Konferencje

Dlaczego warto zainwestować w podcast? – mobile też ma swój głos!

W ostatnim czasie niemalże co chwilę słychać w tle słowo podcast, choć wcale nie jest to wynalazek pandemii. Ta, owszem, spowodowała wzrost znaczenia social mediów, które już wcześniej miały dużo do powiedzenia w gospodarowaniu naszym czasem, ale podcasty rozrastały się stosunkowo wolno. Ewidentnie jednak następuje właśnie korelacja tych zjawisk, w wyniku której mamy obecnie do czynienia z boomem na treści audio. Forma utrzyma się jeszcze latami, co owocuje zainteresowaniem wszystkich, a zwłaszcza, wśród marketerów.

Słowo jest kluczem w komunikacji i budowaniu trwałych relacji interpersonalnych. Słowo mówione jest protoplastą dla wyrazów, które wytyczyły szlaki edukacyjnej rewolucji w formie wynalezienia pisma i mediów przekaźnikowych. Później nastały urządzenia elektroniczne, a wraz z nimi transmisje głosowe. “Następnie” wybuchła pandemia, a COVID-19 uwypuklił trendy związane z cyfryzacją całych społeczeństw. Wedle raportu sporządzonego przez WARC DATA (Global Ad Trends. Covid-19 One year On) marki szybko dostosowały się do nowej sytuacji, a digital media były atrakcyjne dla użytkowników. 

– Rok 2021 to rok, w którym dowiedzieliśmy się jak sprzedawać kawę przez internet za 100 mln złotych, a kryzys półprzewodników rozhuśtał nam kryzys. Przy tej okazji obserwujemy bigtechowe ploty o metaverse oraz śledzimy rozwój nie tylko social media, ale przede wszystkim podcastów i muzycznych serwisów streamingowych. Jest to przyczynkiem rozwoju treści i reklam, szczególnie w obszarze audio, co wzmaga do rewolucji, nawet w świecie uxowym, np. pod kątem projektowania interakcji głosowych w obrębie produktu –  mówi Artur Kurasiński, prowadzący podcast na spotify.com.

Skąd wziął się podcast?

Jak możemy przeczytać w Wikipedii, wyrażenie podcast wywodzi się od odtwarzacza muzycznego firmy Apple – iPoda i od słowa broadcast, który z angielskiego tłumaczyć możemy jako transmisję. Pierwszy człon może pochodzić też od „Personal On Demand jak twierdzi portal Zencast. Samo podcast definiowane jest przez Oxford Learners Dictionaries jako cyfrowy plik audio, który można pobrać z Internetu i odtworzyć na przenośnych urządzeniach. Przy okazji tej definicji nie wolno nie wspomnieć, iż podcasting oparty jest na technologii RSS. Sprawny Marketing uchyla nam rąbka tajemnicy na ten temat. RSS to skrót, który rozwijany jest formalnie jako RDF Site Summary lub mniej formalnie Really Simple Syndication, czyli naprawdę prosta dystrybucja. Dzięki RSS serwisy internetowe, które często aktualizują treść, publikują ją w łatwy sposób, informując o tym użytkowników. 

Boom podcasterów!

Jak przekonuje serwis mitsmr.pl jeszcze kilkanaście lat temu podcasty stanowiły treści niszowe, dla prawdziwych pasjonatów technologii i audiofilów, rozkoszujących się audycjami słuchanymi ze względu na ulubionych twórców. Dzisiaj w  Stanach Zjednoczonych  ponad 51% populacji regularnie słucha przynajmniej jednego podcastu. A prawie milion ludzi tam jest aktywnymi podcasterami, podobnie jest w Australii, gdzie możemy wyszczególnić nawet 3,5 miliona aktywnych słuchaczy. Serwis mobiletrends.pl przytoczył również dane Kantara, wedle których podcast stał się poważną kategorią utworów, a w ujęciu reklamowym został kanałem na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wartość reklamową. Na drugim miejscu uplasował influencer marketing. Co istotne, obie te formy niejako zawdzięczają sobie wzajemnie wysoką pozycję w szrankach tego rankingu. – Technologie, które umożliwiają nam słuchanie, oglądanie i dyskutowanie w bardzo przyjazny i prosty sposób, sprawiają, że to właśnie te formaty i kanały komunikacji rosną najbardziej dynamicznie mówi prezes iPresso Marketing Automation Michał Wojciechowski. Jeszcze ponad półtora roku temu mieliśmy około tysiąca aktywnych podcasterów, którzy poważnie podchodzili do tego tematu, a teraz jest ich ponad 5 tys. To pokazuje, z jak szybkim wzrostem mamy do czynienia – podkreśla ekspert.

