Konferencje
Mobile Trends

Wyświetlacze LCD kontra LED – różnice i cechy wspólne

Obecnie produkowane ekrany, monitory czy telewizory najczęściej tworzone są przy zastosowaniu technologii wyświetlaczy LED oraz wciąż popularnej, jednak coraz rzadziej wykorzystywanej technologii LCD. Czym różnią się te rozwiązania i jakie cechy wspólne je charakteryzują?

Technologia LCD

Ciekłokrystaliczne wyświetlacze LCD wykorzystują do graficznej prezentacji informacji ciekłe kryształy, które przy odpowiedniej polaryzacji emitują światło o odpowiednich kolorach z palety RGB. Wyświetlacze LCD obecnie coraz rzadziej stosowane są w elektronice użytkowej – smartfonach, telewizorach czy monitorach. Niemniej, ze względu na niski koszt produkcji oraz mniejsze wymagania dotyczące jakości obrazu, wyświetlacze LCD wykorzystywane są w różnego rodzaju zastosowaniach elektronicznych, przemysłowych czy laboratoryjnych.

Technologia LED

Wyświetlacze LED to nowsza technologia, która do wyświetlania obrazu wykorzystuje diody elektroluminescencyjne. Ekrany LED zapewniają niższe zużycie energii względem ekranów LCD, a także odznacza je wyższa jasność, lepsze odwzorowanie kolorystyki, a także o wiele lepszy kontrast. Wszystko to przedkłada się na zdecydowanie wyższą jakość obrazu przy zachowaniu niższego zużycia energii.

Różnice i cechy wspólne obydwu technologii

Porównując technologię LED z LCD, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób oświetlania matrycy. Ciekłokrystaliczne wyświetlacze LCD podświetlają obraz przy wykorzystaniu lamp fluorescencyjnych. Z kolei wyświetlacze LED wykorzystują w tym celu diody elektroluminescencyjne (tzw. LED’y).

Sposób oświetlania matrycy

W tym miejscu warto sprecyzować sposoby podświetlania obrazu i wyróżnić ledowe podświetlenie krawędziowe oraz ledowe pełne podświetlenie w tle.

Podświetlenie krawędziowe polega na zaimplementowaniu diod LED na krawędziach ekranu. Takie podświetlenie jest o wiele tańsze w produkcji od pełnego podświetlenia w tle, niemniej zapewnia o wiele gorszą jakość obrazu. Niemniej, dużą zaletą podświetlenia krawędziowego jest niższe zużycie energii przez taki ekran oraz możliwość znacznego zmniejszenia grubości wyświetlacza.

Pełne podświetlenie w tle to technologia, w której diody LED są równomiernie rozłożone na całej tylnej części wyświetlacza. Dzięki temu obraz może zapewnić o wiele większą jakość, ostrość i kontrast.

Oświetlenie miejscowe i obszarowe

Kolejną ważną różnicą, na którą należy zwrócić uwagę, porównując ekrany LCD i LED, jest obszar podświetlania obrazu. W przypadku ekranów LED obraz podświetlany jest punktowo – przez pojedyncze diody LED umiejscowione albo na krawędziach ekranu, albo w jego tylnej części.

Z kolei w ciekłokrystalicznych wyświetlaczach LCD świecenie lamp jest bardziej obszarowe, co implikuje częściowe podświetlanie tych obszarów obrazu, które nie powinny być oświetlane.

W konsekwencji ekrany LCD zapewniają gorszy kontrast, nierzadko przekłamują rzeczywistą kolorystykę obrazu, a także nie są w stanie uzyskać tak głębokiej czerni wyświetlania, jak ekrany LED.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także