Konferencje

Sukces studentnews.pl w Mobile Trends Awards – O aplikacji “Matura – Testy i Zadania”

Twórcy aplikacji „Matura – Testy i Zadania” odczuwają radość i dumę po zdobyciu prestiżowej nagrody w Mobile Trends Awards. To nie tylko wygrana aplikacji, ale także całego zespołu nad nią pracującego. W rozmowie z nami, przedstawiciele Geeknauts opowiadają o procesie tworzenia aplikacji, jej celach biznesowych oraz wyzwaniach technicznych, jakie musieli pokonać. Chcesz wiedzieć, jak można łączyć edukację, biznes oraz aplikacje? Zostań z nami!

W marcu 2023 roku, w malowniczym Krakowie, odbyła się prestiżowa gala Mobile Trends Awards. Organizatorem tego wydarzenia była Escola S.A., która doceniła osiągnięcia i zaangażowanie polskich ekspertów w dziedzinie technologii mobilnych. 

Zauważone zostały wysiłki Grupy StudentNews.pl, która współpracowała z firmą Geeknauts. Firma zatriumfowała w kategorii „MOBILE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY” za realizację swojej znakomitej aplikacji „Matura – Testy i Zadania” – Otrzymanie statuetki było znakomitym uczuciem! To była pierwsza nagroda w mojej karierze zawodowej. Był to dla mnie niezwykły moment, bo pokazywał sukces nie tylko aplikacji, zespołu, ale całej firmy Geeknauts, której początki są właśnie związane z aplikacją “Matura – Testy i Zadania” – mówi Piotr Pabian, CEO Geeknauts.

Po co powstała “Matura – Testy i Zadania”?

Celem tego projektu mobilnego było przyciągnięcie i skupienie użytkowników przygotowujących się do egzaminu dojrzałości w jednym miejscu, czyli aplikacji. Dzięki niej mają rozwiązywać zadania z programu szkoły średniej oraz oficjalne testy maturalne. Ma im to pozwolić na sprawdzenie siebie oraz mierzy ich progres w nauce. Aplikacja ma też właściwe przedstawiać wszystkie informacje, które Maturzysta musi posiadać przed oraz po napisaniu matury. Aplikacja ma też pomóc w znalezieniu odpowiedniej ścieżki edukacji. Oferuje ona zaawansowaną wyszukiwarkę uczelni wyższych i proponowanych przez nie kierunków studiów. Celem aplikacji jest stworzenie miejsca, w którym uczniowie mogą uczyć się niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Geeknautsi stawiają też na ograniczenie przeciążenia poznawczego związanego z koniecznością rozwiązywania papierowych testów, ręcznego sprawdzania wyników, wyszukiwania materiałów online. 

– Chcieliśmy zaproponować kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli Maturzystom maksymalnie skupić się na wykonywaniu testów, a kwestie organizacyjne zredukować do niezbędnego minimum. Przekształciliśmy wszystkie operacje związane z rozwiązywaniem papierowych testów i ręcznym sprawdzaniem wyników oraz próby rozwiązywania internetowych testów maturalnych jedynie do pobrania aplikacji i zalogowania się w niej. Dodatkowo Maturzysta może korzystać z aplikacji gdziekolwiek chce, również w trybie offline, przez co może wykorzystać swój czas do maksimum gdziekolwiek jest – w autobusie, pociągu, czekając w kolejce do lekarza czy nawet będąc na nudnym apelu lub imprezie, gdzie i tak obecny byłby tylko ciałem 🙂 mówi Pabian.

Skąd pomysł na aplikację?

Inspiracją do stworzenia kompletnej aplikacji były własne doświadczenia twórców związane z przygotowaniami do matury. Każdy, kto przystępował do tego egzaminu wie, jak trudnym i czasochłonnym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Często nawet kilka dni więcej poświęconych na naukę może zdecydować o wyniku. A to rzutuje przecież na wybór wymarzonych studiów i całe dorosłe życie. – Chcieliśmy dać możliwość Maturzystom zmaksymalizowania wykorzystania swojego czasu na naukę, weryfikację ich wiedzy oraz śledzenie progresu dzięki rozwiązywaniu oficjalnych testów CKE w aplikacji “Matura – Testy i Zadania”–  mówi Sergiusz Dobosz, właściciel studentnews.pl.

