Konferencje
Mobile Trends
co to jest bigo live?

Co to jest Bigo Live? – serwisowy tygiel treści

Najpopularniejszym serwisem w Polsce jest dobrze nam wszystkim znany YouTube. W ostatnich latach, w świadomości polskich użytkowników treści wideo wyróżnił się również Twitch. Nieco innym serwisem jest platforma Bigo Live, która ma ogromny udział w rynku mobilnym, chociaż w Polsce niewiele się o niej mówi.

BIGO LIVE jest platformą służącą podobnie jak twitch.tv do streamingu materiałów filmowych. Może ona służyć różnorakiej aktywności, choć Bigo stara się pozycjonować jako miejsce talentów. Sesje trwają tylko i wyłącznie na żywo i w domyśle mają promować postawy prokolożeńskie.

Hiszpański serwis technologiczny androidguias.com informuje, że serwis miał w czerwcu tego roku już 350 milionów użytkowników na całym świecie. Z kolei artykuł plcoon.com z października 2021 roku wskazuje, że sieć rozrosła się już do połowy miliarda osób. Istnieje już więc spora rzesza osób, które wypróbowały aplikację i obejrzały transmisję na żywo ze swojego telefonu komórkowego. Autor domniemuje, że sukces aplikacji jest podyktowany paradygmatem ostatniego trendu zainteresowania nadawaniem przekazów strumieniowych. Ostatni raport App Annie poza Tik Tokiem i Twitchem umieścił Bigo Live  w pierwszej dziesiątce aplikacji pod względem zarobków..

Wyróżniki Bigo Live

Interesujący chaos i talenty?

Aplikacja ma ciekawy arsenał treści, choć nie są one specjalnie uporządkowane, co dla niektórych może być odebrane nazbyt chaotycznie. Jest to jednak cecha, która nadaje mu popularności. Oprócz chwalenia się swoim talentem, można obserwować i wspierać innych, a także odkrywać nowe zainteresowania i ciekawych ludzi.  

Tygiel treści

Poza ilością materiałów, ważne jest to kto za nimi się kryje, a są to ludzie z całego świata, co daje możliwość poznania ludzi naprawdę mnóstwa kultur i narodowości. Globalny zasięg aplikacji doprowadza do wyrzutów dopaminy w oczekiwaniu na nowe osoby, których jesteśmy ciekawi. Aplikacja może mieć też z tego powodu walory edukacyjne pozwalając na praktykę obcego języka. Wspierane jest to poprzez wykonywanie połączeń oraz prowadzenie wideokonferencji. Podczas jednej transmisji można do pokoju spotkań wpuścić aż 9 osób na żywo. 

Aplikacja Bigo nowym Tinderem?

Tak zwany matching, czyli funkcja parowania dobrze znana z aplikacji do randkowania – Tinder. Opcja ta pozwala na nawiązywanie nowych internetowych znajomości poprzez krótką rozmowę, po której można przejść do zawiązania znajomości. Narzędzie na pewno nie może konkurować z tinderem, choć jego darmowy globalny zasięg z pewnością może stanowić ciekawą odskocznię od pobliskich par dla tinderowych użytkowników bez konta premium.

Edycja poprzez filtry

Bigo Live pozwala na edycję treści poprzez wykorzystanie ogromnej ilości filtrów. Filtry w zależności od gustów, mogą się podobać bądź nie, ale jest to kolejne udogodnienie personalizacji swoich materiałów. Istnieje też kilka gotowych ustawień, które są w stanie poprawić oświetlenie i inne właściwości przydatne w trakcie transmisji na żywo.


Bigo Live vs. Twitch

Większość strumienia w obu aplikacjach dotyczy gier wideo. Porównując je ze sobą, twitch.tv, który zarejestrował ponad 100 milionów użytkowników w porównaniu do bigo.tv wypada dużo słabiej (350 milionów). Może to być podyktowane tym, że sieć z Dinozaurem w logo rzekomo cieszy się większą różnorodnością i możliwością bardziej precyzyjnej filtracji treści, co pozwala na dogodniejsze wyszukiwanie interesujących nas filmów.

Może Cię zainteresować: Twitch – jakie możliwości oferuje i komu

Dinozaurowy regulamin 

Platforma, której logiem jest sympatyczny dinozaur ma swoje wymagania wobec użytkowników. Ci nie mogą palić na swoich transmisjach ani spożywać alkoholu i narkotyków. Serwis ma być pozbawiony także treści erotycznych i pornograficznych, a także zabrania się podżegania do czynów karalnych, a zwłaszcza do przemocy. Promowanie zachowań nieakceptowanych społecznie, tutaj również nie jest mile widziane. Nie wolno także promować innych marek, bez wyraźniej zgody samej aplikacji. Ciekawostką jest także kategoryczny zakaz podszywania się pod pracownika Bigo Live. Standardem w serwisie z transmisją na żywo jest przestrzeganie praw autorskich. 

Czy Bigo Live jest warte instalacji?

Ocena portalu plcoon.com 

Jak widać Bigo Live jest bardzo popularne, chociaż nie w Polsce. Recenzje na polskiej stronie recenzyjnej pl.trustpilot.com nie pozostawiają na sieci suchej nitki, a komentarze nierzadko nie są pozbawione wulgaryzmów.

“50/50 można zyskać przyjaciół lub stracić hajs” – czytamy w tytule jednego z komentatorów.

“Ta aplikacja ukradła mi 236 złotych i 40 groszy z konta bankowego! Nawet tej aplikacji nigdy nie instalowałem!” – żali się jeden z komentujących.

“jedna z osób groziła że mnie zabije , druga szantażowała że jak nie wpłacę pieniędzy na jej konto bankowe to upublikuje moje zdjęcia , a trzecia wyłudziła odde mnie 100zł” – czytamy w innym wpisie.

“Super aplikacja do poznawania nowych znajomości” – czytamy w gąszczu nieprzychylnych treści. 

Trochę zastanawiający jest fakt o prezentowaniu się aplikacji jako bezpiecznej i różnorodnej, choć w oczach polskich użytkowników, wcale na taką nie wygląda. Czy aplikacja do oglądania talentów służy nie tylko do tego? Dobre pytanie…

pl.trustpilot.com

Ocena aplikacji sprawia jednak lekkie problemy, gdyż w jej wnętrzu znajdziemy wiele treści, które można różnie interpretować. Fenomen aplikacji może być oparty na popularnych rozwiązaniach streamingowych podobnych do twitch.tv i tiktokowej estetyce kontentowej. Kwestia bardzo indywidualna, więc nie będziemy jej rozstrzygać. Mimo wyjątkowo słabych ocen na powyższym portalu, w sklepach od Google’a i Apple’a ma ona 4,3 gwiazdki. Warto więc ocenić samemu. Aplikacja dostępna jest zarówno w sklepie Google Play, jak i w App Store.  

Foto: https://www.bigo.tv/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także