Konferencje

Raport specjalny serwisu Skąpiec.pl, czyli jak polscy internauci kupują telefony

Serwis Skąpiec.pl stworzył specjalny raport dotyczący telefonów komórkowych. Dzięki niemu możemy lepiej poznać wybory zakupowe polskich internautów. Z raportu dowiemy się m.in. czy warto inwestować w drogie telefony oraz na jakie parametry najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie nowego telefonu. W raporcie obok odpowiedzi na pytanie jak polscy internauci kupują telefony, znajdziemy również wskazówki i opinie ekspertów, które mogą okazać się pomocne przy zmianie telefonu na nowszy model.

Jakie kryteria mają znaczenie?

Według badań zebranych przez Skąpiec.pl w ciągu ostatniego kwartału roku 2013 wynika, iż kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie telefonu niezmiennie pozostaje producent urządzenia. Niemal 1/3 zapytań dotyczyła właśnie tego kryterium. Ponad 1/4 (27%) użytkowników wyszukiwała urządzeń marki Samsung. Na drugim miejscu znalazła się Nokia z wynikiem 20%. Kolejne miejsca przypadły Sony, LG, HTC, Sony Ericsson i pozostałym markom. Użytkownicy poszukiwali przede wszystkim smartfonów, co świadczy o ich rosnącej popularności – 32% użytkowników posługiwało się hasłem „smartphone” przy wyszukiwaniu, 27% szukało urządzenia z ekranem dotykowym. Tradycyjne telefony znalazły się na trzecim miejscu z wynikiem zaledwie 12%. Spośród smartfonów zdecydowanie najczęściej poszukiwano urządzeń z systemem operacyjnym Android OS – 22%, dalej znalazły się kolejne wersje tego systemu: 4.1 Jelly Bean, 4.2, 4.0 i dopiero na piątym miejscu znalazł się system operacyjny Windows Phone z wynikiem niecałych 6%. Również rozmiar okazał się mieć znaczenie – użytkownicy szukają telefonów z ekranem średniej wielkości, w kierunku dużego – najczęściej szukano telefonów z ekranem 4-4,3 cala. Innymi kryteriami była obecność aparatu cyfrowego, opcja dual SIM, obecność Bluetooth czy GPS.
W zakresie cenowym najczęściej poszukiwano urządzeń w przedziale 300-500zł – taki zakres wybrało 39% użytkowników. Na drugim miejscu znalazły się telefony niskobudżetowe – do 300zł (26%), na trzecim – telefony w cenie 500-700zł. 7% było skłonne wydać na telefon 1000-1500zł, a 4% – ponad 2000zł.

Top 10

Na podstawie zebranych danych wytypowano także 10 najpopularniejszych telefonów w serwisie Skąpiec.pl. Są to:
1. Samsung Galaxy S4 I9505
2. Samsung i9300 Galaxy S III
3. myPhone NEXT
4. Samsung Galaxy S III mini I8190
5. Samsung Galaxy S DUOS S7562
6. Samsung Galaxy Note III N9005
7. Sony Xperia Z
8. Goclever Quantum 4
9. Apple iPhone 5 16GB
10. Sony Xperia J
Z rankingu wyraźnie wynika, iż użytkownicy poszukują smartfonów, najlepiej tych o dobrych lub bardzo dobrych parametrach. Co może okazać się zaskakujące, to fakt iż w większości są to jednak smartfony z wyższego przedziału cenowego, niż ten, którego użytkownicy szukają najczęściej (przypominamy: 300-500zł). Zaskakująca wydaje się być także obecność smartfonu od myPhone na trzecim miejscu oraz Goclever na miejscu ósmym. W rankingu za to całkowicie zabrakło producentów takich jak Nokia, LG czy HTC.

Opinie ekspertów

Druga część raportu zawiera komentarze ekspertów dotyczące zakupu smartfona. Ich lektura może okazać się przydatna, jeśli właśnie zastanawiamy się nad zakupem nowego modelu telefonu i nie wiemy, na jaki się zdecydować. Poruszone zostały m.in. takie kwestie jak wybór wielkości ekranu, baterii czy kwestia wysokości cen. Podpowiedzi znajdą również osoby szukające telefonu dla biznesu czy zastanawiające się nad tym, czy smartfon może zastąpić komputer.
Cały raport możecie przeczytać pod tym adresem: http://www.skapiec.pl/site/doc/200/20/23/.

Udostępnij
Zobacz także