Konferencje
Mobile Trends

Wirus SARS-CoV-2 może żyć na ekranach smartfonów do 28 dni

Naukowcy z CSIRO, australijskiej krajowej agencji naukowej, odkryli, że koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za chorobę COVID-19, może przetrwać do 28 dni na powierzchniach takich jak banknoty, szkło czy stal nierdzewna. A co za tym idzie na powierzchniach waszych smartfonów.

Ostatnie dni biją rekordy zakażeń na Covid-19 w Polsce. Od soboty (17 października) wchodzą nowe obostrzenia, m.in. skrócenie działalności gastronomii do 21.00, ograniczenie liczebności imprez i zgromadzeń, zamknięcie basenów i siłowni, a także limity w sklepach w strefie czerwonej. 

Co wywnioskowali australijscy naukowcy?

Według najnowszych badań wirus w temperaturze 20°C był nadal wykrywalny po 28 dniach od zaszczepienia na wszystkich badanych powierzchniach typu szkło, stal nierdzewna czy winyl. Dla porównania ślady zakaźnego wirusa COVID-19 na tkaninach bawełnianych utrzymywały się przez okres do 14 dni.

Warto zauważyć, że przy temperaturze 30°C wskaźnik przeżycia wirusa spadł do siedmiu dni, a przy 40°C utrzymywał się tylko 24 godziny.

Badanie przeprowadzono w ciemności, aby zniwelować wpływ światła UV, ponieważ badania wykazały, że bezpośrednie światło słoneczne może szybko usunąć wirusa.

Pamiętajcie, że wasze urządzenia mobilne mogą być szczególnie narażone na pojawienie się na nich wirusa. Jadąc komunikacją miejską przeglądamy wiadomości w internecie, idąc ulicą czy siedząc w kawiarni nieustannie korzystamy ze smartfonów, a w pobliżu mogą znajdować się osoby zarażone COVID-19 roznoszące zarazki. Warto pamiętać o ich częstej dezynfekcji.

W internecie znajdziecie mnóstwo środków do czyszczenia i dezynfekcji takich powierzchni. Warto się w nie zaopatrzyć w obecnej sytuacji.

Warto również przeczytać jak korzystamy z urządzeń znajdujących się w przestrzeni publicznej w czasach pandemii.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także