Konferencje

Według specjalistów branży IT pracujących na kontraktach B2B ich zarobki są zbyt małe.

Pierwsze wyniki zrealizowanego przez Ework Group badania polskiego rynku specjalistów IT pracujących w oparciu o kontrakt B2B dowodzą, że większość z nich uważa, iż prowadzenie własnego biznesu w Polsce jest trudne, a zarobki mogłyby być bardziej satysfakcjonujące. Kobiety odczuwają wyższy komfort pracy i komfort rozwoju, mężczyźni natomiast wyższy komfort finansowy oraz wyżej oceniają „styl pracy”.

„Wielkie badanie specjalistów IT na B2B” jest realizowane od października 2019 na stronie internetowej badanieB2B.eworkgroup.com (projekt potrwa do stycznia 2020).

Badanie ma na celu określenie trendów w pracy na rynku IT z perspektywy specjalistów pracujących na B2B, określenie jakie są ich potrzeby i co wymaga zmian oraz określenie jak ten obszar będzie rozwijał się w przyszłości. Jest to pierwsze takie badanie na polskim rynku. Pytania dotyczą modelu i komfortu pracy, komfortu finansowego, możliwości rozwoju. Ework Group jest pierwszą firmą na polskim rynku IT, która tak mocno skupia się na rozpoznawaniu potrzeb osób pracujących w modelu B2B, wychodząc w ten sposób naprzeciw globalnym trendom takim jak Gig Economy.

W badaniu oceniane są m.in. takie obszary jak „Komfort finansowy”, „Komfort pracy”, „Komfort czasu pracy”, „Styl pracy”, „Komfort współpracy” czy „Komfort rozwoju”. Okazuje się, że najgorzej specjaliści IT w swojej pracy oceniają „komfort finansowy” (na który wpływają m.in. zarobki i podwyżki) – został on oceniony średnio na 61% (w skali satysfakcji 0-100%). Dla prawie 40% ankietowanych najważniejszym benefitem stażu pracy jest właśnie wyższe wynagrodzenie, mniej niż 1/3 ankietowanych uznała, że najważniejsze są ciekawe projekty. Aż 56,5% badanych uważa, że ich zarobki mogłyby być lub wręcz powinny być lepsze.

Specjaliści w branży IT (pracujący na kontraktach B2B) najwyżej oceniają natomiast „komfort rozwoju” (m.in. możliwości podnoszenia kwalifikacji, szkolenia, premie i nagrody) – kategorię tę oceniono średnio na 85% (w skali 0-100%).

Wysoko oceniano także „komfort czasu” pracy (m.in. liczba godzin w miesiącu oraz możliwość pracy zdalnej) – 79% oraz komfort współpracy (m.in. pozyskiwanie nowych projektów, ich atrakcyjność czy atmosfera pracy) – 75%.

Gorzej oceniane są kategorie takie jak „styl pracy” (m.in. trudność w prowadzeniu biznesu, elastyczność czasu pracy, wybór projektu) – 65%; oraz komfort pracy (m.in. podróże służbowe czy lokalizacja biura) – 66%.

Kobiety notują wyższy średni komfort pracy, komfort czasu pracy, komfort współpracy oraz komfort rozwoju. Mężczyźni mają wyższy średni komfort finansowy, jak również oceniają wyżej styl pracy.

Ework Group to niezależna agencja konsultingowa notowana na giełdzie Nasdaq Stockholm, zrzeszająca specjalistów IT, reprezentująca pochodzący ze Skandynawii model biznesowy powstały w 2000 roku w Szwecji. Obecnie funkcjonuje również w Danii, Norwegii, Finlandii i w Polsce. Ework Group działa w Polsce od 2015 r., z biurami w Warszawie, Wrocławiu i Gdyni. www.eworkgroup.com/pl

Udostępnij
Zobacz także