Konferencje

Triumf mobilnych reklam video, czyli nowa era mobile advertisingu

Telewizja powoli odchodzi do lamusa, zastąpiona internetowym streamingiem i… urządzeniami mobilnymi. Reklama emitowana w telewizji przynosi coraz mniej zysków reklamodawcom, wobec czego postanowili oni przejść na mobilną stronę mocy. Reklama mobilna, mimo że potrafi być równie irytująca, jak telewizyjne spoty, okazuje się efektywniejsza, a użytkownicy patrzą na nią w nieco bardziej przychylny sposób.

W sidłach multiscreeningu

Przyciągnięcie uwagi reklamą jest coraz trudniejsze, ponieważ zmianie ulega sposób, w jaki ludzie oglądają telewizję – od dawna stanowiła ona szum medialny, ale teraz o uwagę widza jest jeszcze trudniej, ponieważ górę nad nim bierze multiscreening – oglądając telewizję w jednej ręce zawsze trzymamy pilota, a w drugiej smartfona. Reklama mobilna ma tą przewagę nad reklamą telewizyjną, że w przeciwieństwie do tej drugiej, potrafi być angażująca. Podczas reklam telewizyjnych zazwyczaj zajmujemy się czymś innym (najczęściej przeglądaniem treści na smartfonie), podczas gdy zostajemy zatrzymani przez reklamę mobilną, nie mamy zbyt dużego „pola ucieczki”. Ponadto mobilna forma pozwala na przekierowanie użytkownika na stronę bądź do aplikacji czy wciągnięcie go w reklamową grę. Ponadto reklama mobilna wcale nie musi konkurować z reklamą telewizyjną, ale może ją w świetny sposób uzupełniać.

72% wzrost oglądalności reklam mobilnych

Badania na temat reklamy mobilnej przeprowadził Nielsen we współpracy z BrightRoll. Wydatki (ale i dochody) na reklamę digitalną w USA ciągle rosną i na przestrzeni najbliższych lat coraz bardziej zaczną doganiać wydatki na reklamę telewizyjną.  W roku 2014 wydatki te mają wynosić odpowiednio 2.19 miliardów dolarów dla telewizji oraz 1.76 miliarda dolarów dla reklamy digitalnej. Aż o 73% z roku na rok wzrasta oglądalność reklam na smartfonie – o 42% w przypadku tabletów, porównując dane z roku 2013 i 2014.
Nielsen we współpracy z BrightRoll przeprowadzili badania, które miały również pomóc marketerom znaleźć sposób na jeszcze efektywniejsze reklamy. Okazuje się, że efektywne dotarcie do pożądanego targetu może wzrosnąć o blisko 13%, jeśli reklama telewizyjna zostanie połączona z mobilną reklamą video.

1 na 10 reklam mobilnych to obecnie reklama video

Inny raport przygotowany został przez Opera Mediaworks. W trzecim kwartale tego roku Stany Zjednoczone wysunęły się na prowadzenie pod kątem dochodów pochodzących z reklamy mobilnej. Po raz kolejny został potwierdzony fakt, że coraz popularniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem staje się mobilna reklama video. Na początku roku reklamy rich media stanowiły 11% wszystkich reklam mobilnych, w tym reklamy video – 2,5%. W trzecim kwartale tego roku liczby te wzrosły odpowiednio do 15% i 8,7% – reklamy video stanowią ponad połowę reklam typu rich media. Obecnie 1 na 10 reklam mobilnych w Ameryce to reklama video.
Jeśli chodzi o promowane produkty, 1/5 z nich to produkty z szeroko pojętej kategorii „rozrywka”. Na drugim miejscu (18%) znajdują się reklamy produktów spożywczych, a na trzecim (13%) – reklamy bankowości. Co ciekawe, usługi z kategorii mobilnej stanowiły tylko 3% reklam.
Istotny aspekt stanowi również długość reklamy. Nie odkryto jeszcze idealnej długości, ale blisko połowa reklam mobilnych (47%) trwa nie dłużej niż 15 sekund. Kolejny popularny przedział czasowy to 21-30 sekund (33%).
Mobilne reklamy video, jeśli chodzi o miejsce ich zamieszczania, najbardziej upodobały sobie aplikacje. Aż 76% reklam jest emitowanych właśnie w aplikacjach. Największym reklamodawcą w świecie mobile jest YouTube. 19% ich dochodu z reklam pochodzi z rynku reklam zdigitalizowanych. Również Instagram w tym roku udostępnił możliwość zamieszczania reklam w swojej aplikacji, jako 15-sekundowych filmików pomiędzy standardowym feedem użytkowników.
Jednym z popularnych chwytów reklamowych, zwłaszcza w mobile, jest oferowanie pewnych korzyści w zamian za obejrzenie reklamy. Częstym zabiegiem jest oferowanie unikatowej treści premium w zamian za obejrzenie rozbudowanej wersji reklamy. 31% użytkowników chętnie przystaje na tę propozycję, podczas gdy 13,5% jest nieprzychylna takiemu rozwiązaniu.
Reklama mobilna, mimo że – jak każda reklama – jest raczej nielubiana, jak widać zyskuje coraz większy potencjał. Ogólnodostępne Wi-Fi, coraz tańsze pakiety danych i coraz lepsze smartfony w rękach coraz większej ilości użytkowników sprzyjają tworzeniu bardziej rozbudowanych reklam, które coraz bardziej przypominają reklamy znane z telewizji. Okazuje się, że takie reklamy potrafią być nie tylko bardziej efektywne i angażujące dla użytkownika, ale przede wszystkim bardziej dochodowe dla reklamodawcy, niż reklamy telewizyjne. To kolejny dowód na to, że warto inwestować w mobile.
Źródło:
http://www.marmetrix.com/mobile-video-ads-considerations-for-your-campaign/
http://info.brightroll.com/rs/brightrollinc/images/BrightRoll_mobile_video_study.pdf
http://operamediaworks.com/insights/pdf/omw_sma_Q3_2014.pdf
Zdjęcie:
Gstudio Group © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także