Konferencje
Mobile Trends

Jaki antywirus wybrać? 7 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Antywirus jest jednym z najniezbędniejszych programów oraz aplikacji. Spełnia on bowiem ważne zadanie — wykrywa, zwalcza oraz odizolowuje wirusy. Wybór odpowiedniego antywirusa wcale nie jest taki prosty. Czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Darmowy czy płatny?

Koszt jest bardzo istotną sprawą w procesie podejmowania decyzji o wyborze antywirusa. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo dobrych programów zupełnie za darmo: https://najlepszyantywirus.pl/darmowy-antywirus/. Jednakże większość bezpłatnego oprogramowania antywirusowego zapewnia tylko najbardziej podstawowe usługi.

W celu kompleksowej ochrony może zajść konieczność aktualizacji do wersji płatnej. Dlatego też musimy przemyśleć własne oczekiwania wobec programu antywirusowego przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najlepiej jest skorzystać z okresu próbnego pełnej wersji i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

2. Pakiet dla wszystkich członków rodziny lub singla

Wybór antywirusa inaczej będzie wyglądał w przypadku singli a inaczej, jeśli chodzi o całe rodziny. Jeśli mieszkasz sam, to wystarczy Ci oprogramowanie na urządzenia, z których korzystasz. Najlepiej, aby wersja była dostępna na wszystkie Twoje urządzenia — głównie więc komputer i telefon.

W przypadku rodzin antywirus musi chronić wszystkich członków. Twoje bezpieczeństwo zależy bezwzględnie od bezpieczeństwa innych osób podłączonych do domowego WiFi. Każda osoba w Twoim domu może być celem ataku hakerów, którzy mogą naruszyć Twoje cyfrowe bezpieczeństwo. Ze względu na fakt, że zarówno dorośli, jak i małe dzieci korzystają z tego typów urządzeń, powinieneś zaopatrzyć się w plan chroniący wszystkie niezbędne sprzęty. Na szczęście dostępne są produkty mogące ochraniać nawet do 10 urządzeń w jednym pakiecie antywirusowym.

Czytaj też: Czy warto używać VPN? 7 powodów, dla których odpowiedź brzmi: TAK

3. Skuteczność usuwania wirusów

Kolejną istotną kwestią przed zakupem oprogramowania antywirusowego jest sprawdzenie jaką metodę wykorzystuje ono, do usuwania złośliwego oprogramowania. Zwróć uwagę czy antywirus:

  • zawiera aktualny rejestr najnowszych robaków, trojanów, rootkitów i oprogramowania szpiegującego, które stanowią zagrożenie;
  • posiada w pełni sprawdzoną metodę usuwania wirusów;
  • właściwie usuwa wirusa — jego usuniecie nie może negatywnie wpłynąć na Twoje pliki osobiste;
  • podejrzane pliki poddaje kwarantannie, dopóki nie zostaną prawidłowo zbadane;
  • blokuje podejrzane źródła danych.

4. Wpływ na szybkość Twojego urządzenia

Wiele rodzajów oprogramowania antywirusowego działa nieprzerwanie w tle, zużywając zasoby procesora, tym samym spowalniając działanie całego urządzenia. Może to stanowić problem, jeśli regularnie uruchamiasz wymagające gry lub inne rodzaje oprogramowania, które wymagają więcej zasobów procesora.

Tutaj masz kilka możliwości do wyboru. Możesz zdecydować się na antywirusa, generującego stosunkowo niskie zużycie zasobów urządzenia czy komputera. Innym wyjściem jest skorzystanie z próbnej wersji i przekonanie się jak to będzie wyglądać w praktyce. Kolejną ewentualnością jest czasowe wyłączanie komputera, jednak ze względów bezpieczeństwa jest to najmniej polecane rozwiązanie.

5. Kompatybilność ze wszystkimi posiadanymi urządzeniami

Zapewne w swoim domu posiadasz kilka urządzeń zakupionych w różnym czasie, które potrzebują ochrony antywirusowej. Pamiętaj, aby kupić oprogramowanie zabezpieczające i antywirusowe, które pomaga chronić wszystkie wersje każdego posiadanego urządzenia. Mowa tu także o aplikacjach chroniących smartfony z Androidem czy iOS jak np. https://najlepszyantywirus.pl/program-antywirusowy-na-telefon/

Czytaj też: Jak zabezpieczyć smartfona z Androidem? Sprawdzone porady!

6. Polityka prywatności

Żyjemy w czasach, w których nasze dane osobowe są zagrożone bardziej niż kiedykolwiek. Odkryto, że nawet kilka firm antywirusowych zajmujących się ochroną danych, po prostu je sprzedaje. Upewnij się, że firma sprzedająca oprogramowanie nie została przyłapana na takim procederze. Przeczytaj także uważnie politykę prywatności oprogramowania, aby mieć świadomość pełnego zakresu, w jakim oprogramowanie będzie miało dostęp do Twoich danych osobowych i jak będzie z nich korzystać. 

7. Skanowanie poczty e-mail

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestą jest skanowanie poczty e-mail. Jest to jedna z kluczowych cech dobrego programu antywirusowego. Okazuje się, że wysoki odsetek ataków komputerowych pochodzi właśnie z wiadomości spam. Skanowanie poczty e-mail w poszukiwaniu wirusów wykryje podejrzane linki lub załączniki, zanim zdążysz w nie kliknąć lub je otworzyć.

Zobacz ranking najlepszych antywirusów według bloga KwestiaBezpieczeństwa.pl.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także