Polska w obliczu podcastu

Firma Voxnest przygotowała raport, z którego wiemy, że z końcem kwietnia popularność podcastów w Europie wzrosła o 52 proc. Szczególnie dobrze wypada tutaj Polska, która ze wzrostem na poziomie aż 300 procent rok do roku znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów, w których wzrost Słuchacze z Polski szczególnie upodobali sobie dwa podcasty: Dwóch Typów Podcast i Kryminatorium. Obydwa tytuły zajmują najwyższe lokaty od 2019 roku. Raport Hootsuite wskazuje, że streaming stał się kategorią serii TOP, a podcastów słuchało ponad 37 proc. Polaków przez ponad 30 minut dziennie.

Do czego wykorzystać siłę podcastów?

Poradnik Reklamy Audio Online 2021 sporządzony przez Adama Pachlę oraz RMF DIGITAL pod patronatem IAB Polska jasno stwierdza, że podcast to idealne miejsce do zaprezentowania swoich produktów lub usług, a tematyka jest w teorii nieograniczona. Podcastów najlepiej słuchać poprzez dedykowane aplikacje, a wirtualne audycje służą również celom biznesowym. Widzę jak wielkie znaczenie ma dzielenie się wiedzą. Ot zwykła rozmowa, wcale nie jest taka zwykła. Ekspercka wiedza wzbudza zaufanie odbiorców i ich przywiązanie, a także buduje nasz wizerunek jako specjalistów w swojej dziedzinie mówi dr Krzysztof Wojewodzic z Escola Mobile Podcast

Forbes mówi o kampaniach audio, jako wysoce spersonalizowanych i łatwo skalowalnych, które są angażujące i wprowadzają słuchaczy do świata marek. Jest to idealne środowisko reklamowe, zwłaszcza, że są w nich influencerzy, którzy budują swoje kanały dystrybucyjne. Segmentacja i targetowanie treści na platformach audio jest o wiele prostsze niż w tradycyjnych kanałach marketingowych, a procesy te opierają się na łatwo dostępnych informacjach dostarczanych przez sieci i same programy. Możemy zautomatyzować cały proces, a także możemy kontrolować go ręcznie, gdy mamy taką potrzebę. Poza tym podcasting to nie tylko biznes i marketing, to czysta przyjemnośćmówi Artur Jabłoński, prowadzący podcast Konkretnie o Marketingu

Mobile Trends Conference 2022

W Krakowie w dniach 17-18 marca 2022 roku odbędzie się wydarzenie, na którym spotkamy każdego ważnego podcastera z branży. Wydarzenie prowadzić będzie Jarosław Kuźniar z voice.house

Prelegentami będą m.in. Natalia Hatalska, Artur Kurasiński, Artur Jabłoński, Piotr Kowalski, Krzysztof Wojewodzic, Michał Szklarski. Będzie to już 11-sta edycja tego znanego w świecie IT wydarzenia, na którym dowiemy się jak projektować, tworzyć, wdrażać oraz promować aplikacje i rozwiązania im dedykowane.  

Na uczestników czekają nie tylko prelekcje, ale też wielka impreza networkingowa. Mobile Trends Conference to okazja, podczas której będzie można na żywo porozmawiać z ekspertami i specjalistami od trendów rynku mobile. Nie zabraknie również gali rozdania prestiżowych nagród Mobile Trends Awards. Bilety na wydarzenie dostępne są   na stronie 2022.mobiletrends.pl.

Organizatorzy nie zapomnieli też o podcastach, których można posłuchać na Spotify czy podcasts.apple.com, a które będą pojawiać się cyklicznie na platformie przed wydarzeniem. Za nami audycje z Tomaszem Woźniakiem z Future Mind i Tomaszem Wittem z Norbsoft, a niebawem treści z Arturem Jabłońskim, Arturem Kurasińskim, Igorem Farafanowem. Wszystkie odcinki można odsłuchać również na stronie https://mobiletrends.pl/podcast.

Udostępnij
Zobacz także