Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa w zupełnym oderwaniu od infrastruktury sieciowej i informatycznej. W dobie powszechnej komputeryzacji oraz konieczności podejmowania działań w zakresie cyberbezpieczeństwa, dział IT odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu małych, średnich i dużych firm. Jakie są jego podstawowe zadania?
Projekt i budowa infrastruktury sieci
Dobrze zaprojektowana infrastruktura sieciowa bezpośrednio przekłada się na wzrost wydajności przedsiębiorstwa. Co więcej, jest to ważna inwestycja o charakterze strategicznym, mająca wpływ na pozycję firmy na rynku. Dział IT projektuje i modernizuje sieć komputerową, dostosowując ją do aktualnych potrzeb użytkowników. Wdraża nowoczesne technologie sieciowe, dostarcza niezbędne urządzenia, instaluje i konfiguruje sprzęt. Na tym jednak nie kończą się kompetencje działu IT. Powstała infrastruktura sieciowa wymaga optymalnego zarządzania, ciągłego monitorowania, a także zastosowania efektywnych systemów zabezpieczeń.
Wirtualizacja serwerów, pamięci masowych, desktopów
Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie technologii wirtualizacji (konsolidacji) w swoim przedsiębiorstwie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: ograniczenie ilości fizycznego sprzętu (oszczędność miejsca, mniejsze koszty), efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy (mniej czasu trzeba poświęcić na prace konserwacyjne i naprawcze), zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej (wirtualne serwery mogą być bezpiecznie „przenoszone” między urządzeniami, łatwiej przeprowadza się na nich prace modernizacyjne). Wirtualizacja pamięci masowych ułatwia rozbudowę systemu informatycznego oraz zarządzanie macierzami dyskowymi. Na uwagę zasługuje również technologia wirtualizacji desktopów czy też tzw. Thin Client, które mają odpowiadać na potrzeby końcowego użytkownika infrastruktury informatycznej.
Tworzenie kopii zapasowych dla firm
Skuteczny system backupu danych, to ważny element polityki bezpieczeństwa każdego przedsiębiorstwa. Umożliwia nie tylko bezpieczne przechowywanie danych, ale także szybkie i sprawne ich przywrócenie, gdy dojdzie do awarii. Dział IT opracowuje systemy backupu danych, dobiera urządzenia i niezbędne oprogramowania.
Usługi informatyczne – Gliwice
Coraz więcej przedsiębiorstw zamiast zatrudniać pracowników IT na stałe, decyduje się na outsourcing IT, czyli współpracę z firmą zewnętrzną zajmującą się tworzeniem i utrzymywaniem przyjaznego środowiska informatycznego.
Szukając solidnego partnera w zakresie działań IT, należy zwrócić uwagę na dotychczasowe doświadczenie firmy informatycznej. Ważne są również takie aspekty, jak: dobra komunikacja, dyspozycyjność fachowców z różnych specjalizacji, elastyczność, zaangażowanie, otwartość na innowacje oraz dobra organizacja pracy.
Delkom Group – firma IT Gliwice
Delkom New Technologies, to firma z wieloletnim doświadczeniem, wspierająca partnerów biznesowych w obszarze działań IT. Zrzesza specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu oferuje kompleksową obsługę informatyczną przedsiębiorstw. Pełną gamę ich usług można zobaczyć na stronie delkomtech.pl