Konferencje
Mobile Trends

Prawie 27 milionów € na sztuczną inteligencję – sukces Infermedica

Firma zajmująca się zdrowiem i technologiami cyfrowymi zebrała właśnie ponad 26,5 miliona euro na rozwój badań nad możliwościami sztucznej inteligencji. Infermedica chce ją wykorzystać do diagnozowania i segmentacji grup pacjentów. Głównym partnerem wspierającym jest One Peak. Obok technologicznego inwestora zobaczyć możemy też firmy: Karma Ventures, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Heal Capital i Inovo Venture Partners.


Teraz – Zdrowie miliardów ludzi wisi na włosku

Jak podaje witryna eu-startups.com, do końca obecnej dekady nawet 5 miliardów ludzi może nie mieć dostępu do podstawowej opieki medycznej. Ma to być skutkiem niedoborów dostawców i wypalenie sektora zdrowotnego. Ta liczba wydaje się być wręcz nieprawdopodobna, choć patrząc na nasze polskie podwórko, już dzisiaj robi się nieciekawie. – Wyzwań jest wiele, w szczególności należą do nich: niedofinansowanie, brak pracowników, nieefektywność profilaktyki i potrzeba leczenia pacjentów zgodnie ze standardami europejskimi i światowymi – czytamy w projekcie uchwały w sprawie obecnego stanu ochrony zdrowia przedstawicieli senackich Komisji Zdrowia i Komisji Ustawodawczej. Sytuacja jest problematyczna, mnóstwo ludzi już teraz jest pozbawionych opieki, a problem ten będzie narastać, jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie szybkiej poprawie. Pozostaje jeszcze kwestia starzejącego się społeczeństwa, coraz mniejszego przyrostu naturalnego, coraz gorszej kondycji psycho-fizycznej i coraz mniejszy udział personelu medycznego w ogóle społeczeństwa, zarówno pod względem ilości jak i zaangażowania, co jest też skutkiem nieodpowiednio skonstruowanego dla nich prawa.Choć w Polsce sytuacja zaczyna być widoczna coraz mocniej, tak nie jesteśmy jedynym krajem mającym podobne problemy. Okazuje się, że jest to globalny trend.


Potencjalnie – Zdrowie miliardów ludzi będzie wisieć w chmurze

Nie dziwota, że firmy inwestycyjne wietrzą ogromny potencjał kapitałowy w spółkach, które problematykę chcą w jakiś konstruktywny sposób podjąć. Wierzymy, że nowoczesna opieka zdrowotna oznacza opiekę zdrowotną zorientowaną na pacjenta. Wraz z liderami branży z dumą opracowujemy inteligentną technologię, która ułatwia kierowanie pacjentów do właściwej opieki – widnieje na stronie infermedica.com. Infermedica wydaje się naturalnym wyborem ze względu na swoją wiodącą pozycję w Europie pod kątem innowacji w sektorze ochrony zdrowia, a sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu jawi się naturalnym sojusznikiem lekarzy. 

Zobacz tutaj: Sztuczna Inteligencja jako wsparcie medyczne, ale nie w Polsce – raport Microsoftu 

– AI pomaga lekarzom w ratowaniu zdrowia i życia. Dzisiaj musimy sprawić, by dostęp do tych możliwości był nie tylko zarezerwowany dla wybranych, a stał się powszechny. Warunkiem rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze zdrowia jest dostęp do zintegrowanych danych i rozwój wykwalifikowanej kadry. Dostrzegamy te wyzwania i chcemy, by nasza inwestycja w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej o wartości 1 mld USD zapewniła dostęp do najwyższej jakości technologii przetwarzania danych w Polsce i otworzyła drogę do rozwoju kompetencji lekarzy i pracowników sektora zdrowia w obszarze nowych technologii –mówi Tomasz Jaworski, Dyrektor Transformacji Cyfrowej Sektora Publicznego w Microsoft.


Polski startup i ponad 120 milionów złotych?

Skutkiem pandemii było, lub powinniśmy napisać – wciąż jest, diagnozowanie ludzi za pomocą narzędzi oferujących zdalny przebieg procesu. Choć wiele instytucji podejmowało się próby ulepszenia procedury tak głośnym przełomem ma być dofinansowanie wrocławskiej firmy na kwotę oscylującą na ponad 26,5 miliona Euro. Inwestorzy zachwycili się sztuczną inteligencją, która ma stać się krokiem milowym w rozwoju monitoringu zdrowotnego i telemedycyny. 

