Konferencje

Koniec historii Steve’a Jobsa w spódnicy? Elizabeth Holmes postawiono zarzuty.

Elizabeth przez wielu była uznawana za symbol kobiecej siły i potęgi innowacji. Cały świat ze zdumieniem obserwował jej śmiałe działania biznesowe, podczas, gdy za kulisami działo się piekło. Władze Theranosa przeżarła gotówkowa korozja, a pracowników pochłaniała psychoza. Sąd federalny w San Jose uznał, że genialna oszustka z charyzmatycznym spojrzeniem winna jest co najmniej czterech z jedenastu zarzucanych jej czynów. 

Może Cię zainteresować: Niegdyś genialna miliarderka z Doliny Krzemowej – dzisiaj symbol oszustwa….

Elizabeth Holmes to ex-studentka inżynierii chemicznej Stanforda, która w 2003 roku rzuciła studia i założyła firmę Theranos, której poświęciła następne 10 lat do opracowania metody bezbolesnego poboru i badania krwi pozyskanej z nakłucia opuszka palca. W 2016 roku magazyn Forbes uznał ją najmłodszą kobiecą miliarderką na świecie, a Theranos zbierał swoje żniwa. Komputer Świat informuje, że u szczytu popularności firmy, rynek wyceniał ją na równowartość 77 miliardów złotych.

Jak piszą w Interii, we wrześniu 2020 roku światło dzienne oświetlało doniesienia o możliwej linii obrony właścicielki Theranosa. W aktach sprawy widniał dokument sądowy, w którym zapiski wskazywały na to, że Elizabeth będzie zasłaniała się chorobą psychiczną. Niespełna rok później, bo w sierpniu 2021 roku inna dokumentacja wyszczególniła inną retorykę. Nieopieczętowane dokumenty sądowe pokazały, że pani Holmes zamierza zrzucić z siebie odpowiedzialność i postawić się w roli ofiary. W dokumentach zapisano, że oskarżona najprawdopodobniej wykorzysta fakt bycia z związku z jednym z prezesów Theranosa,  Ramesh’em Balwanim. Według tej historii miała być ona manipulowana i maltretowana, a Balwanii miał być sprawcą dziesięcioletniego koszmaru, który określano jako związek. Wątek ten zostanie jeszcze przebadany przez władze sądownicze.

Holmes skazana!

W 2018 roku przed Elizabeth Holmes stanął zarzut wieloletniej malwersacji i manipulacji inwestorami. W tej sytuacji Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wynegocjowała ugodę. Holmes zgodziła się oddać kontrolę nad spółką, akcje warte 19 milionów dolarów i 500 tys. dolarów grzywny. Do 2028 roku otrzymała zakaz obejmowania stanowisk kierowniczych w spółkach notowanych na giełdach. 

Związane z tematem: Theranos uczy jak oszukać inwestorów

Business Insider donosi, że ława przysięgłych uznała bizneswoman za winną zmowy oszustwa i zdefraudowania prawie 50 milionów dolarów. Sąd postawił jej cztery zarzuty, przysięgli oczyścili ją z czterech innych, a w stosunku do reszty nie podjęto jeszcze żadnego konsensusu. Wyrok był efektem trzymiesięcznego procesu federalnego w San Jose. 

– Holmes jest przestrogą dla nas wszystkich. Nieustannie poszukujemy historii opisujących wielkich ludzi odnoszących spektakularne sukcesy. Czasami samemu dajemy się ponieść takim wizjonerom, nie patrząc na ich rzeczywiste dokonania powiedział Alex Gibney w wywiadzie z Peterem Kafką w podcaście Recode Media.

George Demos, były prokurator Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, określił werdykt rozprawy „znaczącym zwycięstwem rządu i wysłaniem potężnego sygnału do Doliny Krzemowej, że oszustwo nie może udawać innowacji”. 

 

Udostępnij
Zobacz także