Na tegorocznej konferencji I/O 2016, Google podzieliło się sporą ilością informacji na temat swoich projektów. Firma pochwaliła się m.in. nowym głosowym asystentem – Google Assistant, poprosiła o pomoc w wyborze nazwy kolejnego Androida, a także zapowiedziała nową wersję systemu operacyjnego dla smartwatchy.
Poniżej zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje, które Google zaprezentowało w trakcie I/O 2016.
Android N…
Dowiedzieliśmy się, że nowy Android prawdopodobnie trafi do użytkowników jeszcze w lecie tego roku. Ma stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowników, rozwój grafiki w aplikacjach (dzięki nowemu graficznemu API – Vulcan) oraz funkcje takie jak: multitasking, Multi-window czy polepszone powiadomienia. Więcej na jego temat przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Natomiast propozycje dotyczące nazwy nowego Androida można przesyłać za pomocą specjalnej strony internetowej. Sugerowana nazwa musi zaczynać się od literki N, a Google samo wybierze zwycięski tytuł.
Google Assistant – inteligentniejsza sztuczna inteligencja
Google przedstawiło również nową, osobistą sztuczną inteligencję – Google Assistant. Ma ona działać na zasadach podobnych do konkurencyjnej Siri czy Cortany. W przeciwieństwie do Google Now, Asystent będzie nie tylko wysłuchiwał komend, ale w pewnym sensie zacznie je rozumieć i na tej podstawie sugerować różne rozwiązania. Google planuje wykorzystać Asystenta w nowym Androidzie, smartwatchach, samochodach, a także w ogłoszonym podczas konferencji urządzeniu – Google Home (aktywowanym głosowo, domowym asystencie).
Smartwatche doczekają się kolejnej wersji Android Wear
Jedną z najważniejszych informacji w trakcie keynotu była zapowiedź kolejnej wersji systemu Google na smartwatche – Androida Wear 2.0. Nowy OS jest już dostępny dla deweloperów, do normalnych użytkowników trafi natomiast w okresie jesiennym. Druga wersja Androida Wear zaoferuje m.in. polepszony interfejs, bardziej samodzielne aplikacje (mogące korzystać z Wi-Fi, Bluetootha bez pomocy telefonu), udoskonaloną platformę Google Fit, inteligentne odpowiedzi, poprawione pisanie ręczne i pisanie na klawiaturze, a także wsparcie dla Androida N.
Nowe aplikacje do komunikacji od Google – Allo i Duo
Mountain View przygotowało także nowe aplikacje. Pierwsza z nich to Allo – zintegrowany z Google Assistant komunikator, który pozwoli przykładowo na rezerwacje stolika w restauracji w trakcie rozmowy ze znajomymi. Drugą jest dopełniająca Allo aplikacja Duo. Ta z kolei skupia się na rozmowach video i wprowadza interesującą funkcję Knock-Knock. Umożliwia ona podesłanie drugiej stronie rozmowy krótkiego filmiku, jeszcze przed rozpoczęciem normalnej komunikacji. Obie aplikacje będą dostępne na Androidzie oraz iOS w lecie tego roku.
Google nie zapomina o wirtualnej rzeczywistości
Szykują się także nowości w kwestii wirtualnej rzeczywistości, a mianowicie Daydream – oparta na Androidzie N platforma dla urządzeń związanych z VR. Będziemy mogli poruszać się po niej z ubranym na głowie headsetem wirtualnej rzeczywistości (pierwsze kompatybilne z Daydream urządzenia zostaną wypuszczone na rynek przez Samsunga, HTC i innych popularnych producentów).
Aplikacje mobilne zadziałają bez potrzeby instalacji?
Instant Apps to funkcja dzięki, której możliwe będzie otwarcie aplikacji w Internecie, bez potrzeby jej wcześniejszej instalacji w pamięci urządzenia. Otwarta w formie adresu URL aplikacja nie będzie niczym różniła się od takiej, którą normalnie instalujemy na smartfonie (deweloperzy będą mogli dostosować swoje programy do nowej funkcji). Google zapowiedziało, że rozwój tego projektu pomoże deweloperom w szybszym i łatwiejszym docieraniu do użytkowników.
Małe conieco dla deweloperów
Google postarało się także o parę nowości dla deweloperów, znacznie aktualizując serwis backendowy (BaaS) Firebase o elementy takie jak:
- Firebase Cloud Messaging (FCM) (zintegrowana z Firebase usługa pozwalająca deweloperom na wysyłanie wiadomości, powstała na bazie Google Cloud Messaging),
- Firebase Storage (magazyn do łatwego przesyłania i pobierania plików),
- Firebase Remote Config (pozwala deweloperom na wprowadzanie szybkich, „zdalnych” zmian w aplikacji).
Mountain View pochwaliło się także że liczba deweloperów korzystająca z tego rozwiązania urosła do 450 tysięcy, a 92% ze wszystkich 125 najlepszych aplikacji w Google Play powstało w środowisku programistycznym Android Studio, które doczeka się wersji 2.2.
Dzięki aktualizacjom, Firebase ma stać się bardziej jednolitą platformą zarówno dla Androida jak i iOS. Przy okazji wprowadzono także, powiązane z Google’owym BaaS, narzędzie analityczne do aplikacji – Firebase Analitycs.
I/O 2016 z konkretnymi informacjami
W trakcie jednej z przemów na keynocie, przedstawiciel Google, powiedział, że 17 lat temu (kiedy powstało Google) na całym świecie z Internetu korzystało około 300 milionów osób. Dzisiaj, to już ponad 3 miliardy użytkowników. Google stara się nadążyć za tym postępem, a patrząc na konferencję firmy (którą można było oglądać w formie Video w 360 stopniach) – wychodzi mu to naprawdę dobrze.
Źródło:
www.android-developers.blogspot.com
www.techcrunch.com
www.techradar.com
www.googleblog.blogspot.com