Infermedica oferuje platformę opartą na sztucznej inteligencji, która pomaga firmom sektorów: ubezpieczeniowego, telemedycznnego i systemom opieki zdrowotnej w zwiększeniu wydajności działania placówki. Ma to uczynić poprzez szybkie, cyfrowe sprawdzanie objawów, generowanie scenariusza rozmowy i klasyfikowania pacjenta do odpowiedniej kategorii co pomoże ustalić zakres specjalistycznego leczenia potrzebnego w tym przypadku. 

Za główny cel swojego istnienia Infermedica chce pomóc “globalnej służbie zdrowia” poprzez jej wsparcie oraz optymalizację z użyciem dobrodziejstw technologicznych. Można by rzec, że Piotr Orzechowski, czyli prezes spółki, chce dokonać transformacji cyfrowej opieki zdrowotnej na świecie. Firma medyczna zapewnia, że pragnie uczynić lekarzy i usługi bardziej dostępnymi, wygodnymi i względnie niedrogimi, czemu sprzyjać ma proces automatyzacji. Stąd rozwój programu Medical Guidance Platform, który ma usprawnić proces podejmowania decyzji od objawów, po diagnozę i leczenie, do wyników.


Medyczne voice chaty

Portal brief.pl poinformował o współpracy firmy z Talkie.ai, co jest równoznaczne z rozwojem wywiadu wstępnego z voicebotem. Sztuczna inteligencja ma rozpoznawać pacjentów po ich głosie, ma też formułować pytania, a także interpretować wypowiedzi pacjenta, by móc skierować pacjenta do właściwego specjalisty lub zaproponować inne działania.

– Integracja silnika diagnostycznego Infermedica z asystentem głosowym Talkie.ai pozwala pomóc w ocenie stanu zdrowia pacjenta i skieruje do właściwego specjalisty, skracając przy tym czas oczekiwania na kontakt z przychodnią. Co ważne, rozmawiając z botem, pacjent może liczyć na tę samą dokładność i rzetelność, co w przypadku rozmowy z pracownikiem medycznym. Dzięki temu cały proces zajmuje mniej czasu i kosztuje mniej wysiłku – mówi Wojciech Przechodzeń, CTO, Talkie.ai. (fintek.pl)


Globalne ambicje to globalny zasięg

– Rozwiązania AI zgodne z HIPAA firmy Infermedica są już dostępne w 30 krajach i 19 językach i używane przez ponad 90 organizacji opieki zdrowotnej i partnerów, w tym Allianz, Microsoft , Sana Kliniken, Optum, Gothaer i Médis – czytamy na eu-startups.com.

Już teraz ponad 10 milionów ludzi korzysta z selekcji oferowanej w ramach diagnozowania od Infermedica właśnie. Teraz firma planuje rozwój i dalszą ekspansję swojego projektu. Budżety kumulują się teraz, aby przekazać usług dostawcom, co wiąże się z integracją EHR w ramach procesu przyjmowania. Wszystko wsparte automatyzacją działań, które nie muszą być już wykonywane przez personel medyczny. 

– Do tej pory spędziliśmy ponad 60 000 godzin pracy lekarzy, budując jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie baz wiedzy medycznej na temat chorób, objawów i czynników ryzyka. Przeznaczymy nowe fundusze, aby zrealizować naszą wizję uczynienia podstawowej opieki zdrowotnej bardziej wydajną i przystępną cenowo, tworząc stale ulepszaną technologię sztucznej inteligencji dla wszystkich na świecie – powiedział Piotr Orzechowski, dyrektor generalny i współzałożyciel Infermedica.

Fintek.pl wspomina, że spółka planuje zwielokrotnić liczebność pracowników, co najmniej o dwakroć. Planuje zatrudnić inżynierów, deweloperów i pracowników medycznych, do biura we Wrocławiu, jak i zdalnie. Redakcja Mobile Trends życzy dalszych sukcesów wrocławskiemu gigantowi medycznemu!

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także