W dzisiejszych czasach prędzej zobaczymy osobę na ulicy wpatrzoną w smartfon niż podziwiającą krajobrazy. Skoro wszyscy siedzimy już prawie 5h w telefonach, powinniśmy wiedzieć jak ich przyciągać. Jak pisać angażujące treści na urządzeniach mobilnych. Mobile first writing? Czas zanurzyć się w świecie mobilnej „copy”.
Zobacz też: Jakie trendy dominują obecnie w tworzeniu treści w internecie?
Jesteśmy dzisiaj zalewani ogromną ilością informacji, co może prowadzić do braku koncentracji, zmęczenia i drażliwości. Nasza wrażliwość na treści jest osłabiona, co sprawia, że konsumujemy je coraz szybciej i powierzchownie. Wymaga to przeorganizowania swojej strategii komunikacyjnej według ścisłych punktów.
Korzystaj z wizualnego contentu!
W dzisiejszym świecie marketingu, treści pisane odgrywają dominującą rolę, jednak nie możemy zapominać o wizualiach. Badania wykazały że ludzie wolą treści wizualne od zwykłego tekstu. Wystarczy spojrzeć na rozwój platform skoncentrowanych na obrazach.
Potęga Instagrama, TikToka czy YouTube wskazują, że nie interesują nas one mniej od wątków na Reddicie czy twittów. Obrazy są już zwracane w przypadku 19% wyszukiwań w Google, a 62% millenialsów twierdzi, że bardziej interesuje ich wyszukiwanie wizualne niż jakakolwiek inna nowa technologia.
Ale nie korzystaj z obrazu, jeśli to niepotrzebne!
Wszyscy wiemy, że tekst jest mniej atrakcyjny od obrazków. Mówią o tym również badania eyetrackingowe. Wskazują one, że użytkownicy mobilni częściej patrzą na obrazy niż na tekst. Intencja, zapytanie, treść, trafność i lokalizacja są nieistotne dla zasady, zgodnie z którą ludzkie oko przyciąga obrazy. To dobrze, prawda? No właśnie nie w każdym przypadku. Jeśli obraz nie wspiera twojego komunikatu, to zajmuje tylko miejsce na ekranie smartfona i odciąga uwagę od twojej treści. Nie używaj obrazów, jeśli nie są związane z treścią ani nie spełniają żadnego celu marketingowego, np nie są odnośnikiem z wezwaniem do działania.
Szybko przechodź do sedna
Osoby, które korzystają z urządzeń mobilnych, często są w ruchu i preferują szybkie przeglądanie treści. Jeśli coś jest zbyt długie, przechodzą do następnego. Z uwagi na ograniczony czas na urządzeniach mobilnych, nie możemy tracić go na rozwlekłe wprowadzenia. Ważne jest skupienie się na tworzeniu krótkich, ale mocnych treści. Możesz nawet rozważyć publikację kilku krótszych artykułów co tydzień, aby dotrzeć do większej liczby osób. Pamiętaj, że istotne jest szybkie przekazywanie informacji.
Skup się na prostocie
Nie próbuj nadmiernie zdobić swoich słów dla czytelników mobilnych, ponieważ może ich to zniechęcić. Zamiast tego, napisz kilka mocnych zdań otwierających, a następnie przedstaw istotne informacje. To sprawi, że czytelnicy przeczytają co chcesz przekazać. Nie opuszczą Twojej strony po sekundzie, w przerażeniu natłokiem tekstu. W copywritingu prosty język ma swoje zastosowanie! Nikt nie chce się zastanawiać nad przekazem reklamy czy opisem produktu. To powinno być oczywiste. Treści mają jasno informować, bawić lub wywoływać emocje. W przeciwieństwie do UX writingu, w copywritingu możemy używać więcej fantazji, ale zasada pozostaje ta sama: im prostszy tekst, tym lepiej.
Zobacz też: Prosty język, czyli jaki? Co to znaczy pisać użyteczne treści
Koncentruj się na najważniejszych cechach produktu, interesujących faktach i szczegółach dotyczących Twojego produktu lub usługi. Bez względu na to, czy używasz tekstu, infografik czy filmów, pamiętaj o tym, że treści powinny być krótkie. To skrócony i zwięzły sposób na marketing mobilny
Bullet Points są niezbędne
Punktory są niezwykle przydatne w marketingu mobilnym, umożliwiając szybkie przeglądanie informacji. Dzięki nim czytelnicy mogą uniknąć długiego czytania bloków tekstu. Dzielą tekst i pozwalają czytelnikom łatwiej zeskanować stronę. Korzyścią jest też to, że autor może z ich pomocą podkreślić najważniejsze punkty za pomocą krótkich, mocnych zdań i bez powracania do długich, opisowych akapitów.To doskonała okazja do przekazania istotnych informacji bez potrzeby tworzenia bardzo długiego bloga. Punktory zachęcają do czytania wybranych fragmentów tekstu. Są one szczególnie przydatne w marketingu mobilnym, pomagając autorom uniknąć przewlekłych opisów i zainteresować czytelników.
Pisz krótkie akapity
Długie akapity zakłócają przepływ artykułu, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Czytelnicy mają tendencję do gubienia się w nich. Akapity powodują, że oczy poruszają się w przewidywalnym rytmie. Krótsze akapity ułatwiają czytanie na telefonie komórkowym i zachęcają do kontynuowania lektury. Według US News, czytanie długich akapitów na urządzeniach mobilnych wymaga zbyt dużej koncentracji, czego często brakuje użytkownikom.
Nagłówki podrzędne
Na econsultancy.com czytamy, że jeśli masz zawiłą gamę produktów, które wymagają wyjaśnień, warto rozważyć użycie krótkich nagłówków podrzędnych. Dzięki nim czytelnicy mogą szybko przeskanować istotne szczegóły. Idealnie jeśli będą krótkie i jednoznaczne. W przypadku skomplikowanych ofert produktowych, skup się na najważniejszych elementach. Niestety prostota i mała ilość tekstu przeważają i nie uda Ci się w takich przypadkach wszystkiego opisać. Więc upewnij się, że wyraźnie widoczny jest przycisk pozwalający użytkownikom nawiązać szybki kontakt w celu uzyskania większej ilości informacji.
Mocne wezwanie do działania
W copywritingu istotnym celem jest przekonanie czytelnika do działania. Jednak po przejściu trudnej części przekonywania, nie warto psuć tego słabym wezwaniem do działania. Skuteczne CTA powinny być zwięzłe i jednoznaczne. Z perspektywy UX przyciski powinny mówić o tym, co się stanie po kliknięciu w dany przycisk. Z kolei marketerzy zalecają, aby wywoływały poczucie pilności.
Jak osiągnąć sukces w copywritingu mobilnym?
Nie pisz mniej, ale pisz zwięźlej. Czytelnicy korzystający z urządzeń mobilnych nadal czytają artykuły. Co więcej, są w stanie przyswoić więcej treści na swoich urządzeniach, jeśli ich coś faktycznie zainteresuje. W tej sztuce kluczowe jest również zrozumienie aspektów psychologicznych. Nasze mózgi podlegają pewnym prawom, których znajomość przybliży nas do efektywności. Liczy się zarówno jej forma, wygląd, jej długość, jak i sam przekaz treści.
Zobacz też: Neurocopywriting na smartfona, czyli jak dotrzeć do mózgu klienta w kanale mobile