Konferencje
yeedi vac station

Co to jest i jak działa Yeedi DVX34? – Czy odkurzacze są jeszcze odkurzaczami?

Technologia nie przestaje nas zaskakiwać. Jeszcze kilkanaście lat temu magnetyczne zamki były szczytem fascynacji wielu gości hotelowych. Dzisiaj w kuchni roboty potrafią ułatwiać nam życie, telefony służą za centrum dowodzenia, ale to co dzieje się na rynku samobieżnych odkurzaczy to już zupełnie inna para kaloszy. Dowodem na to jest nasz tytułowy bohater.

Co to jest Yeedi?

Marka Yeedi zawitała do Polski już jakiś czas temu. Jej produkty są solidne i stanowią alternatywę dla drogich sprzętów sprzątających. Yeedi jest producentem inteligentnych urządzeń dla ludzi, którzy nie mają czasu na sprzątanie. Odkurzanie stanowi zmorę dla dużej ilości osób. Zautomatyzowanie tej czynności to mokry sen wielu użytkowników zwykłych odkurzaczy. Skoro już o mokrych snach rozmawiamy, to podłogę umyje również ten sam sprzęt. Nie dość, że odkurzacz, to i mop zarazem. Ciekawe, prawda?  

Specyfikacja robota

Otóż pora na garść suchej specyfikacji dla fanów elektroniki. Urządzenie to posiada stację próżniową. Znajdziemy tu też nawigację, okraszoną mianem Visual SLAM. Dzięki niej jest w stanie wykryć przeszkody z odległości 9mm. Robot ma moc ssania na poziomie od 600 do 3000 Pa, 240 ml zbiornik na wodę i pojemnik na odpady tej samej pojemności.  Wyróżnia się w nim trzy poziomy przepływu wody, a pojemność worka na kurz mierzy 2,5 litra. Yeedi może wydawać się spory, bo mierzy 350 x 350 x 77 mm. Dzięki baterii o mocy 5200 mAh może pracować nawet 3,5 godziny. Ładowanie trwa 6 godzin, co jest naprawdę dobrym wynikiem, zważywszy na gabaryty sprzętu.

Możliwości odkurzacza na miarę potrzeb

Dzisiejszy bohater to nowe dziecko wspomnianej firmy. Można go spotkać również pod nazwą Yeedi vac station. Po zakupie stacji dokującej, oprócz odkurzenia i umycia podłogi oferuje on jeszcze jedną funkcjonalność. Może sam się opróżnić, aż do miesiąca, w którym trzeba wyczyścić stację. Yeedi reklamuje urządzenie jako wielozadaniowca i faktycznie tak się prezentuje. Potrafi odkurzać i myć powierzchnię podłogową w tym samym czasie. Moc ssania mierzona w 3000 Pa i posiadanie inteligentnego systemu mopowania jest w stanie z powodzeniem usunąć  sierść zwierząt, kruszyny i brud osadzony w twardej podłodze i dywanie.

Ultradźwięki w robocie?

Robot Yeedi wykorzystuje technologię ultradźwiękową w swoich czujnikach. Występuje tu na przykład zaawansowany czujnik wykrywania dywanów.  Jest on w stanie inteligentnie zidentyfikować podłoże, które czyści w danym momencie. Na podstawie rodzaju podłogi planuje metodę czyszczenia. Nie oznacza to, że pójdzie na kawę, czy zrobi zakupy w trakcie, ale jest w stanie dopasować siłę ssania albo nie myć podłogi, kiedy nie jest to wskazane. 

To nie GPS, tylko odkurzacz!

Robot Yeedi DVX34 posiada także technologię mapowania wizualnego. Oznacza to, że bez większych przeszkód jest w stanie podjąć współpracę z zaawansowanym czujnikiem śledzenia podłogi. Służy on głównie do określania prędkości samobieżnika, co pozwoli uniknąć przypadkowych uderzeń, obiciach w ścianach i nieposprzątanych zakamarków.

Aplikacja na pokładzie

Yeedi oferuje użytkownikom swoich urządzeń pełen pakiet kontrolny nad swoimi urządzeniami poprzez dedykowaną dla nich aplikację. Pozwala ona na wybór konkretnego pokoju do sprzątania, możliwość zaplanowania procesu i konfigurację wirtualnej  granicy, której Yeedi nie będzie miało możliwości przekroczyć

Rozmowa z robotem?

Do rozmowy jeszcze daleko, jeśli mamy być szczerzy. Ale nic nie szkodzi, gdyż takiej funkcji ten sprzęt nie posiada. Oferuje nam jednak coś innego. Słucha nas. Robot jest w stanie wykonywać nasze komendy głosowe. Jest kompatybilny z systemem Alexa od Amazona i Asystentem Google, co pozwala mu na rozumienie naszych poleceń.

