Konferencje

Ruszają SMS-owe powiadomienia o zagrożeniach w regionach. Jak działa RSO i jak się zarejestrować?

1 lipca 2015 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadza SMS-y do usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania. Od dziś najważniejsze ostrzeżenia o lokalnych klęskach żywiołowych i sytuacjach kryzysowych docierać będą bezpośrednio na telefony mieszkańców. Na pojawiające się pytania o działanie systemu odpowiada Andrzej Ogonowski – ekspert rynku SMS w SMSAPI, firmie udostępniającej platformę ułatwiającą komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS, MMS i VMS.

Co zrobić, by zacząć otrzymywać powiadomienia SMS o zagrożeniach w regionie?

image001Aby uruchomić powiadomienia SMS-owe Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło porozumienia z czterema największymi operatorami telefonii komórkowej działającymi w Polsce: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Oznacza to, że osoby posiadające telefon działający w wyżej wymienionych sieciach (nieważne, czy jest to abonament czy pre-paid) nie muszą robić nic, by takie powiadomienia otrzymywać – tłumaczy Andrzej Ogonowski.

O jakiego rodzaju zagrożeniach zostaniemy poinformowani przez SMS?

Zgodnie z zapowiedziami MAC SMS-y są przeznaczone do komunikowania o najpoważniejszych zagrożeniach, w których liczy się czas reakcji. Chodzi np. o wiadomości o intensywnych opadach deszczu czy śniegu, huraganach czy powodziach, a także o inne komunikaty bezpośrednio związane z bezpieczeństwem i życiem ludności – wylicza Ogonowski.

Czy można się wypisać z powiadomień SMS z RSO?

Z powiadomień z systemu RSO można się wypisać. Wystarczy udać się do najbliższego salonu swojego operatora i poprosić o wyłączeniu usługi. Biorąc pod uwagę, że takie informacje mogą nam uratować zdrowie lub życie, namawiałbym jednak do pozostawienia swojego numeru w systemie – radzi ekspert.

Skoro numer przypisany jest do danego województwa, system ostrzega wyłącznie mieszkańców. A co z turystami przebywającymi np. w górach?

Lokalizacja odbiorców komunikatów SMS ustalana jest na podstawie nadajników BTS, w których zasięgach znajdują się telefony komórkowe. W sytuacji, w której znajdujemy się np. w zasięgu trzech nadajników, istnieje możliwość geolokalizacji nawet do kilku metrów – wyjaśnia Andrzej Ogonowski.

Czy działają inne niż RSO systemy powiadamiania mieszkańców drogą SMS-ową?

Istnieje wiele systemów niezależnych od RSO. SMSAPI świadczy takie usługi w Katowicach, Warszawie, Rudzie Śląskie i dziesiątkach innych miast, powiatów oraz gmin. Osoby zapisujące się do bazy (najczęściej wystarczy podać jedynie swój numer telefonu), wybierają jakiego typu informacje chcieliby otrzymywać (sytuacja na drogach, wydarzenia kulturalne). SMS-y są darmowe dla mieszkańców. Koszty obsługi ponosi gmina, ale nie są one wysokie biorąc pod uwagę szybkość dotarcia i wysoką skuteczność komunikacją tą drogą – mówi Ogonowski.
Źródło:
Informacja prasowa

Udostępnij
Zobacz także