Konferencje

Raport: Sektor gier mobilnych rośnie w siłę

Branża elektronicznej rozrywki od lat notuje wzrost swojej wartości. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest popularyzacja gier w wersji mobilnej. Dzięki raportom firmy analitycznej Newzoo, możemy odpowiedzieć na pytanie o wagę, czy też rolę, tego rodzaju gier dla całej branży.
42% – o tyle zwiększyła się wartość sektora gier mobilnych w przeciągu zaledwie jednego roku (od 2013 do 2014). Co więcej, w roku 2015 rynek produkcji mobilnych będzie wyżej wyceniany od rynku konsol do gier w całej branży elektronicznej rozrywki. To historyczna zmiana, która obrazuje rozwijający się trend grania przy użyciu urządzeń przenośnych.
W rapocie Newzoo, pt. The Quarterly Global Games Market Update, znajdziemy informację o aktualnej i przewidywanej wartości rynku mobilnych gier elektronicznych. Wystarczy krótkie spojrzenie na wykres, by zauważyć dość wyraźną tendencję wzrostową. Rynek gier mobilnych, zdaniem analityków z Newzoo, ma sukcesywnie rosnąć.
141398793603
Jakie są przyczyny wyżej opisanego procesu? Autorzy raportu wskazują głównie na nagłe zwiększenie przychodów z rynków rozwijających się, takich jak Indie. Jednak rola rynków dojrzałych, Ameryki Północnej czy Azji, także jest znacząca, ponieważ nie sprawdziły się przewidywania co do ich nasycenia produkcjami mobilnymi.
Vincent van Deelen, analityk Newzoo, wyjaśnił, iż wyniki dużych producentów (Rovio, King, DeNA czy GREE), nie muszą być reprezentatywne dla całego rynku, a twarde fakty zmusiły firmę do przekształcenia i podwyższenia prognoz.
Ciekawym aspektem powiększania się sektora gier mobilnych, jest kanibalizowanie pozostałych platform sprzedażowych. Producenci, którzy ciągle skupiają swoją działalność na tradycyjnych sposobach dystrybucji gier (chodzi nie tylko o sposób sprzedaży, ale też o rodzaj produkowanych aplikacji), tracą swoją pozycję rynkową. Przykładem tego procesu mogą być dochody z gier Apple i Nintendo. Gigant z Cupertino powinien osiągnąć dochód na poziomie czterech miliardów dolarów w tym roku, natomiast legenda branży gier elektronicznych, japońskie Nintendo, zaledwie połowę tej sumy.
Co stanowi o sile Apple? Zdaniem Petera Warmana, CEO Newzoo, kluczową rolę odgrywa iPad, który jest tą platformą sprzętową dla amerykańskiego giganta, która zapewnia najwięcej przychodów z gier mobilnych. W ciągłej walce rynkowej pomiędzy Androidem a iOSem, system Google zapewnia najwyższe dochody brutto wśród smartfonów (więcej niż iPhone’y), ale nie tabletów. Segment tabletów z systemem Android jest ciągle sfragmentaryzowany pod względem specyfikacji urządzeń, co nie sprzyja w generowaniu dużych przychodów ze sprzedaży gier mobilnych.
Źródło:
http://www.gamesindustry.biz/articles/2014-10-22-report-mobile-to-become-gamings-biggest-market-by-2015
Zdjęcie:
viperagp© Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także