Konferencje

Co to jest, jak kupić i jak stworzyć NFT?

Tokeny już od co najmniej 10 lat istnieją na rynku. Słyszano już o nich wcześniej, ale dopiero od roku wywołują furorę i niepowtarzalny szum informacyjny. Wszystko dzięki zaangażowaniu influencerów, którzy zaczęli wydawać cyfrowe utwory oznakowane jako NFT oraz dzięki marketingowi, nieodzownie z nimi połączonemu. Czym są tokeny, jak je stworzyć, gdzie kupić oraz sprzedać?

Jak wskazuje serwis benchmark.pl historia NFT sięga 2012 roku, gdy eksperymentalne Colored Coins miały stanowić podstawowe jednostki bitcoina. Mogły one reprezentować wiele zasobów, co wiązało się z mnogością ich zastosowań. Można było je wykorzystywać jako kupony, akcje spółki, tokeny dostępu lub przedmioty kolekcjonerskie. Później były memy Rare Pepes czy portrety CryptoPunks. Następnie nastał rok 2017, gdzie NFT wykorzystano jako tokeny potwierdzające adopcję wirtualnego kota w CryptoKitties. Premiera gry miała miejsce w trakcie boomu na kryptowaluty, a gracze handlowali zwierzakami za cyfrowe waluty. 

Może Cię zainteresować: Jaka będzie przyszłość Fintech – metaverse, NFT i blockchain

Co to NFT?

Mówi się o tym wielokrotnie, ale warto przypominać, czym dokładnie są cyfrowe tokeny. Non-fungible token to rodzaj kryptograficznego zapisu w łańcuchu bloków (blockchain), Blockchain jest wirtualną bazą danych o zdecentralizowanym kształcie, utrzymywaną przez tysiące niezależnych od siebie podmiotów, które nadpisują w nich informacje, niemożliwe w tej chwili do złamania. Oznacza to, że na ten moment zapisane w niej transakcje są nieodwracalne.

Zobacz: Blockchain – co to jest i jak go wykorzystać?

Co może być tokenem NFT?

Token to cyfrowe dzieło, które zapisywane jest za pomocą technologii blockchain. Może nim być:

 • animacja,
 • wirtualny awatar,
 • itemy (w grach)
 • karty kolekcjonerskie,
 • post , tweet,
 • dokument, akt własności,
 • link do strony, 
 • kod źródłowy,
 • grafika, 
 • zdjęcie,
 • film,
 • mem,
 • plik dźwiękowy.

Najważniejszą cechą tokenów jest ich niewymienialność i unikalność. Oznacza to, że są wyjątkowe bądź limitowane.

Jak zrobić NFT?

Wedle wskazań portalu beincrypto.com proces tokenizacji aktywów cyfrowych wiąże się z opłatą za gaz, ponieważ zazwyczaj odbywa się to z pomocą Ethereum. Proces tworzenia NFT nie różni się od przesyłania pliku na platformę streamingową, ale problematyczna jest tu cena gazu, która zmienia się w czasie i należy bacznie pilnować kursu przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, a przynajmniej do chwili utworzenia Ethereum drugiej generacji. 

– Do tworzenia i wydawania NFT będziesz potrzebował portfela kryptowalutowego, takiego jak MetaMask oraz trochę Ethereum (ETH), aby pokryć za opłaty za gaz. NFT można tworzyć i sprzedawać za darmo, korzystając zarówno z blockchainów Ethereum, jak i Polygon – czytamy w artykule.


Takich opłat można uniknąć poprzez wybór odpowiednich platform, na których tokeny można sprzedawać. Trzeba jednak wybrać konkretny rynek, na którym będzie można wydać tokeny. Tutaj również trzeba posiadać krypto portfel, gdyż z niego pobierane będą opłaty manipulacyjne związane z operacjami wokół platformy. 

Zerknij tutaj: Czym jest platforma do tokenizacji? Jak można ją wykorzystać?

Gdzie kupić i sprzedać  NFT?

Do sprzedaży bądź zakupu NFT trzeba posiadać odpowiednie narzędzia. Do tego rodzaju transakcji służą giełdy kryptowalut oraz specjalne platformy do handlu tokenami.  Większość NFT można kupić za kryptowaluty, które trzeba nabyć wcześniej. W tym celu trzeba posiadać portfel typu self-custodial lub dedykowaną aplikację.

Świat się zmienia i za chwilę będzie to o wiele prostsze niż to dzisiaj jest możliwe do zrobienia. Sytuacja obecnie wygląda tak, że jeśli chcielibyśmy otrzymać NFT w taki najprostszy sposób, to powinniśy założyć konto kryptowalutowe, portfel np, na MetaMasku, to jest takie rozszerzenie do przeglądarki. Musimy posiadać konto w rozszerzeniu do przeglądarki bądź aplikacji mobilnej, co stanowi dla nas bramkę do marketplace ów, w których można kupić takie NFT-eki, jak chociażby OpenSea – mówi Bartosz Bilicki, CEO Smartverum.

Najbardziej popularną platformą jest OpenSea, przeznaczona dla początkujących użytkowników. Z jej obsługą poradzą sobie wszyscy zainteresowani, ale jest to platforma, na której musimy być szczególnie ostrożni przy wyborze tokena.

Następna jest platforma Rarible, która oferuje cyfrowe dzieła sztuki, grafiki komputerowe, pliki audio i wideo. Na Rarible możemy też za darmo emitować własne tokeny, jednakże sprzedaż już obarczona jest prowizją. Uczestnicy sprzedaży rozliczają się w autorskich tokenach platformy, czyli RARI. 

Kolejną platformą przeznaczoną do handlu tokenami jest SuperRare. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, w którym znajdziemy ultrarzadkie  dzieła sztuki. Jest to platforma dla prawdziwych znawców tematu i koneserów sztuki. Każdy twór na SuperRare to wynik działalności i tokenizowania artystów cyfrowych w specjalny, oryginalny sposób.

No i Coinbase, która jest giełdą kryptowalutową, ale Coinbase NFT jest czymś pokroju OpenSea. Podobnie jest z Crypto.com, która do niedawna kojarzona była tylko z kryptopieniędzmi, a dzisiaj zaproszone osoby, mogą sprzedawać tam NFT. Jej promocja ma opierać się na pokroju niedostępności znanej z fenomenu Clubhouse. Snoop Dogg jest ostatnio twarzą wszystkich większych projektów związanych z metaświatami i cyfryacją, czego efektem jest również jego obecność na crypto.com

Jak za darmo stworzyć NFT – w skrócie?

Musimy zainstalować portfel na MetaMasku. Następnie podłączyć go do danej platformy. Na platformie odnajdziemy funkcję odpowiadającą za utworzenie tokenu, jednak, żeby był on darmowy, musimy wybrać Polygon, a nie Ethereum. Następnie musimy opisać nasze NFT, potwierdzić jego utworzenie i gotowe. Później możemy wystawić go na sprzedaż. Jest to możliwe dzięki lazy minting. Bez opłat za gaz spotkamy się na przykład na OpenSea oraz Rarible.

Sprawdź jeszcze: Wirtualne doświadczenia z celebrytami – NFT i metaverse wciąż na topie

Cały poradnik odnośnie tworzenia tokenów znajdziemy, tutaj.
Udostępnij
Zobacz także