Co wyróżnia ten projekt na tle konkurencji?

Jest to obecnie niepowtarzalna na polskim rynku aplikacja o rozbudowanym zakresie funkcji. Stanowi kompletny pakiet wsparcia dla maturzystów w Polsce. Produkt umożliwia pełne przygotowanie do egzaminu maturalnego, łącząc w sobie nie tylko rozbudowaną bazę testów, ale także aktualne odpowiedzi zgodne ze standardami CKE. To oznacza, że przyszli maturzyści mogą mieć pewność, że pytania odpowiadają obecnemu programowi nauczania, obejmując m.in. zagadnienia takie jak zadania zamknięte z wielomianów na Maturze podstawowej z matematyki, czy też przygotowanie do zadań wymagających otwartych odpowiedzi na Maturze rozszerzonej. Dostęp do pełnej gamy testów jest w pełni darmowy oraz działa w trybie offline, dzięki czemu maturzyści nie są ograniczeni dostępem do internetu. Wśród dostępnych funkcji znajduje się również karta wzorów maturalnych, co ułatwia przyswajanie istotnych treści. 

Ciekawą opcją, dostępną w wersji płatnej, jest możliwość korzystania z notatnika, kalkulatora oraz synchronizacji danych użytkownika na różnych urządzeniach. To szerokie podejście do przygotowań do matury sprawia, że aplikacja staje się niezastąpionym narzędziem dla przyszłych maturzystów, umożliwiając im skupienie na nauce oraz maksymalne wykorzystanie swojego potencjału.

Co było trudne w pracach nad aplikacją dla maturzystów?

Jednak stworzenie tej aplikacji nie należało do prostych zadań. Rafał Petka, Lead Developer w „Matura – Testy i Zadania” zdradził nam, że największym wyzwaniem podczas realizacji tego projektu było zaimplementowanie wszystkich możliwych typów pytań w testach, tak aby dawały Maturzyście symulację rzeczywistego egzaminu dojrzałości. Wyzwaniem była też funkcja obliczenia wyniku testu oraz zaprojektowanie procesu rozwiązywania testu w sposób prosty i intuicyjny dla użytkownika.  Niemałym wyzwaniem była również pełna digitalizacja testów maturalnych z oficjalnej bazy CKE. Do tego konieczne było stworzenie specjalnego panelu i zatrudnienie specjalistów, którzy skonstruowali cyfrową wersję testów.

Aplikacja została ciepło przyjęta przez Maturzystów!

Wyznacznikiem sukcesu tego projektu było pokrycie maksymalnie wielu potrzeb Maturzysty związanych z maturą w jednej aplikacji. Zespół zadbał o funkcjonalności takie jak: możliwość nauki w dowolnym miejscu bez dostępu do internetu, tworzenie notatek, badanie progresu nauki, dostarczenie pełnego przybornika: notatki do poszczególnych zadań, tablice maturalne, kalkulator. Te oraz wiele innych, z połączeniem obszernej bazy testów i zadań sprawiły, że aplikacja stała się bardzo funkcjonalna i użyteczna, co spotkało się z aprobatą użytkowników.

W 2022 aplikacja miała 26.7k pobrań. Co więcej, społeczność produktu jest mocno zaangażowana w jego rozwój. Zespół nie premiuje użytkowników za zgłaszanie błędów czy pomysłów na usprawnienie funkcjonalności. Mimo to użytkownicy sami chętnie i regularnie wysyłają wiadomości w aplikacji z takimi informacjami. Geeknauts dostrzega to i chce popracować nad umocnieniem swojej społeczności. – W najbliższym czasie chcemy rozwinąć community w aplikacji – młodzi ludzie zawsze chętnie dzielą się między sobą wiedzą i chcemy również umożliwić im to przez aplikację “Matura – Testy i Zadania” – tak aby mogli dyskutować o tym nie tylko z kolegami i koleżankami ze swojej klasy ale również z innymi Maturzystami z całej Polski – komentuje Pabian.

