Konferencje

W 2015 roku sprzedanych zostanie więcej tabletów niż komputerów!

Jak donoszą najnowsze badania firmy Gartner, ilość sprzedanych w 2014 roku urządzeń przekroczy liczbę 2.4 miliardy. Urządzenia brane pod uwagę w badaniach to komputery, tablety i smartfony. Co więcej, według prognoz Gartnera, w przyszłym roku sprzedanych zostanie więcej tabletów niż komputerów osobistych.

Android na prowadzeniu

Spośród sprzedanych w roku 2014 urządzeń, 88% stanowić będą telefony komórkowe i tablety, a w szczególności te wyposażone w system operacyjny Android – ich liczba wynosi 1.2 miliardy, w porównaniu do sumy 2.4 miliardów wszystkich urządzeń.
Mówi się, iż tablety mogą zająć miejsce komputerów osobistych, jednak to nie nastąpi jeszcze w tym roku. W 2014 liczba sprzedanych tabletów wynosić będzie 256 milionów, podczas gdy liczba sprzedanych komputerów (tradycyjnych „pecetów”, netbooków jak i laptopowo-tabletowych hybryd) wynosić będzie 308 milionów.

2015 – przełomowy rok dla tabletów

Rok 2015 może okazać się przełomowy dla tabletów. Według przewidywań firmy Gartner, w przyszłym roku czeka nas prawdziwy tabletowy „boom” i liczba sprzedanych tabletów przewyższy komputery osobiste o 4 miliony sprzedanych urządzeń (odpowiednio 321 milionów do 317 milionów). Jak wynika z badań Gartner, nowi użytkownicy tabletów będą decydować się na zakup raczej ze względu na niską cenę, niż specyfikację tabletów. Ci bowiem, dla których kluczowa jest funkcjonalność i specyfikacja, najprawdopodobniej już zdecydowali się na zakup. Ponadto nowi klienci podzielą się na dwie grupy: na rozwiniętych rynkach kupowane będą tablety o dużych ekranach, podczas gdy klienci z rynków rozwijających się decydować się będą raczej na „phablety”, niewiele większe od smartfonów.
Same smartfony z kolei utrzymują już raczej stały poziom sprzedaży, ponieważ stały się one już standardem, a nie modą. W roku 2014 ich udział w sprzedaży telefonów wyniesie 66%, a w roku 2018 już 88%.
Należy zwrócić uwagę iż firma Gartner posługując się terminem „sprzedaż” ma na myśli urządzenia dostarczone do sprzedaży. Mowa tutaj o sprzedaży przewidywanej, a nie o faktycznie dokonanych zakupach.
Źródło:
http://techcrunch.com/2014/07/06/gartner-device-shipments-break-2-4b-units-in-2014-tablets-to-overtake-pc-sales-in-2015/
Zdjęcie:
Igor Mojzes © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także