Rich media to interaktywne formaty reklamowe. Mają one za zadanie budować zaangażowanie użytkownika i wzmocnić pozycję marki w umyśle klienta i w konsekwencji na rynku. Jak rozumieć rolę mich mediów i czy warto z nich korzystać? Weronika Gładych, czyli Marketing Manager z adrino chętnie odpowie na te pytania.
Może Cię zainteresować: Na co zwracać uwagę w kampaniach marketingowych na mobile?
Złoty środek w mobile nie istnieje, twierdzi gościni Mobile Trends Podcast. Weronika Gładych uważa, że nie istnieje żadne medium ani podejście, które jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby i cele klientów. Możemy mieć do czynienia z pewnymi szablonami postępowania i sprawdzonymi formatami reklamowymi, jednak specyfika każdego produktu i grupy docelowej czy branży będzie determinować zupełnie odmienne podejście do tematu promocji. Tyczy się to całego marketingu, nie tylko formatów rich mediowych. – Właśnie od tego powinniśmy zacząć. Od zastanowienia się po co jest produkt i kto tak naprawdę jest naszą grupą docelową i dopiero potem jak do niej dobierać odpowiednią komunikację – mówi Marketing Managerka.
Weronika Gładych
Marketing Manager w adrino
Doświadczony Senior Account Manager z udokumentowaną historią pracy w branży marketingowej i reklamowej. Specjalizuje się w strategii cyfrowej, reklamie online, zarządzaniu, marketingu mobilnym i reklamie. Silny sprzedawca z Podyplomowym Studium Marketingu i Strategii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zarządza marketingiem w Adrino. Wcześniej była Senior Account Managerem, obsługiwała domy mediowe, w szczególności tworząc kampanie na mobile.
Czym są Rich Media?
Weronika Gładych zauważa, że definicji rich media jest wiele i wszystko zależy od podejścia danego marketera. Najważniejszą cechą rich mediów jest ich interaktywność oraz to, że mają angażować użytkownika. To coś więcej niż zwykła, płaska reklama, wyświetlana na stronie czy w aplikacji. Jednak co do samej roli elementów interaktywnych, nie wszyscy są zgodni.
Niektórzy uważają, że rich mediami są zaawansowane kreacje digitalowe, które zawierają w sobie różne interaktywne elementy i to czyni je już same w sobie rich mediami. Wyróżniają się swoim animacyjnym wyglądem.
Inni zaś uważają, że kreacja niosąca miano rich media poza zaszytym elementem interaktywnym, bezwzględnie musi dawać możliwość wejścia użytkownikowi w interakcje z kreacją. Interakcję rozumianą jako konkretne działanie na telefonie. Może to być gest, korzystanie z aparatu, wstrząśnięcie telefonem czy korzystanie z innych właściwości urządzenia.
Google podaje definicję rich media, jako elementów, które ważą więcej niż 200 kB. – Często mam rozmowę na ten temat z moim ulubionym grafikiem od nas z firmy. On ma w swojej głowie zupełnie inną definicję niż ja. Takiej jednej definicji w internecie nie znajdziemy. Weźmy przykład reklamy, która jest animowana, ale w której użytkownik nie musi żadnego ruchu wykonać. No, ona jest animowana, czyli coś się dzieje, no to ja uważam, że to są już rich media. Ale inne osoby uważają że niekoniecznie i, że jest to bardziej rozbudowany baner – uśmiecha się Weronika Gładych.
Do czego mogą służyć rich media?
Rich media to format reklamy, który poprzez angażujące formaty reklamowe zwiększa ekspozycję klienta na kontakt z daną marką. Pozwala mu to na zapamiętanie danej firmy. Nawet jeśli nie dokona u niej zakupu, z racji dostarczonej mu rozrywki, czy to w formie gry, ciekawego video czy angażującego procesu kreatywnego, będzie miał pozytywne skojarzenia z marką. W dalszej perspektywie może to mieć przełożenie na przyszłe kampanie marketingowe. Gdy te będą bliżej odpowiadały jego potrzebom, bez większego wahania zrealizuje zakup. Rich media służą generalnie do budowania świadomości marki, ale Weronika Gładych mówi, że są też świetnym generatorem leadów.
Dlaczego rich media są warte uwagi?
