Wszyscy czekaliśmy na mobilną rewolucję, która nie nadeszła, zastąpiona przez powolną ewolujcę. Tymczasem doczekaliśmy się prawdziwej rewolucji wearables. Rozwój urządzeń ubieralnych przebiega w błyskawicznym tempie, a kolejne urządzenia mnożą się nie na przestrzeni lat, ale na przestrzeni miesięcy. Pierwszy był smartwatch, ale zaraz po nim już mówiło się o smartglasses. Teraz nadchodzi era smartubrań i smarttkanin. Producenci nieustannie pracują nad ulepszaniem swoich urządzeń, tworząc coraz to nowe rozwiązania wearable.
Rozwój wearables pięciokrotnie szybszy od mobile
Raconteur Media opublikowało właśnie raport dotyczący Wearable Technologies, czyli technologii ubieralnych. Według analiz, rynek technologii wearables w ciągu najbliższych trzech, maksymalnie pięciu lat ma ulec aż dziesięciokrotnemu wzrostowi – jego wartość za pięć lat ma wynosić aż 50 miliardów dolarów. Dlatego też możemy mówić o rewolucji wearables, w porównaniu do ewolucji mobilnej – taki wzrost jest aż pięciokrotnie szybszy, niż wzrost rynku mobile. Wystarczy spojrzeć na historię telefonu komórkowego, a na historię wearables. Można powiedzieć, że pierwowzór smartzegarka powstał w 1975 roku wraz z zegarkiem-kalkulatorem od Casio. Jednak rewolucja w kwestii urządzeń, które dzisiaj zaliczamy do ścisłego grona wearables, przebiegła znacznie szybciej i wprost na naszych oczach. W 2012 roku powstała pierwsza fit-opaska, jaką jest Nike+ FuelBand. W tym samym roku światło dzienne ujrzał pierwszy smartwatch – Pebble. Rok 2013 przyniósł wiele premier smartzegarków, w tym Samsung Galaxy Gear, jak i pierwsze smartokulary Google Glass. Niecały miesiąc temu Apple przedstawiło swoje pierwsze wearable – iWatch.
Raport Racoteur: Wearable Technologies
Sam raport przygotowany przez Raconteur jest niezwykle obszerny. Został przygotowany dla The Times, stąd też jego gazetowy format. W raporcie nie znajdziemy samych wykresów ze statystykami, ale raczej garść artykułów dla tych, których świat wearable interesuje i intryguje. Gorąco zachęcamy do przeczytania całego raportu, bowiem artykuły przedstawiają czytelnikowi niemal każdy aspekt świata wearable.
Wearables wspierające karierę
Urządzenia wearable nie są jedynie gadżetami dla geeków ani pasjonatów sportu, choć taka opinia ciągle krąży wśród wielu osób. To narzędzia, które mogą w znaczny sposób ułatwić życie i pracę wielu osobom. Jak podaje Raconteur, 8 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii posiada urządzenia, które można zaliczyć do grona wearables. 53% posiadaczy tych urządzeń twierdzi, że dzięki nim mają oni lepszą kontrolę nad swoim życiem. 1/3 zawdzięcza urządzeniom wearable swój rozwój zawodowy. Analityk firmy Forrester Research, J.P. Gownder, twierdzi, że za kilka lat liczba urządzeń wearable kupowanych na potrzeby firm może znacząco przerastać urządzenia kupowane przez klientów indywidualnych na potrzeby prywatne. Jego zdanie podziela wielu innych specjalistów. Wearables mogą znaleźć zastosowanie w każdej pracy, gdzie równie ważne są zarówno wolne obie ręce, jak i otrzymywanie informacji na bieżąco. Wszystkie urządzenia ubieralne wyposażone w kamerę mogą również znacznie pomóc w zapanowaniu nad dokumentacją, dzięki wykorzystaniu chociażby kodów kreskowych. Z wearables z powodzeniem korzystać może magazynier, dostawca żywności, jak i pracownik opieki medycznej.
Wearables w służbie publicznej
Jak dobrze wiemy sektor mHealth prężnie się rozwija. Wearables mogą być wykorzystywane nie tylko do monitorowania własnego zdrowia w domowym zaciszu, ale już wkrótce mogą stanowić standardowe wyposażenie wielu szpitali, gdzie pacjent zamiast być „przywiązany” kablami do łóżka, będzie mógł nosić czujniki na sobie. Urządzenia mogą przydać się również samym lekarzom, którzy będą dzięki temu mieli lepszy wgląd w stan zdrowia pacjenta. Motorola już teraz oferuje siedem różnych typów urządzeń, które mają pomóc służbom publicznym w wykonywaniu ich pracy – urządzenia mogą informować o ranach, jakie odniesie policjant na służbie lub też o noszeniu niezabezpieczonej broni. Jednak nie wszystko jest tak kolorowe. Zanim wearables ułatwią pracę i życie milionom ludzi, pozostają spore schody do pokonania – koszt urządzeń, żywotność ich baterii oraz ich adaptacja do istniejących już systemów. Jednak do roku 2020 wearables mają stać się już dość powszechnym rozwiązaniem w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.
Nie samymi zegarkami człowiek żyje
Należy również pamiętać, że wearables to nie tylko zegarki, opaski, okulary czy hełmy. To także tkaniny i ubrania. Ubrania znajdują zastosowanie wśród sportowców, ale nie tylko. Specjalne ubrania sportowe wraz z innymi sensorami mogą zdecydowanie polepszyć osiągi sportowców. MiCoach Elite Team System (ETS) to system stworzony we współpracy z Adidasem, który pozwala szczegółowo monitorować aktywność sportowców podczas treningów – dane o wydolności każdego z zawodników na bieżąco wyświetlane są na tablecie trenera. Ubrania znajdują zastosowanie także np. w trosce o dzieci – The Owlet Smart Sock to skarpetka monitorująca poziom tlenu we krwi niemowlęcia, jego temperaturę oraz ruchliwość. Również wszelkie opaski znajdują zastosowanie w monitorowaniu aktywności i snu dzieci – niektóre z nich potrafią nawet przewidzieć, jak długo maluch jeszcze będzie spał. Smartopaski mogą również w znaczny sposób usprawnić dokonywanie płatności zbliżeniowych, kiedy zamiast szukać odpowiedniej karty w portfelu (lub samego portfela), będziemy mogli zapłacić jedynie poprzez zbliżenie opaski do czytnika.
W raporcie Raconteur znajdziecie również artykuły dotyczące szczegółowej historii wearables, przeczytacie szczegóły o zastosowaniu tych urządzeń w opiece zdrowotnej czy o bezpieczeństwie naszych danych. Poruszony został również temat finansowania tych urządzeń – pieniądze na wearables biorą się głównie z crowdfundingu (serwisów takich jak Kickstarter czy Indiegogo), gdzie zwolenników mają przede wszystkim urządzenia noszone na ręce, oraz poprzez venture capital, czyli większych inwestorów, którzy inwestują przede wszystkim w urządzenia, które można nosić na korpusie. Jeszcze raz zachęcamy do przeczytania całego raportu.
Źródło:
http://raconteur.net/wearable-technology