Konferencje
Mobile Trends

W 2022 roku stery w marketingu przejmą Social Media? – Social Trends 2022

Hootsuite twierdzi, że media społecznościowe umocnią swoją pozycję w marketingowym tandemie. Dane wskazują, że powstają w ich obrębie coraz większe grupy zaangażowania, które będzie można spożytkować poprzez odpowiednio spreparowane materiały reklamowe. W ich wyniku SM Managerowie mogą urosnąć do najważniejszych osób odpowiedzialnych za marketing w 2022 roku, zważywszy na fakt, że e-commerce przechyla się w stronę social commerce. Ten może okazać się wybawieniem w obsłudze klienta w trudnych rynkowo czasach.

Inni czytają także: Miliard nowych użytkowników Social Media! – Digital 2021 Report Hootsuite

Jak co roku, platforma Hootsuite przygotowała raport na temat Social Media, czyli Social Trends. Raport Social Trends 2022 powstał w oparciu o ankiety z ponad 18 tys. podmiotów, którzy mają związek z marketingiem. Firma podjęła się badań, wywiadów z ekspertami branżowymi, rozmów z klientami oraz zasięgnęła opinie strategicznych partnerów rynku. Wszystkie te działania spięły się w podsumowanie, którym jest pięć głównych trendów w mediach społecznościowych. Te, w sposób newralgiczny dla pozostałych sektorów marketingowych, wciąż zyskują na znaczeniu, choć samo ich pojmowanie ulega transformowaniu.

Social to zaangażowanie

Analitycy zauważyli, że sieci społecznościowe nigdy wcześniej nie były tak rozwinięte i angażujące, jak w chwili obecnej. Wszystko z powodu coraz większej gamy dostępnych aplikacji i twórców, którzy swoimi zainteresowaniami przyciągają interesantów. “Gracze grają na Twitchu. Czytelnicy czytają na Goodreads. Rowerzyści jeżdżą na rowerach na Peloton. Nasze cyfrowe społeczności nigdy nie były nigdy nie były bogatsze, bardziej żywe i bardziej wpływowe na nasze codzienne doświadczenie życia niż teraz.” – czytamy w raporcie.  Przytoczone zostaje również badanie Facebooka i NYU Governance Lab, wedle którego 77 proc. ankietowanych wskazało że najważniejsza grupa, do której należą, działa online. Jak więc widzimy, media społecznościowe rozwinęły się do tego stopnia, że zaspokajają jedną z najważniejszych potrzeb człowieka – przynależność do grupy, która według Maslowa znajduje się na trzecim miejscu na podium najważniejszych potrzeb ludzkich, koniecznych do zbalansowanego życia. Co ważniejsze, doświadczenia cyfrowe są często ważniejsze i bardziej pamiętliwe niż te z życia realnego, jak pokazało badanie Squarespace. Ponad miliard użytkowników Facebooka regularnie angażuje się w grupy, podobnie na Tik Toku, gdzie ludzie dzielą się swoimi zainteresowaniami – bez względu na to, jak bardzo są one niejasne. W podobną stronę chce iść Twitter, który rozpoczął testowanie funkcji mającej stworzyć dedykowane miejsce do łączenia społeczności. 

Jest to pokłosie stworzenia narzędzi, które większość aplikacji social media określa sztandarowo creators, gdyż odnoszą się do twórców. To właśnie osobowości, które są interesujące, charyzmatyczne czy kontrowersyjne przyciągają uwagę odbiorców. Marki mogą wykorzystywać powstające społeczności, gdyż odznaczają się one gotowym zestawem cech odbiorców, które jeśli odpowiadają cechom grupy docelowej mogą świetnie rozprowadzać informacje o produkcie dalej. Społeczności to szansa szczególnie dla marek mniejszych lub dopiero powstających, które jeśli znajdą odpowiednie grupy odbiorców mogą szybko uzyskać wierne grono sympatyków, a szczególnie, gdy w grę wejdzie współpraca z influencerem, znanym w danym community. Hootsuite wyszczególnia, że współprace z mniejszymi liderami opinii są bardziej autentyczne i klarowne, a co za tym idzie efektywniejsze w prowadzeniu działań brandingowych.

