Konferencje
Mobile Trends

Nowa era sztucznej inteligencji w medycynie? – Google testuje Med-PaLM 2 

Med-PaLM 2, nowe narzędzie AI firmy Google, przeznaczone do odpowiadania na pytania medyczne, jest obecnie testowane w szpitalu badawczym Mayo Clinic. Choć może być pomocne w krajach o ograniczonym dostępie do lekarzy, badania wykazały pewne niedoskonałości w jego działaniu. Mimo to wyniki napawają optymizmem.

Przeczytaj też: Innowacje w polskiej medycynie– CarnaLife Holo, VR i hologramy

Med-PaLM 2 to najnowsze narzędzie oparte na sztucznej inteligencji stworzone przez Google. Model został zaprezentowany na konferencji Google I/O. Odpowiada chociażby za Google Bard. Przeznaczony jest do odpowiadania na pytania dotyczące informacji medycznych. Jak donosi The Verge, od kwietnia tego roku narzędzie jest testowane w szpitalu badawczym Mayo Clinic.

Nowa sztuczna inteligencja w medycynie

Google trenuje Med-PaLM 2 na zestawie wyselekcjonowanych ekspertów medycznych. Celem firmy jest poprawa jakości rozmów na temat opieki zdrowotnej. Google widzi potencjał Med-PaLM 2 w krajach z ograniczonym dostępem do lekarzy. W takich miejscach model ten może stanowić cenną pomoc dla pacjentów szukających informacji medycznych.

Wyzwania z dokładnością w odpowiedziach

Mimo nieustannego szkolenia, Med-PaLM 2 wciąż na wczesnym etapie. Według Grega Corrado z Google, model wymaga dalszych udoskonaleń. Pokazują to też badania przeprowadzone przez firmę. Wykazały one, że narzędzie to nadal ma problemy z dokładnością. Odpowiedzi dostarczane przez Med-PaLM 2 zawierają czasem błędy i nieistotne z punktu medycznego informacje.

Może Cię zainteresować: Czy aplikacje można wykorzystać jako specjalistyczne narzędzia medyczne

Potencjalne korzyści AI w opiece zdrowotnej

Chociaż narzędzie dopiero raczkuje, to w wielu innych aspektach działania wykazuje obiecujące wyniki. W zakresie wykazania dowodów rozumowania oraz poparcia konsensusem, Med-PaLM 2 radzi sobie podobnie jak prawdziwi lekarze. Google uważa, że sztuczna inteligencja, tak jak Med-PaLM 2, ma potencjał, aby znacznie rozszerzyć możliwości opieki zdrowotnej. 

Generative AI może pełnić rolę asystenta medycznego, wspomagając lekarzy i pielęgniarki w podejmowaniu decyzji, analizie danych i planowaniu opieki pacjentów. Może też wspomóc optymalizację procedur medycznych, np. planując zabiegi czy radioterapie. Co skróci ich czas i zwiększy ich skuteczność. Co więcej, Gen AI może personalizować leczenie, gdy ma dostęp do odpowiednich danych. Na podstawie historii chorób, leczenia i reakcji na stosowane już terapie, może pomóc w lepszym dopasowaniu kuracji medycznej do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Medyczne AI od Google ma być bezpieczne

Wall Street Journal mówi, klienci uczestniczący w teście Med-PaLM 2 będą mieć kontrolę nad swoimi danymi. Google nie będzie miało do nich dostępu. To ważne, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo pacjentów korzystających z tego rodzaju narzędzi. Oczywiście, sztuczna inteligencja zapewne nigdy nie zastąpi prawdziwych lekarzy, ale może stanowić wsparcie i rozszerzyć zakres opieki zdrowotnej. Z zaciekawieniem będziemy obserwować dalszy rozwój tego narzędzia i jego wpływ na medycynę.

Związane z tematem: Sztuczna inteligencja jako wsparcie medyczne, ale nie w Polsce

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także