Jakie technologie i narzędzia zostały użyte przy tworzeniu aplikacji?

Podczas tworzenia aplikacji mobilnej, zespół postawił na wykorzystanie szeregu nowoczesnych technologii i narzędzi. W efekcie, aplikacja zyskała nie tylko funkcjonalność, ale także wydajność i łatwość obsługi. 

Michał Poznański, CTO Geeknauts powiedział nam, że przy projekcie wykorzystano technologie:

  • React Native: Czołowa technologia cross-platform, umożliwiająca jednoczesne pisanie kodu dla systemów Android i iOS.
  • Redux: To niezwykle popularna biblioteka do zarządzania stanem aplikacji w architekturze React.
  • Node.js + Express.js: Wykorzystane technologie umożliwiły stworzenie warstwy serwerowej w języku JavaScript, co pozwoliło na spójną budowę aplikacji zarówno na platformie mobilnej, jak i serwerowej.
  • Firebase: Wybór chmurowej technologii od Google pozwolił na implementację funkcjonalności push notyfikacji, umożliwiających informowanie użytkowników o nowych testach dostępnych w bazie.

Dzięki użyciu takiego stosu technologicznego, software house stworzył aplikację nie tylko spełniającą oczekiwania użytkowników, ale działającą wydajnie i efektywnie.

Jakie Geeknauts ma plany na przyszłość? 

W najbliższej przyszłości firma chce rozwinąć w aplikacji część społecznościową. Dodatkowo planują wprowadzić też elementy grywalizacji, mające jeszcze mocniej angażować użytkowników. – Oceniamy, że takie zabiegi zwiększą jeszcze bardziej zaangażowanie Maturzystów w korzystanie z aplikacji “Matura – Testy i Zadania”, a zatem pozwolą im zdać na jeszcze wyższym poziomie egzaminy maturalne – mówi Piotr Pabian, CEO Geeknauts.

Oprócz tego, Geeknauts chce równolegle rozwijać bliźniaczą aplikację dla ósmoklasistów, dostarczającą testy i przygotowanie do Egzaminu Ósmoklasisty.

Dlaczego Geeknauts zgłosili się do konkursu MTA?

– Czujemy dumę i radość z powodu docenienia nas przez Kapitułę Konkursową w kategorii Mobile dla Dzieci i Młodzieży, tym bardziej, że pozostali nominowani w tej kategorii – Bank Pekao z “PeoPay KIDS”, Pomelody z “Moje pierwsze 100 słów” i Appvinio z “4GOAL.app” mieli równie znakomite projekty – mówi Marta Kiszka, Business Development Manager w Geeknauts. Przedstawicielka firmy powiedziała nam, że inspiracją do zgłoszenia się w naszym konkursie była inna aplikacja z Krakowa. Mowa oczywiście o “LiveKid”, która w 2019 roku otrzymała naszą statuetkę. Geeknauts postanowiła również spróbować swoich sił. Aplikacja “Matura – Testy i Zadania” Grupy StudentsNews.pl jest projektem, który był początkiem dla powstania ich firmy. Mobile Trends Awards potraktowali tak jak maturzyści test dojrzałości, czyli swoisty test aplikacji przeprowadzony przez grono ekspertów z branży mobile. 

– Nagroda w konkursie MTA była naszą pierwszą zdobytą nagrodą. Tak jak dla Maturzystów Matura jest potwierdzeniem ich wiedzy i umiejętności na drodze dalszej edukacji a potem kariery zawodowej, tak dla nas, wygrana w konkursie MTA jest potwierdzeniem, że codzienna praca i wysiłek naszego zespołu nad projektami jest zauważalny i zyskuje aprobatę ekspertów. Szczególnie dla młodych zespołów (jesteśmy na rynku 3 lata) odnotowanie zwycięstw jest ważne. Wszak każda nagroda jest istotna, ale zapewne po kilku latach najbardziej pamięta się jakie uczucia i emocje towarzyszyły przy odbiorze tej pierwszej – mówi z uśmiechem Marta Kiszka, Business Development Manager w Geeknauts.

Udostępnij
Zobacz także