Mobile first, but context is the king, mówi Weronika. Wyróżnikiem rich mediów jest ich kontekstowość w stosunku do innych formatów reklamowych. Pokazują one bezpośrednio produkt lub dane o nim, co przekłada się na zmniejszenie miss-clicków. A jeśli są to gry czy formaty nie bazujące stricte na produkcie, to poprzez warstwę emocjonalną, budują silną warstwę skojarzeniową z danym brandem.
Rich media zatem wpływają na budowanie wizerunku. Mogą to robić poprzez rozrywkę, edukację czy intrygowanie swoją „dziwnością”, ale wszystkie są angażujące i przykuwające uwagę. – Pamiętajmy też, że w takiej kreacji możemy też zaszywać wideo, które widzimy jak bardzo potrafią przykuwać uwagę i media na nich się opierają, nie tylko te socialowe, ale przecież od lat widzimy jak to działa chociażby w telewizji – dodaje Gładych.
Marketing Manager z adrino mówi też, że CTR w rich media są średnio o wiele wyższe niż w standardowych kreacjach reklamowych i zazwyczaj plasują się średnio na poziomie wyższym niż 4 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem w przypadku reklam digital. – Czasem klienci o tym nie wiedzą albo może zapominają, ale jest wskaźnik, który pokazuje procent interakcji w stosunku do odsłon i on czasami może być ważniejszy dla klienta niż taki zwykły CTR. Pokazuje on jak bardzo użytkownik miał ochotę pobawić się tą kreacją. Dlaczego to istotne? Dlatego, że jeżeli zbudujemy pozytywną postawę względem marki, to jest to niezastąpione w budowaniu dalszych i dłuższych kampanii marketingowych. W końcu to postawa przekłada się na zachowanie konsumenta, a rich media mogą budować pozytywne konotacje do marki, a pozytywne skojarzenia z produktem mają większą szansę na przerodzenie się w zakupy. – konstatuje Weronika Gładych.
Jak sprawdzić efektywność rich mediów?
Sprawdzenie efektywności kampanii rich mediowej polega na sprawdzeniu różnicy pomiędzy procentem interakcji użytkownika w stosunku do odsłon, a potem w przejściu tych użytkowników na stronę. Gdy są na stronie, sprawdza się czas, jaki tam spędzili oraz czy wykonali pożądaną operację. Czasem zdarza się tak, że kreacja rich mediowa jest zbyt interaktywna i nie dowozi takich wyników, jakie oczekiwane są przez klienta, co rozwiązuję się jej uproszczeniem. – Staramy się na bieżąco to monitorować. Jeżeli widzimy, że klient nie bardzo jest zadowolony z efektów kampanii, no to wtedy tą kreację upuszczamy w taki sposób, aby nadal była ciekawa, ale nie zatrzymywała tak bardzo przepływu użytkowników – tłumaczy marketerka adrino.
Czy rich media są dobre dla każdego?
Nie, rich media nie muszą być dla każdego. Oczywiście, pewnie znajdą się zwolennicy teorii, że wszystko da się zrobić. Weronika Gładych nie poleca forsowania niektórych pomysłów na siłę, gdyż niektóre kampanie można zrealizować z o wiele lepszym efektem niż na rich media, a o ten efekt przecież chodzi. Wszystko zależy od produktu i grupy docelowej.
Zgodnie z tym, co marketerka powiedziała o złotym środku. – Najpierw warto zastanowić się nad tym jak bardzo produkt, który chcemy zawrzeć w reklamie rich mediowej jest nośny. Niektórzy nazywają to plastycznością medialną. Niektóre produkty będą na tyle nośne, że wystarczy tylko najprostszy sposób animacji, aby zapewnić im wysokie wskaźniki marketingowe. Jednak niektóre produkty będą już trochę twardsze i cięższe do pokazania w takiej kreacji. Weronika rekomenduje, aby pokazać sposób ich zastosowania za pomocą rich media, czyli kontekst ich realnego zastosowania w praktyce. Dla zainteresowanych, będzie to już wartość sama w sobie, jeśli szukają czegoś w podobnej charakterystyce. Jednak nie każdy produkt rich media będzie osiągać spektakularne wyniki, o czym warto pamiętać, decydując się na ten format reklamy.
Posłuchaj podcastu z Weroniką!
Powyższy artykuł to tylko krótki wycinek z audycji z Weroniką Gładych. Jeśli interesuje Cię branża mobile marketingowa i działalność w rich media, kliknij poniżej!
Posłuchaj innych podcastów Mobile Trends: