Mamy czwartą rewolucję przemysłową! Technologie ubieralne obiecują wyzwolenie potencjału dla przedsiębiorstw, pragnących nadążać za zmianami. Rozwój AR nabiera tempa, zapowiadając kolejny ogromny krok w kierunku zwiększenia produktywności pracowników. Dzisiaj skupmy się na technologiach rzeczywistości wspierających.
Z AR korzysta ponad 89 milionów ludzi, a do końca 2023 roku będzie to już 97 milionów. Za 2 lata szacuje się ponad 110 milionów. Z racji coraz większego zainteresowania użytkowników, a w konsekwencji też i firm. Przewiduje się zatem wzrost wydatków na rozwój tej technologii. AR zaczyna służyć już jako przekaźnik wiedzy w szkolnictwie. Michał Jeska, prezes zarządu oyou.me mówi, że dzięki AR można ulepszyć także usługi publiczne.
Co to jest Assisted AR (aR)?
Assisted Reality nakłada informacje z realnego świata na pole widzenia użytkownika bez przeszkadzania mu w patrzeniu. Najlepiej korzysta się z niej dzięki inteligentnym okularom lub podobnym urządzeniom noszonym (wearables). Ta przełomowa technologia, choć nie nowa. Od wielu lat wykorzystuje ją wojsko. Ostatnio jednak dostępna jest dla coraz szerszego grona. Wiele branż wprowadza koncepcję Przemysłu 4.0, aby przyspieszyć proces transformacji cyfrowej. Rozwiązania wspomagane rzeczywistością rozszerzoną mogą pomóc w przekazywaniu i zachowywaniu niezbędnej wiedzy od doświadczonych ekspertów.
Specjaliści z amaxperteye.com podają przykład mechanika pracującego przy helikopterze może operować na częściach znajdujących się wysoko nad ziemią, bez konieczności wspinania się lub schodzenia w celu uzyskania dokumentacji technicznej. Dzięki tej technologii, informacje istotne dla pracownika są wyświetlane na specjalnym ekranie zamocowanym na głowie. Pozwala mu to jednocześnie trzymać narzędzia i korzystać z instrukcji. Zapewnia mu też większe bezpieczeństwo.
Czym różni się aR od AR?
Assisted AR łączy elementy rzeczywistości rozszerzonej z funkcjami wspomagającymi, aby zapewnić użytkownikom interaktywne doświadczenia. W Assisted AR, informacje i treści cyfrowe są nakładane na widok rzeczywistości, podobnie jak w AR. Jednak głównym celem jest wspomaganie użytkownika poprzez dostarczanie kontekstowych informacji, wskazówek, lub ułatwień w wykonywaniu określonych zadań. Technologia rzeczywistości wspomaganej umożliwia użytkownikom otrzymywanie istotnych informacji z otoczenia bezpośrednio w ich polu widzenia. Podczas gdy rzeczywistość rozszerzona korzysta z generowanych komputerowo treści cyfrowych, aby tworzyć interaktywne doświadczenia w realnym środowisku. Choć może się wydawać mniej spektakularna, rzeczywistość wspomagana jest praktyczniejsza i bardziej dostępna dzięki swojej zdalnej charakterystyce.
Jak korzysta się z rzeczywistości wspomaganej?
Wspomagana rzeczywistość rozszerzona umożliwia technikom nawiązanie połączenia z ekspertem zdalnym za pomocą inteligentnych okularów lub innych przenośnych urządzeń. Korzysta się tu z dedykowanego oprogramowania. Technik sam wybiera na które oko nakłada monitor. Ten pokazuje obraz, na którym wyświetlane są przydatne informacje. W ten sposób bardziej doświadczony specjalista może zdalnie nawigować działaniami pracownika. Ekspert może dosłownie „na oczach” pokazywać gotowe rozwiązania. Ekspert w czasie rzeczywistym widzi dokładnie to, co technik na miejscu. Wykorzystując obrazy, adnotacje i zasoby, ekspert może prowadzić technika poprzez konkretną sytuację. To rozwiązanie pozwala na skuteczną komunikację i udzielanie precyzyjnych wskazówek. Nawet gdy uczestnicy znajdują się na dużej odległości.
Po co Assisted AR?
Technologia Assisted AR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak szkolenia, naprawy i konserwacja, medycyna, logistyka czy architektura. Firmy, które przyjęły już rozwiązania tego typu zwiększają produktywność pracowników i zapewniają wydajne usługi. Technologia umożliwia zdalne operacje lekarzom i monitoring sprzętu technikom.
