Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze wśród osób, które chcą inwestować środki finansowe, nie tylko w sposób tradycyjny, ale także nowoczesny. By waluta wirtualna była bezpieczna, stworzono portfele kryptowalut. Przechowuje się w nich nie tyle same środki, co klucze prywatne, które umożliwiają dostęp do pieniędzy.
Jak założyć portfel kryptowalut? Wiele cennych wskazówek można znaleźć w artykule: https://cryps.pl/poradnik/jak-zalozyc-portfel-kryptowalut-i-co-to-jest/. Warto dokładnie przeanalizować wytyczne, ponieważ portfele takie są niezbędne, by na przykład przesyłać kryptowaluty innym użytkownikom. Na początek trzeba zaznaczyć, że nie istnieje portfel do wszystkich kryptowalut, jednakże są na rynku takie, w których można przechowywać wiele ich rodzajów. Czym się kierować przy wyborze konkretnego rozwiązania?
Offline czy online?
Portfel online to pierwsza opcja, która przychodzi na myśl. Nie trzeba inwestować w takie rozwiązanie, ponieważ jest ono zazwyczaj darmowe. Niestety, ma także swoje zasadnicze minusy. Przede wszystkim takie miejsce przechowywania naszych kluczy do kryptowalut jest stale podłączone do internetu, a to sprawia, że cały czas jest narażone na ataki hakerskie. Nie zaleca się przechowywać tam dużej ilosci środków, poniewaz można je stracić właśnie na skutek działań przestępczych. O wiele bezpieczniejszy jest zaś portfel offline. Nasze finanse są w nim w pełni bezpieczne, ponieważ portfel nie jest połączony z siecią. Trudno jest więc przejąć przestępcom zgromadzone fundusze.
W jakie spsoób dzielimy portfele online?
Osoby rozpoczynające przygodę z kryptowalutami, które chcą handlować niewielką ilością na próbę, mogą korzystać z wygodnych portfeli przeglądarkowych. Należy pamiętać, że ten portfel posiada dostęp do naszych kluczy prywatnych. Z kolei portfel desktopowy ściąga się na swój komputer i na nim instaluje. Zdecydowaną zaletą portfeli online, mimo tego, że nie cechują się one całkowitym bezpieczeństwem jest fakt, że do ich stworzenia nie potrzeba żadnej weryfikacji dokumentami. Dlatego też osoby, które jeszcze wahają się, czy w ogóle chcą angażować się w temat kryptowalut, mogą najpierw spróbować działać online, zapoznając się z funkcjonalnościami portfela.
Czym charakteryzują się portfele offline?
Można powiedzieć, że są znacznie bardziej namacalne niż te online. Wyróżniamy ich dwie różne formy. Pierwsza to urządzenie USB, które podłącza się do internetu jedynie na czas konkretnych działań. Jeżeli nie handlujemy kryptowalutami czy ich nie nabywamy, urządzenie spoczywa sobie w bezpiecznym miejscu, a nasze klucze prywatne są w pełni chronione. Jeszcze ciekawszą i oryginalna opcją na dzisiejsze czasy jest portfel w formie zwykłej kartki papieru, na którym po prostu drukuje się własne klucze. Ta tradycyjna metoda okazuje się najbezpieczniejsza. Wystarczy kartkę dobrze schować, w tylko sobie znane miejsce. Do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć trochę mniej wygodne zastosowanie, ponieważ, aby skorzystać z wydrukowanego klucza, trzeba wykonać nieco więcej działań. Oczywiście również należy pamiętać o wykonaniu kopii, ponieważ pierwowzór portfela może się zgubić, ulec spaleniu czy zalaniu.