Marki powinny skupić się na social listening i wspieraniu twórców oraz angażowaniu się w społeczności, by osiągać korzyści wizerunkowe, które podtrzymują zarówno zainteresowanie jak i słupki sprzedażowe.

Social to reklama

Jak wynika z corocznego badania Gartnera CMO Spend Survey wydatki na social media były najniższe w historii, w porównaniu do osiągniętych przychodów, ale w tym roku ponad 51,4 proc marketerów planuje zwiększyć wydatki na płatne reklamy w mediach społecznościowych. W 2020 roku marketerzy kierowali się w stronę Instagrama, ale teraz poza zwiększeniem wydatków na Facebooku, YouTube i LinkedInie, statystyki pokazują, że warto zainteresować się TikTokiem, Pinterestem czy nawet Snapchatem. Strategia reklamowa powinna odnajdywać interesariuszy na różnych platformach, aby budować świadomość i zapotrzebowanie na produkty, na każdym kroku społecznościowej przygody. Skuteczność TikToka wzrosła z 3 pkt proc. w zeszłym roku do 24 pkt proc. w tym roku, co stanowi wzrost o 700 proc. r/r. A Snapchat wzrósł z 1 pkt proc. do 13 pkt proc., co oznacza wzrost o 1200 proc. r/r. 

Upatruje się dwóch przyczyn w takim stanie rzeczy:

  1. Przesycenie treścią reklamową i komunikacją wizerunkową na większych platformach
  2. Specyfika nakładająca dostosowanie się do odbiorców sprzyja pozytywnemu kreowaniu wizerunku w oczach uczestników społeczności.

TikTok wspiera hasło „Nie rób reklam. Rób Tik-Toki.” Pinterest wzywa reklamodawców do działania z pomocą sloganu „Nie przerywaj w odbiorze, zacznij inspirować”. A Snapchat z kolei skłania marki do „Stania się częścią codziennych rozmów Snapchaterów”. Marki, które z powodzeniem reklamują się na tych sieciach rozumieją, że to publiczność jest tam decydująca i trzeba się dostosować z przekazem do jej mentalności, a nie na odwrót. I chociaż generalnie przyzwolenie na reklamę, z roku na rok jest coraz większe, tak nikt nie chce, aby przerywać mu doświadczenie przez nudne, automatyczne i niedopasowane reklamy.

Social to commerce

Według McKinsey, w Stanach Zjednoczonych, w ciągu trzech pierwszych miesięcy pandemii nastąpił większy wzrost zakupów cyfrowych, niż przez ostatnie 10 lat. Co ważniejsze, dane nie wskazują, żeby trend ten mocno spowalniał, co wskazuje na utrwalenie się tej tendencji nawet w czasach po pandemii. Firma eMarketer przewiduje, że dwucyfrowy roczny wzrost będzie napędzał sprzedaż e-commerce z 792 milionów dolarów w 2020 roku do 1,6 miliardów dolarów w 2025 roku. Przy czym, coraz większą rolę odgrywać będzie social commerce. Prym w tym zakresie wiodą Chiny, w których po raz pierwszy w historii, ponad 50 proc. sprzedaży detalicznej pochodziła z handlu cyfrowego w tym roku, w porównaniu do 44,8 proc. w zeszłym roku. Handel społecznościowy w handlu elektronicznym , do końca tego roku, stanowić tam będzie niespełna 36 proc. i według prognoz eMarketera będzie mieć wartość oscylującą na poziomie 360 miliardów dolarów.

Badania wskazują, że z punktu widzenia klientów, media społecznościowe są drugim najważniejszym po wyszukiwarkach kanałem wiedzy o brandzie. Kupujący używają mediów społecznościowych do wyszukiwania, badania i oceny marek, od których kupują, co sprawia, że są istotnym elementem obsługi przedsprzedażowej, sprzedażowej i posprzedażowej, łącząc w sobie wszystkie elementy customer journey i punkty styczności z marką. 