Internauci zadowoleni

Sprzątający Yeedi zyskał sympatię wśród użytkowników. W sklepie Amazon zebrał do tej pory 410 głosów., które zaowocowały czterema gwiazdkami uznania. W Rtings.com nasz nowy przyjaciel zebrał 7,8/10 w zmierzeniu z gołą podłogą, 6,5/10 dla dywanów z niskim włosiem, a 7,6/10 dla dywanów z włosiem dłuższym. Najwyższe noty uzyskał w starciu z pozostałościami pozwierzęcymi, bo aż 8,7/10!
W Aliexpress zdążyło zamówić go już  79 osób, z których 47 było skłonnych podzielić się swoimi wrażeniami.
– Odkurzacz przyjechał załadowany, od razu uruchomiłem go do testu. Ruchy są nieco surowe w porównaniu do robota z innej firmy. Ale to nie wpływa na funkcjonalność. Dobrze czyści. Filtr wody nie został jeszcze wypróbowany – czytamy w komentarzu z 19 września 2021 roku (23:02).

Fajny odkurzacz. Nadal nie jestem w pełni zapoznana ze wszystkimi jego możliwościami – czytamy we wpisie z 4 października 2021 z godz. 01:26.

– Dzisiaj otrzymałem robota odpylającego, zamówienie przyszło bardzo szybko, szybciej niż było ogłaszane. od razu zaczęli próbować, bardzo dobrze zbiera okruchy, bez problemu pokonuje progi, doskonale też wspina się na pałac. Tylko jeszcze nie próbowałem tego z wodą. Cena odpowiada, nie ma sensu brać drożej. – chwali się inny użytkownik (wpis z 21 września 2021, 23:37)

Ogólnie Yeedi 2, bo tak został on tutaj określony zebrał 4,8 gwiazdki w Aliexpress.

Yeedi vs Roomba

IRobot Roomba odbił się w świadomości użytkowników jako synonim odkurzacza samobieżnego. Był on jednym z pierwszych na rynku i wywołał duże zamieszanie w reklamach odkurzaczy. Urządzenia tej firmy są solidne, ale czy niezastąpione?

Raczej wątpliwe, zwłaszcza na coraz większy zakres umiejętności innych marek w tym zakresie. Idealnie pasuje tu przykład omawianego Vac Station. Nie jest to bez znaczenia również jeśli chodzi o cenę. IRobot Roomba ze stacją dokującą, na Allegro mogą kosztować od 1999 zł ( w przypadku i3+ lub i7) do nawet prawie 5 tysięcy złotych jak to ma miejsce w przypadku modelu Roomba S9+.  

W sieci znajdziemy wiele produkcji porównujących możliwości niektórych modeli z Yeedi właśnie, w których ten ostatni nie wypada gorzej od pozostałych.


Co ciekawe Yeedi bije je wszystkie na głowę pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. Jest w stanie wycisnąć od dwóch i pół godziny więcej w porównaniu z tańszymi urządzeniami Roomba, do półtorej godziny w przypadku wspomnianego modelu klasy premium. Yeedi na Allegro kosztuje niespełna 2300 zł, więc cena jest konkurencyjna.

Nasza ocena

Choć dalej można by było wznosić okrzyki zachwytu nad pracą naszego nowego kolegi, to mamy jednak kilka uwag. Ku naszemu zdziwieniu robot nie zaczął sprzątać od razu. Poświęcił bardzo dużo minut na oględziny pomieszczeń, do których miał dostęp. Nie była to jednak żadna usterka, ku zaniepokojeniu naszej gawiedzi. Ten zbierał dane o pokojach. Okazało się, że mapował teren. Kwestia informacyjna dla przyszłych użytkowników.

Jedyne, co nam się nie podoba to mankamenty związane, a jakże – z mobile. Aplikacja Yeedi App wymaga skanu kodu QR, co może sprawić lekki kłopot, choć dla zdeterminowanych nie ma rzeczy niemożliwych. Nam się udało, choć zeskanowanie go przysporzyło bólu głowy i trwało prawie kwadrans. Studenci w tym czasie zebraliby się do domu, zanim profesor Yeedi uraczyłby ich dostępem do swoich funkcjonalności. 

Firma Yeedi podpisała umowę z Allegro, co czyni ją zaufanym sprzedawcą. Warto mieć to na uwadze, pamiętając ile w sieci oszustów czai się na nasze ciężko zarobione “pieniążki”. Przy okazji bezpieczeństwa w sieci przypominamy o inicjatywie NASK, czyli o cyber październiku, a link do produktu znajdziesz tutaj

Udostępnij
Zobacz także