Przykładowo, inżynierowie Optel używają XpertEye Assisted Reality, aby wspierać klientów bez potrzeby podróży. Audytorzy KPMG korzystają z RealWear HMT-1 i platformy XpertEye do skutecznej komunikacji podczas inspekcji. Z kolei, firma Sack & Kiesselbach wykorzystuje inteligentne okulary do monitorowania i udzielania instrukcji zdalnym inżynierom.
Główne zalety związane z aR
Na blogu realwear.com czytamy, że używanie zestawów słuchawkowych i urządzeń wspomagających rzeczywistość przynosi wiele korzyści w przemysłowych transformacjach cyfrowych.
Bezpieczeństwo pracowników
Zestawy słuchawkowe RealWear z obsługą głosową są bezdotykowe i zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Mogą być używane w różnych środowiskach przemysłowych, są kompatybilne z ochroną osobistą i nie ograniczają pola widzenia.
Dostęp do informacji
Pracownicy mają łatwy dostęp do odpowiednich informacji w dowolnym momencie. Urządzenia HMT mogą wyświetlać różne formy multimedialne, a ich bezprzewodowa łączność zapewnia szybki dostęp do danych.
Dostępność dla ekspertów
Zestawy RealWear umożliwiają zdalną komunikację między pracownikami a ekspertami. Dzięki kamerom i wideokonferencjom, eksperci mogą obserwować pracę w czasie rzeczywistym i udzielać wsparcia.
Produktywność i wydajność
Urządzenia RealWear HMT działają na systemie Android, umożliwiając pracę z różnymi aplikacjami i zasobami cyfrowymi. Pracownicy mogą wykonywać zadania, wypełniać formularze i korzystać z GPS.
Oszczędności kosztów
Współpraca zdalna z ekspertami pomaga organizacjom zaoszczędzić na kosztach podróży i zminimalizować wypadki w niebezpiecznych środowiskach. Rzeczywistość wspomagana przyczynia się także do skrócenia czasu rozwiązywania problemów i napraw, co pozwala osiągnąć większą wydajność.
Czy aR wpływa negatywnie na wzrok?
RealWear HMT-1 i Microsoft HoloLens to popularne urządzenia aR używane przez pracowników przemysłowych. Realwear przeprowadziło badania sprawdzające, jak wpływają one na zmęczenie wzroku i siłę mięśni szyi i ramion u operatorów elektrowni węglowych podczas wykonywania rutynowych zadań inspekcyjnych związanych ze spalaniem węgla.
Badanie obejmowało trzy stany: z HoloLens, z HMT-1 i z brakiem AR, czyli w normalnych warunkach. Zadania inspekcyjne trwały średnio od 10 do 28 sekund, a w badaniu wzięło udział dwunastu doświadczonych operatorów elektrowni. Mierzono elektromiografię powierzchniową (sEMG) mięśni szyi i ramion oraz rejestrowano częstość mrugania prawego oka.
Nie zaobserwowano istotnej różnicy w aktywności mięśniowej (EMG) między warunkami z AR a bez AR. Co ciekawe, HoloLens może powodować zmniejszoną częstość mrugania w porównaniu do HMT-1 i braku AR. HoloLens powoduje średnio od 1,5 do 5 mniej mrugnięć na minutę. Jednak różnica ta nie była istotna statystycznie.Prowadzi to jednak do wniosku, że zmniejszona częstość mrugania przy dłuższym okresie korzystania z urządzenia może prowadzić do zmęczenia wzroku i zespołu suchego oka. Nie zaobserwowano istotnej różnicy w postrzeganym bezpieczeństwie między HMT-1, HoloLens a brakiem AR. Mimo to z aR było wygodniej, a HMT-1 został oceniony jako „łatwiejszy w użyciu” i „wygodniejszy” niż HoloLens.
Przy korzystaniu z aR warto zachować BHP
Warto jednak podkreślić, że próba osób badanych była dość niska, a sam czas trwania zadań inspekcyjnych nie zajął zbyt wiele czasu. Nie możemy więc podchodzić do tych badań jako w pełni obiektywnego źródła na temat zerowej szkodliwości urządzeń dla oczu.
Bogdan Kaliński na łamach bloga elmark.com.pl wskazuje na rozwagę w korzystaniu z aR. Jednym z prostych zaleceń BHP jest zasada 20/20/20. Zgodnie z tą zasadą, co 20 minut pracy zaleca się skierować wzrok na punkt oddalony o 20 stóp (ok. 60 metrów) na okres 20 sekund.
Może Cię zainteresować: AR technologią przyszłości w e-commerce. Wszystko dzięki headless!