Social to obsługa klienta

Ostatnie dwa lata wprawiły ludzi w stan letargu, znużenia, niepokoju i frustracji. Wielu z nich próbuje poradzić sobie z tymi stanami, poprzez wydawanie pieniędzy i spędzanie coraz większej ilości czasu w sieci. Ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki, niemożność obsługi wszystkich klientów i trudności organizacyjne w firmach sprowadziły na social media managerów prawdziwe pandemonium zapytań o rozwiązanie problemów klienckich.

Konsumenci, mający dość czekania na połączenie z konsultantem czy odpowiedź mailową, odkryli, że obsługa dostarczana za pośrednictwem mediów społecznościowych jest natychmiastowa, wygodna i skuteczna. W badaniu Nielsen przeprowadzonym na zlecenie Facebooka, 64% osób stwierdziło, że obecnie woli skorzystać z panelu obsługi medium społecznościowym niż zadzwonić do firmy.

Zauważają to sami dostawcy usług społecznych, którzy rozwijają narzędzia dla biznesu, jak chociażby WhatsApp.

Może Cię zainteresować: Jak wykorzystać komunikator WhatsApp w strategii marketingowej?

Jesteśmy też w trakcie problemów związanych z dostarczaniem towarów, przez problemy z przepływem statków i dostęp do kontenerów czy półprzewodników, co wpłynie na apokalipsę wzrostu konsumenckich problemów.Hootsuite przewiduje, że sytuacja ta rozładowana będzie przez social media. 

Social to coraz pewniejsza inwestycja

Biznes zmuszony był w zeszłym roku zaufać mediom społecznościowym w sposób większy, niż kiedykolwiek wcześniej. Aby nadążyć za klientami, zarządzać zgłoszeniami serwisowymi, sprzedażą,

a także w celu dowiedzenia się, czego tak naprawdę chcą liderzy biznesowi, marki musiały przenieść więcej aktywności do społecznościówek, co okazało się bardzo znamienne w skutkach. Aspekt psychologiczny, związany z opanowaniem przestrzeni, a także dogłębne poznanie środowiska pozwoliło poczuć się im o wiele bardziej komfortowo pod względem mierzenia wpływu social na wyniki finansowe firm. Według raportu, 83 proc. marketerów jest pewna, że potrafi oszacować zwrot z inwestycji w tym kanale, co jest wzrostem o 15 pkt proc. w skali rocznej. 

Zaufanie marketerów wzrosło po tym jak udoskonalono narzędzia atrybucji marketingowej. Ponad połowa badanych twierdzi, że ich strategia reklamowa w SM jest całkowicie zintegrowana z innymi działaniami marketingowymi. Wynika z tego, że marketerzy dostrzegają potrzebę łącznie różnych kanałów marketingowych, aby zwiększyć świadomość i pomóc w zapamiętaniu marki. Serwisy społecznościowe pomagają też zdobyć informacje o kliencie. Prawie połowa ankietowanych zdecydowanie zgadza się, że że social listening zwiększył wartość dla ich organizacji. Co znaczy, że marketerzy wykorzystują media społecznościowe do badania świadomości na temat swoich produktów, ale też same sprawdzają potrzeby swoich obecnych i przyszłych klientów, by móc na nie odpowiedzieć. Najlepsze konwersje można uzyskać łącząc ruch organiczny z płatnym ruchem wyszukiwania, z czym zgodziło się 65 proc. specjalistów, którzy w pełni zintegrowali swoje płatne i organiczne działania w mediach społecznościowych. Służy to zarówno do przyciągania nowych klientów, jak i budowaniu więzi pomiędzy nowymi, a starszymi klientami zarówno między marką, jak i sobą nawzajem. Wynika z tego, że social media będą pełnić coraz ważniejszą rolę w całej sprzedaży i obsłudze klienta.

Foto: https://hootsuite.widen.net/s/5cztppgsrd/socialtrends2022_report_en

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także