się więc, że w codziennych sytuacjach poza domem nie przepadamy za korzystaniem z tabletów. Wyjątek (zarówno dla smartfonów, jak i tabletów) stanowi dalsza podróż autokarem czy pociągiem – wtedy urządzenia te idą w ruch.

Tablety to urządzenia „domowe”

Zdecydowana większość – 79,4% użytkowników smartfonów i 84,8% użytkowników tabletów – twierdzi, iż używa ich przede wszystkim w domu. Okazuje się, że korzystanie z urządzeń desktopowych wcale nie ogranicza korzystania z urządzeń mobilnych. Wiele z nas korzysta ze smartfonów tuż przed snem czy zaraz po obudzeniu, a 1/3 z nas uprawia multiscreening, np. kiedy telefon towarzyszy nam przed telewizorem.
Smartfony, zgodnie ze swoją ideą są więc urządzeniami stricte mobilnymi. Tablety zostały przez Polaków raczej „udomowione”. Być może to kwestia ich rozmiaru – o ile tablet może zamieszkać w damskiej torebce, to już nie każdy mężczyzna porusza się po mieście zaopatrzony w plecak, aktówkę czy torbę, która zmieści takie urządzenie. Niektórzy mogą też obawiać się zniszczenia sprzętu podczas codziennych aktywności lub też zostawiają je w domu w obawie przed kradzieżą.
raport
Źródło:
http://nowymarketing.pl/a/3285,kiedy-i-gdzie-korzystamy-ze-smartfonow-i-tabletow-badanie-pentagon-research
Zdjęcie:
Picture-Factory © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także