Konferencje

Core Web Vitals – czy Twoja strona jest gotowa na nowy algorytm Google?

W maju 2021 roku w życie wejdzie nowy algorytm ‒ Core Web Vitals. Celem wprowadzenia wspomnianego algorytmu jest ocena jakości stron internetowych oraz tego, w jakim stopniu są one przyjazne dla użytkowników. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Core Web Vitals – co to?

Zanim przejdziemy do Core Web Vitals, skupmy się przez chwilę na tym, czym są Web Vitals. Web Vitals to, mówiąc najprościej, idea oceniania „witalności” danej strony www. Ocena sporządzana jest na podstawie czynników, które mają realny wpływ na komfort korzystających ze strony www użytkowników.

Do najistotniejszych  wskaźników wpływających na ocenę jakości strony należeć będą tytułowe Core Web Vitals. Pod uwagę przede wszystkim brane będą zakres ładowania, interaktywność oraz stabilność wizualna strony. Przejdźmy do szczegółów, Core Web Vitals to:

 • Largest Contentful Paint (LCP) ‒ jest to czas potrzebny na załadowanie największego, znajdującego się na stronie i widocznego zaraz po jej włączeniu elementu ‒ treści, treści graficznej bądź wideo. Czas ładowania nie powinien przekraczać 2,5 sekundy.
 • First Input Delay (FID) ‒ to czas liczony od momentu pierwszej interakcji użytkownika ze stroną, na przykład kliknięcia linku do momentu, w którym strona odpowie na tę interakcję. FID nie powinien przekraczać 100 milisekund.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) ‒ CLS mierzy sumę zmian układu strony, które zaszły w czasie jej użytkowania. O zmianie układu mówimy zawsze wtedy, gdy widoczny element zmienia swoje położenie. Ów wskaźnik powinien być utrzymany na poziomie 0,1.

Jakość strony – pozostałe czynniki

LCPFIDCLS to nie wszystkie wskaźniki decydujące o jakości strony www, wśród innych wymienić możemy takie, jak:

 • dostosowanie do urządzeń mobilnych
 • poprawnie wdrożony protokół HTTPS
 • brak inwazyjnych elementów, które mogą utrudniać korzystanie ze strony www
 • bezpieczeństwo wyszukiwania

Przydatne narzędzia

Choć algorytm wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy, warto już teraz zadbać o optymalizację strony www, tutaj niezbędne okażą się specjalistyczne narzędzia, przede wszystkim takie, jak:

 • Google Search Console
 • PageSpeed Insights
 • Chrome DevTools
 • Google Lighthouse

Dobrze czym prędzej rozpocząć działania optymalizacyjne, ponieważ jakość strony, jak nietrudno się domyśleć, będzie miała wpływ na pozycje w wyszukiwarce. Warto  sprawdzić czy na stronie wdrożony został certyfikat SSL, czy strona w prawidłowy sposób wyświetla się na urządzeniach mobilnych, czy nie wyświetlają się nie niej uciążliwe reklamy, a czas ładowania nie jest zbyt długi.

Podsumowanie

Od maja 2021 roku Core Web Vitals będą istotnym czynnikiem rankingowym Google, a co za tym idzie, będą miały duży wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce Google. Core Web Vitals ‒  LCP, FID, CLS,  oceniać będą, w jakim stopniu strona jest przyjazna dla użytkowników.

Partner wpisu
1stplace.pl Pozycjonowanie i Marketing
Adres: Karola Libelta 1a/14
Miasto: 61-706 Poznań
Telefon: +48 733 831 633
Udostępnij
Zobacz także